Hirdetés

Már kevésbé vonzó a medvéknek Tusnádfürdő

Alig két év alatt megoldották a Tusnádfürdőre bejáró medvék problémáját: elszállították a veszélyes egyedeket, kivágták a gyümölcsfákat, kitakarították a bozótos részeket. Az intézkedéseknek köszönhetően a nagyvad miatti riasztások évenkénti száma 220-ról 8-ra csökkent.

Vlaicu Lajos
Becsült olvasási idő: 3 perc
Már kevésbé vonzó a medvéknek Tusnádfürdő
Illusztráció Fotó: Veres Nándor

Az elmúlt két évben tematikus fesztiválokat és tudományos konferenciákat tartottak, mobilalkalmazást és látogatóközpontot alakítottak ki – számolt be Imecs István, az ACCENT GeoÖkológiai Szervezet képviselője a keddi sajtótájékoztatón.

Vlaicu Lajos
Tevékenységi beszámoló. Nincs több gondjuk a medvékkel

– Az elmúlt években gyerekeket oktattunk, helyi és nemzetközi szakemberekkel együttműködve kerestük a megoldásokat a medve és ember együttélés témakörében. Szakmabelieket és laikusokat egyaránt igyekeztünk bevonni. A projekt zárásaként elkészítettünk két dokumentumot, az egyik arról szól, hogyan lehetne a Bear Smart közösség (nemzetközi mozgalom, azokon a településeken létezik, ahol a medvék közel élnek az emberekhez) tagja Tusnádfürdő, a másik egy helyi stratégiai beszámoló, amely kitér a város hulladékgazdálkodására, a villanypásztorok használatára, és összegez minden olyan adatot, amely segíti az önkormányzat és a beavatkozócsoport munkáját medveügyben.


Hirdetés


Butyka Zsolt, Tusnádfürdő polgármestere szerint az új vezetés kezdettől látta, hogy az önkormányzat tehetetlen a medvékkel szemben:

2020-ban egy anyamedve bocsaival közel hetven háztartásba tört be. 


– Tánczos Barna korábbi környezetvédelmi minisztertől kértünk segítséget, sőt helyi tiltakozó akciót is szerveztünk. A sürgősségi rendelet bevezetését próbáltuk szorgalmazni, mert egészen addig tehetetlenek voltunk a városba bejáró medvékkel szemben – hívta fel a figyelmet Butyka Zsolt.

A sürgősségi kormányrendelettel elindították azokat a folyamatokat, amelyek végül eredményre vezettek.

Felmérték a városba bejáró medvéket, a veszélyes egyedeket eltávolították.

Gál László ökológus segítségével számba vették a közterületeken található gyümölcsfákat, ezeket kivágták, helyettük olyan fákat ültettek, amelyek nem vonzzák a medvéket. Kitakarították a várost, a bozótos részeket megnyesték, medvebiztos kukákat helyeztek el a város több pontján – számolt be a polgármester.

– A RO-Alert-turizmust sikerült felszámoljuk a beavatkozócsoport megalakulása óta. Ma már riasztásnál a helyszínre csupán a szakemberekből álló csoport megy, a turisták nem.

A statisztikai adatok önmagukért beszélnek: míg 2021-ben több mint 220 sürgősségi bejelentést jegyeztek a településről, a szám egy évvel később nyolcvanra csökkent, míg a tavaly egész évben összesen nyolc riasztás érkezett

– mondta a polgármester. – A csapat egyrészt bebizonyította, hogy meg lehet oldani a medveproblémát a városban, másrészt pályázni is a szervezet tud, hiszen az önkormányzatnak korlátozott lehetőségei vannak ilyen téren – tette hozzá Butyka.

A sajtótájékoztató további részében a WWF-Románia nonprofit szervezet szakemberei ismertették a Tusnádfürdőn végzett munkájuk technikai hátterét, és felsorolták a vásárolt eszközök listáját. Különböző, a megfigyelést segítő vadkamerákat és nyomkövető eszközöket vásároltak, minden olyan felszerelést, amelyet a megfigyelés és a beavatkozás során használnak. A munkát folytatják.



Hirdetés


Hirdetés

Kövessen a Facebookon!