Méhnyakrákszűrési lehetőség
Továbbra is működik a 25 és 65 év közötti nők számára ingyenes méhnyakrákszűrési lehetőséget biztosító országos program a Csíkszeredai Megyei Sürgősségi Kórházban is – hívta fel a figyelmet az intézmény a minden év januárjának harmadik hetén zajló Európai Méhnyakrák-megelőzési Hét alkalmával.
A kórház által közöltek szerint az ingyenes méhnyakrákszűrés a poliklinikán működő nőgyógyászati és családtervezői kabinetekben zajlik. Mint emlékeztetnek rá, az országos programban a 25 és 65 év közötti nők vehetnek részt ingyenes méhnyakrákszűrésen. A szakemberek ajánlják, hogy a szűrés alkalmával szakorvosi konzultáció is történjen, ehhez családorvosi beutalóra van szükség. A méhnyakrákszűrésen az is részt vehet, akinek nincs egészségbiztosítása.
A szűréshez előjegyzést kell igényelni. A nőgyógyászati rendelőben való szűrésre a 0372661291 központi telefonszámon keresztül, a családtervezői rendelőbe a 0758 117664 rendelői telefonszámon lehet előjegyzést kérni.
A méhnyakrákszűrés és a teljes nőgyógyászati kivizsgálás a Szentegyházi Egészségügyi Központban is elérhető minden hétfőn. Előjegyzést kérni a 0266246016 telefonszámon lehet.
A Csíkszeredai Megyei Sürgősségi Kórházban tavaly 907 szűrést végeztek el, ezek közül 79 esetben derült fény méhnyakrákra utaló, azt megelőző elváltozásra.
„A méhnyakrák a nőknél a negyedik leggyakoribb daganattípus, a méhnyakrákos esetekben pedig nyolcszázalékos az elhalálozási arány. Ez a daganattípus nagymértékben összefügg a humán papillomavírussal (HPV) való fertőzéssel. A méhnyakrák megelőzhető a HPV elleni védőoltással, és időben kimutatható rendszeres szűrővizsgálatokkal” – olvasható a kórház közlésében.
Jól megelőzhető és gyógyítható
A Magyar Rákellenes Liga is azt hangsúlyozta közléseiben, hogy a méhnyakrák megelőzhető és gyógyítható betegség. „Egyetlen nőnek sem kellene meghalnia méhnyakrákban, mégis világszerte kétpercenként meghal egy. Évente közel 600 000 új méhnyakrákos esetet diagnosztizálnak – minden percben egyet, és évente több, mint 300 000 nő hal meg méhnyakrákban. Több mint 40 országban a méhnyakrák a vezető halálok a nők körében” – olvasható a szervezet honlapján.
Kifejtik, a méhnyakrák a rák egyik legjobban megelőzhető és gyógyítható formája. „A rákot okozó HPV-típusok ellen védőoltások állnak rendelkezésre, amelyekről kimutatták, hogy hatékonyan csökkentik
a HPV-fertőzéseket, és segítik a méhnyakrák megelőzését. (…)
A méhnyakrákszűrés segít kiszűrni a méhnyaksejtek rendellenességét, rákmegelőző állapotát, így időben sor kerülhet a kezelésre. Minél korábban észlelik a méhnyakrákot, annál nagyobb az esély a túlélésre” – figyelmeztetnek.
Így kezelik
A rákellenes liga honlapján a kezelésről is szót ejtenek: „a korai stádiumú méhnyakrák kezelése általában műtéttel vagy egyes esetekben sugárterápiával, illetve a kettő kombinációjával történik. Az előrehaladott méhnyakrák kezelésénél gyakran alkalmaznak sugárterápiát kemoterápiával vagy anélkül, és egyes esetekben műtét is javasolt. Sor kerülhet a méh eltávolítására is, a kezelések következménye a korai menopauza és meddőség is lehet. Ha a méhnyakrák nem gyógyítható, vannak módok a progresszió lassítására, a fájdalom enyhítésére, valamint az életminőség meghosszabbítására és javítására. Nem lehet eléggé hangsúlyozni a korai felismerés fontosságát!”
R. Kiss Edit