Mikor jár ingyenesen a koronavírusteszt?
Noha lassan két éve tart az új típusú koronavírus-járvány, a betegek tesztelésével kapcsolatosan még mindig vannak tisztázatlan kérdések. Általános félreértés ugyanis, hogy a PCR-, illetve az antigéntesztek elvégzéséért is minden esetben fizetni kell. Dr. Tar Gyöngyi tiszti főorvos lapunk megkeresésére leszögezte: ha valaki külföldre utazás vagy más magánjellegű tevékenység miatt jelentkezik tesztelésre, természetesen fizetnie kell a vizsgálatért, de a tünetekkel rendelkező betegekre más szabályok vonatkoznak.
Sokak számára máig nem egyértelmű, hogy bizonyos esetekben nem kerülnek pénzbe a Covid-19-fertőzés kiszűrésére alkalmas tesztek. Általános félreértés ugyanis, hogy a PCR-, illetve az antigéntesztek elvégzéséért is minden esetben fizetni kell. A helyzet tisztázásra érdekében kerestük meg dr. Tar Gyöngyi tiszti főorvost, a Hargita Megyei Népegészségügyi Igazgatóság (DSP) vezetőjét.
Lapunk kérdésére kifejtette, hogy a járvány kezdete óta minden, tünetekkel rendelkező beteget ingyen teszteltek a mentőszolgálat, illetve a kórházak munkatársai, de a különböző magánlaboratóriumokban más a helyzet.
– Azoknak nem ingyenes a tesztelés, akik külföldre utazás miatt, vagy bármilyen egyéb magánjellegű program, például fesztiválokon való részvétel, színházi előadás miatt teszteltetik magukat. De amikor orvos állapítja meg a tüneteket, és ő küldi az illetőt tesztre, azt soha nem kellett megfizetni. A különböző magánlaboratóriumba jelentkezőknek is fizetniük kellett, kivéve, ha az adott intézmény szerződéses kapcsolatban áll velünk – ecsetelte dr. Tar Gyöngyi. Hozzáfűzte: előfordult már az is, hogy a beteg nem tudott erről, és meg sem említette az adott laboratóriumnak, hogy a tünetei miatt végezteti el a tesztet, így kivizsgálás nélkül a teljes árat fizette.
Megtudtuk: a magánlaboratóriumok nem kötelezhetők arra, hogy szerződést kössenek a megyei igazgatósággal, amely tavaly kétszáz lejes egységárat fizetett az elvégzett tesztek után, idén pedig százötvenet. Leszögezte: Hargita megyében egyetlen csíkszeredai laboratórium áll szerződéses viszonyban az igazgatósággal, de a kórházi laboratóriumok is ingyenesen fogadják azokat, akiknek koronavírusos tüneteik vannak.
– Érdekes ez a helyzet, mert sokaknak mindez máig nem egyértelmű, és azt hiszik, minden tesztelésnek állniuk kell a költségeit. Ugyanakkor szeretném hangsúlyozni, hogy a tüneteket orvosi közegben kell megerősíteni, vizsgálat útján. Sajnos a mentőszolgálatot többször is olyan személyek hívták ki tesztelésre, akikről kiderült, hogy külföldre utazás vagy más jellegű tevékenység miatt akartak ingyen teszthez jutni – fejtette ki.
A tiszti főorvos kitért arra is, hogy a tünetes betegeknek elvégzett ingyenes tesztek amúgy sem használhatók fel határátlépésre, még negatív eredmény esetén sem. Emellett, fontos szempont, hogy a vizsgálatot nem kell orvos elvégezze, elég hozzá az orvosi személyzet.
– Az, hogy valakit felhívok telefonon, és azt mondom, hogy tüneteim vannak, az még nem igazolja az állítást. Ugyanakkor, a helyzetet sokszor bonyolítja, ha a telefonálónak van otthon egy pozitív tesztje, amelyet utólag meg kell erősíteni. Ilyenkor a családorvost kell hívni, de a tesztelőközpontokhoz is lehet fordulni, ebben az esetben viszont nem szabad tömegközlekedéssel utazni. Végül, de nem utolsósorban ott vannak a permanenciaközpontok is – sorolta dr. Tar Gyöngyi.
Háziorvosi ügyeleti központból, ismertebb nevén permanenciaközpontból hét található a megyében, köztük Csíkszeredában, Székelyudvarhelyen, Székelykeresztúron, Szentegyházán, Gyergyóremetén, Parajdon és a Gyimesekben is, pontos címük és elérhetőségeik a DSP és az egészségbiztosító pénztár honlapján érhető el.
A megyei népegészségügyi igazgatóság vezetője elmondta, hogy fontosnak tartja a múlt héten megnyitott újabb tesztelési lehetőséget, amely a Csíkszeredai Megyei Kórház kapusszobája mögötti helyiségben működik.
– A megyei kórház együttműködött velünk, és a mentőszolgálat tehermentesítése érdekében új mintavételi pontot nyitottak meg, amelyben naponta 8 és 14 óra között, sőt hétvégén is ingyenesen letesztelik a tünetet mutató pácienseket. Erre azért is szükség volt, mert a családorvosok hétvégén nem dolgoznak, és rendszerint arra kérik a pácienseiket, hogy hívják a 112-t, vagy menjenek a sürgősségre, ha a Covid-19 tüneteit észlelik magukon. A 112-es hívószám gyakran lefagyott a rengeteg tesztelési kérés miatt, így a sürgősségi hívások nem tudtak idejében befutni – közölte dr. Tar Gyöngyi. Megjegyezte: a tesztelés nem a mentősök és nem a sürgősségi dolgozók feladata, ráadásul a források elpocsékolásával jár, amikor mentőautót küldenek ki falura emiatt.
Kiemelte: ebben a hullámban a családorvosokra hárul a munka egy része, nagy szükség van a pozitív hozzáállásukra és támogatásukra. Jelenleg a Hargita megyei családorvosok körülbelül fele vállalta azt, hogy leteszteli pácienseit.
– Persze, ha valakinek súlyos tünetei vannak, és emiatt akar tesztelni, lehet, sőt kell is hívni a 112-t, de ezt a lehetőséget tényleg csak indokolt esetben használják! – mutatott rá a tiszti főorvos.
Fazakas Bea