Meghosszabbították az elszámolási határidőt
Módosult a paradicsomtermesztőket évi 3 ezer euróval segítő minimis-támogatási jogszabály: a program révén értékesített paradicsommennyiség elszámolási határidejét május 31-ről június 15-ére változtatták. Emellett a piaci árusok a paradicsomtermesztési programot népszerűsítő köténykét is kapnak.
[caption id="attachment_50570" align="aligncenter" width="900"] Fóliasátorban termesztett paradicsom. Két hét haladékot kaptak az elszámolásra a termelők Fotó: Mezőgazdasági Minisztérium[/caption]
Lapunkban már többször írtunk arról, hogy összhangban a kormányprogramban szereplő célkitűzésekkel az év elején megszületett a védett felületű – üvegházas, fóliasátras – paradicsomtermesztés támogatására vonatkozó jogszabály. A február 1-jén megjelent 2017/39-es kormányhatározatról van szó, amely értelmében a programban részt vevő, illetve sikeresen pályázó paradicsomtermesztők évi 3 ezer eurós „de minimis” típusú állami támogatásban részesülnek
Hazai, de méregdrága
Annak idején a paradicsomtermesztés fellendítése, illetve a program kapcsán a kormány illetékesei azt hangoztatták, hogy a végcél a fogyasztási szükségletek fedezése a hazai termesztésű paradicsomból.
Ez a program amúgy kedvező visszhangra talált, s úgy tudni, hogy eddigelé annak „haszonélvezőjévé” vált országos viszonylatban több mint 6800 paradicsomtermesztő. Emlékeztetnénk arra is, hogy nem akármilyen feltételek között folyósítják a támogatást, lévén, hogy a realizált termést január 1.–május 31. és/vagy november 1.–december 20. között kellett, kell értékesíteni és arról „számot adni”. E hónap derekán a program eredményességét próbálta meg kitapintani a kormánypárt elnöke, Liviu Dragnea, aki a mezőgazdasági miniszter, Petre Daea kíséretében ellátogatott Olt megyei paradicsomtermesztőkhöz. Megelégedésüknek adtak hangot a helyszínen, hangoztatva, ígéretes termésre lehet számítani, s rövidesen az ország majd minden megyéjében kapható lesz a program keretében termesztett korai paradicsom, s annak kiskereskedelmi ára is hozzáférhető, kedvező lesz. Igaz, hogy az árak tekintetében elismerték a nagy szórásmezőt… Hargita megye a jelek szerint nemigen érezte, legalábbis eddigelé nemigen, a szóban forgó program jótéteményeit, mert a piacon egyelőre ugyan van hazai termesztésű paradicsom, de nem a programban részt vevő termesztők forgalmazzák azt, másrészt pedig a déli megyékből „beszállított” paradicsom ára Csíkszeredában 12–14 lej/kg körül van.
Várni kell még az „egyenruhára”
A szóban forgó látogatás során bejelentették, hogy a programban részt vevő termesztőknek – amennyiben piacokon, vásárokon stb. kívánják értékesíteni a paradicsomot – rendelkezniük kell majd a szükséges igazoló okiratokkal (termelői bizonylat), de viselniük kell „beazonosító elemeket” is. Ott helyben az Olt megyei Izbiceșt községben Liviu Dragnea amolyan divatbemutatót is tartott, magára öltve egy szabványosított kötényt.
Eltelt néhány nap, s olyan értesülések láttak napvilágot, hogy a jobbára kedvezőtlen időjárási viszonyok okán indokolt lenne a már említett május 31-i határidő kitolása június 15-re. Ebben az összefüggésben a minisztérium illetékesei azt hangoztatták, hogy nem ért be idejében a paradicsom, s ezért senkit nem terhelhet mulasztás vagy felelősség. Lehet, hogy így van, de mi mégis azt mondanánk, hogy az időjárás tekintetében nagyobb előrelátásnak kellett volna a tanújelét adják a kormányzati illetékesek. Mert nem normális, hogy a korai paradicsomból végül nem lesz az, aminek szánták. Amúgy az árak sem követték a miniszteri utasításokat, s úgy tudni, hogy program ide vagy oda, a paradicsom országszerte nemigen olcsóbb, mint tavaly ilyenkor. Amúgy ennek kapcsán cinikus megjegyzést tett maga a miniszter is: Olcsó paradicsomra majd júliusban lehet számítani. A kilátásba helyezett időpontkitolás bekövetkezett, arról a május 25-i kormányülésen döntöttek. A Hivatalos Közlönyben május 29-én megjelent 2017/375-ös kormányhatározat értelmében a már többször említett május 31-i határidőt kitolták június 15-re. Továbbá a kormányhatározatban szerepel az az előírás, miszerint a paradicsomtermesztőknek a közvetlen árusítás esetében viselniük kell a szabványkötvényt. Hogy mikor, azt nemigen tudni, lehet, hogy a program végezete után, de akkor miért, ugyanis a kötényt a mezőgazdasági igazgatóságok bocsátják a termelők rendelkezésére, azért nem kell fizetniük, mert a költségeket a minisztérium állja. Az azonosító elemeket, a kötények majdani szétosztását stb. majd miniszteri határozattal kell jóváhagyni. Arra vonatkozóan viszont nem jelöl meg határidőt a most megjelent kormányhatározat.
Hecser Zoltán