Másfél méteres biciklisáv, három és fél méteres közlekedési sáv. Elég kell legyen

A kivitelező vállalat először a biciklisáv járdaszintre való emelésén dolgozik a székelyudvarhelyi Bethlenfalvi út korszerűsítése nyomán, ami a lakosok figyelmét azzal keltette fel, hogy az eddigi útfelület szélessége csökkent. Mint kiderült, a városvezetésnek elsősorban a biztonságos közlekedés biztosítása képez prioritást, de az útfelület a törvénynek megfelelő szélességű marad.

Pál Emil
Becsült olvasási idő: 3 perc
Másfél méteres biciklisáv, három és fél méteres közlekedési sáv. Elég kell legyen
Fotó: Pál Emil

Korábban a II. Rákóczi Ferenc utca összeszűkítése borzolta a székelyudvarhelyi lakosok kedélyét – aminek máig hangot adnak a közösségi médiában, rögzítve különféle vészhelyzeti és egyéb eseteket. A Bethlenfalvi út felületének zsugorodása sem kerülte el a lakosok figyelmét, mint többen jelezték, tartanak attól, hogy ez lassíthatja a forgalmat, és a Rákóczi-beruházásnál észlelhető problémákat okozhat. Mint kiderült, nincs szó arról, hogy az út autóforgalmának szánt közlekedési felület csökkenne, csupán a biciklisáv felületét a járdaszint magasságában építik ki, az egykori nyomvonalnak megfelelően.

Cserélik a gerincvezetéket

A Bethlenfalvi út korszerűsítése is része annak a nagy mobilitási projektnek, amelyben Székelyudvarhely tizennyolc utcája teljesen megújul, új burkolatot kap, fejlesztik a zöldövezeteket, és bicikliutakat építenek ki. Az említett utca korszerűsítésének munkálatai viszont nem indultak zökkenőmentesen, hiszen a munkafolyamatot lassítja, hogy a vízszolgáltató vállalatnak ki kell cserélnie az út alatt húzódó, régi vízvezetéket. Zörgő Noémi hivatali szóvivő lapunk megkeresésére elmondta, hogy a fővezeték gerince a projekt részét képező Bethlen Gábor utcában is rossz állapotban van, így azon a szakaszon is cserélni kell. A szóvivő szerint a vízhálózat főgerincének cseréjét abból a beruházási alapból valósítja meg a szolgáltató, amely a város által átadott víz- és csatornahálózat működtetésének hasznából származik.

– A Harvíz vállalta, hogy az idei és akár a jövőbeli beruházási alapot is azoknak a részeknek a cseréjére fordítja, amelyek a legrosszabb állapotban vannak, a mostani munkálatokra három hónapos határidőt vállaltak

– ismertette.

Pál Emil

Első a biztonság – a többi alkalmazkodik?

A szóvivő kifejtette, hogy sem az útszélesség nem csökken, sem a járdaszélesség nem nő, a mobilitási projekt tervei szerint csupán a bicikliutat építik ki, ezen dolgozik jelenleg a kivitelező vállalat.

A jelenlegi útprofil autós közlekedési sávból, biciklinyomból és járdából, ezenkívül zöldövezetekből áll. A beruházást követően ez csak annyiban változik, hogy a kerékpárnyom helyett kerékpársáv lesz a járda szintjén, így 2 × 3,5 méter autóút, 2 × 1,5 méter kerékpársáv, 2 × 1,5 méter járda és zöldövezetek maradnak

– részletezte Zörgő. A szóvivő ugyanakkor megjegyezte, hogy a kivitelezést követően a buszmegállók száma nem változik, biztosítva lesz a kereskedelmi egységekbe és magánházakhoz történő bejárás, és megújul minden olyan lakóház előtt található zöldövezet, ami közterületen van. 

Pál Emil

A meglévő zöldövezetekbe közel 250 fa és mintegy 2500 cserje fog bekerülni, és a projektből öntözőrendszert is építenek, így új profiljuk lesz ezeknek a részeknek is.

A szóvivőt arról is megkérdeztük, hogy az út eddigi felületének keskenyedése okozhat-e forgalmi nehézségeket, ám mint kiderült, a hangsúly a közlekedés biztonságosabbá tételén van.

– A forgalomszervezés elsődleges szempontja a biztonság megteremtése mind a gyalogos-, a kerékpáros- (rolleres-), a tömegközlekedés, mind pedig az autóforgalom számára. Ezen szempontok alapján épül újjá a Bethlenfalvi út – hangsúlyozta a szóvivő.



Hirdetés


Hirdetés

Kövessen a Facebookon!