Megújult még egy kórházi osztály
Nemrég fejezték be a székelyudvarhelyi kórház egyik legrégibb épületében található infektológiai osztály teljes körű felújítását. Tegnap megtörtént az ünnepélyes átadás is, az osztály dolgozói büszkeséggel mutatták be a teljesen megváltozott tereket. Való és igaz: szinte rá sem lehet ismerni az ún. régi kórház épületében székelő fertőző osztályra.
[caption id="attachment_29279" align="aligncenter" width="1000"] A főorvosnő köszönetet mond a vezetőségnek. 20 éves adósságot törlesztettek Fotó: Asztalos Ágnes[/caption]
1887-ben épült az az ingatlan, amely sokáig „a kórház” volt Udvarhelyen. Miután az 1980-as évek elején felépült az új, a réginél jóval nagyobb épület, itt is maradt néhány kórházi osztály, köztük volt a fertőző betegek kezelését ellátó részleg is. 1983-ban elfoglalták a helyüket, és azóta gyakorlatilag semmiféle beruházást nem végeztek az épületszárnyon, egészen 3 évvel ezelőttig. Akkor kezdődött el az a korszerűsítési folyamat, amelynek a végére az idei év elején került pont. Ezalatt – mint fogalmazott Lukács Antal, a kórház főigazgatója – nem főjavítást végeztünk, hanem szinte újjáépítettük az infektológiának otthont adó szárnyat.
Az ingatlant alapjaiban kellett rendbe tenni
Két részletben végezték el a munkát, a beruházás összesen 1 720 000 lejbe került, a pénz az Egészségügyi Minisztériumtól érkezett erre a célra. Menet közben derült ki, hogy a tervezettnél nehezebb lesz a szárny víz- és hőszigetelése, ezek pluszköltséget jelentettek, amit az építő cég vállalt magára. Az épület külső rendbetétele a nyár folyamán készül el, szintén a kivitelező támogatásából – közölte Lukács Antal.
– Bár a kórház fenntartójától, a városi önkormányzattól hosszú ideje nem érkezik semmiféle anyagi támogatás, nekünk a tavaly is sikerült pénzt lehívnunk a szaktárcától, és idén sincs másképp – hangsúlyozta a főigazgató.
Megoldható a betegek izolációja
Végigsétálva az osztályon, valóban látható, hogy itt minden megújult. Hófehérre meszelt falak fogadnak, új a padló, vadonatújak a nyílászárók, tágasabb lett a járóbeteg-rendelő, megújultak a kiegészítő helyiségek (tálaló, kezelő, személyzeti szobák stb.), a nagyobb kórtermekből kisebbeket alakítottak ki, van, ahol a folyosót is kiszélesítették, a mellékhelyiségeket, fürdőket felújították, kicseréltek mindent. A víz- és elektromos hálózat felújítása sem maradt el – sorolta az átadási ünnepségen a változásokat dr. Bíró Judit osztályvezető főorvos.
– Ami a legfontosabb egy fertőző osztályon, az a betegek megfelelő izolálása a patológia szerint. Erre a célra a kisebb, legtöbb háromágyas kórtermek maximálisan megfelelnek – emelte ki a doktornő, majd hozzátette: jelenleg minden létező elvárásnak megfelel a székelyudvarhelyi kórház fertőző osztálya.
Mária a lépcsővel szemben
Az osztály 26 ággyal működik, 3 orvos, 14 asszisztens és 8 szakápoló tevékenykedik itt a betegek gyógyulásáért. Évente általában 1000 fekvőbeteget kezelnek, de nagy a forgalom a járóbeteg-rendelőben is. Érdekessége még a fertőző osztálynak, hogy az emeletre vivő lépcsővel szemben egy Mária-szobor fogadja a látogatót: az alkotás több mint fél évszázadig a fal mögött rejtőzött. 1954-ben rejtették el az akkori dolgozók a kommunizmus „elől”. 2008-ban viszont kibontották a falat, s azóta a régi szépségében áll a Szűzanya szobra.
Asztalos Ágnes