Mitől fog majd a pecsét
Népszavazás után, parlamenti választás előtt van az erdélyi magyarság. Az csupán részletkérdés, hogy a választásra a pecsétes polgárok nem ugyanabban a közigazgatási rendszerben kellett, illetve kell véleményt nyilvánítsanak. A vasárnapi népszavazás részvételi eredményeit látva, itthon leginkább azon kell gondolkozzanak a székfoglalásra jelöltek, miként tudják majd az urnák közelébe vinni a választópolgárokat.
A Nemzeti Liberális Párt által megrendelt és a napokban közzétett felmérés szerint a romániai választópolgárok alig huszonkilenc százaléka hajlandó szavazni decemberben a parlamenti választásokon. A felmérés szerint a szociáldemokraták és liberálisok mellett az Romániai Magyar Demokrata Szövetség is átlépi majd a parlamenti küszöböt. Ha a közvélemény-kutatás alapján osztanák a parlamenti székeket, akkor még a Mentsük meg Romániát Szövetség (Uniunea Salvați România – USR) új formáció jutna mandátumhoz a következő törvényhozási ciklusban.
A kvótanépszavazás kampányidőszaka egyértelművé tette, hogy az RMDSZ és a magyar kormánypárt újra egymásra talált. Székelyföldön váll váll mellett kampányoltak egymásért. A népszavazás előtt sokan kérdezés nélkül is véleményt nyilvánítottak, majd fényképpel is bizonyították, hogy éltek állampolgári jogukkal, szavaztak. Számomra kérdés, hogy miért kell valaki fényképpel is bizonyítsa, alátámassza állampolgári becsületességét...
A magyarországi Nemzeti Választási Iroda adatai szerint a levélben szavazó, a választói névjegyzékben szereplő választópolgárok száma 274 627 volt, közülük 89 775-en, azaz 32,69 százalék élt a szavazás lehetőségével. Ez a szám is azt mutatja, hogy jóval kevesebben mozdultak a kampányra, vagy éppen ez volt az, ami eltaszította őket az urnák környékéről.
Alig két hónap múlva lesznek a hazai választások. Eddig a helyezkedésre fordítottak nagyobb energiát a szövetségen belül. Az elmúlt hetekben még javában folyt a parlamenti helyek körüli osztozkodás, kivétel Csík, ahol semmi meglepetés nem történt. Mostantól a küszöb az egyetlen kérdés, az öt százalék, aminek eléréséhez tömeg kell. Pecsétes tömeg.
Csak az a kérdés, miként és mivel sikerül mozgósítani a tömeget. Kérdés, hogy a kommunikációs stratégia milyen eszközt, csatornát talál arra, hogy megszólítsa azokat, akik már rég kiábrándultak, megcsömöröltek a magyar közmédia propagandájától. Pedig ez a hírgyár az első számú csatorna az erdélyi szavazóközönség számára, mivel két és fél évtized alatt felszámoltuk, vagy inkább képtelenek voltunk kiépíteni saját erdélyi csatornáinkat. (Itt nemcsak a tévére gondolok.) Így azon sem kell csodálkoznunk, ha 2016-ban is Budapesten keresztül lesz tematizálva az erdélyi magyar kampány. Ugyanabból a propagandagyárból fogják megrendelni és legyártatni a mozgósító híreket, ahonnan az elmúlt hónapokban a népszavazás kapcsán tematizáltak.
Létkérdéseink sajátos megvilágításba kerülnek a következő két hónapban. Az erdélyi valóság kampányfényben tündököl majd.
A magyarországi népszavazás eredménye a részvétel tekintetében kell tanulság legyen itthon. Vasárnap estétől már az biztos, hogy a pénz és a propaganda nem mindig elég.
Daczó Dénes