Lemondott az USR elnöke
Lemondott a tavaly ősszel ellenzékbe vonult Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) éléről hétfőn az alig négy hónapja pártelnökké választott Dacian Ciolos európai parlamenti képviselő - közölték egybehangzó értesüléseikre hivatkozva a román hírforrások.
Ciolos azt követően nyújtotta be lemondását, hogy a pártvezetés 14-11 arányban leszavazta az általa javasolt, a kollektív döntéshozatal átszervezését célzó reformcsomagot. A pártelnök árnyékkormány felállítását és az alapszabály módosítását kezdeményezte, a civil szervezetek és a vállalkozói szféra képviselőinek is helyet akart biztosítani a pártvezetésben, amelyet kritikusai a döntéshozatal "kiszervezésének" minősítettek és leszavaztak.
Az USR tavaly ősszel véglegesítette fúzióját szövetségesével, a Ciolos által alapított Szabadság, Egység és Szolidaritás Párttal (PLUS). A román média szerint a mostani feszültség hátterében az áll, hogy az internetnemzedék két rendszerkritikus, korrupcióellenes jelszavakat hangoztató, a közélet megtisztulását hirdető pártja - a magát jobbközép alakulatként meghatározó USR és a centrista PLUS - között a fúzió ellenére sem szűnt meg a rivalizálás. Bár az egyesült párt élére Ciolost választották elnökké, a pártvezetésben az USR-t korábban vezető Dan Barnához közel álló politikusok maradtak többségben.
A párton belül az is fokozta az elégedetlenséget, hogy az USR tavalyi "keménykedése" nem váltotta be a hozzá fűzött reményeket. A Nemzeti Liberális Párttal (PNL) és az RMDSZ-szel közösen kormányzó USR tavaly nyílt konfliktusba keveredett Florin Citu miniszterelnökkel, majd miután a liberális kormányfő nem volt hajlandó engedni az USR követeléseinek, kilépett a kormányból, megbuktatta Citut, és ezzel hónapokig tartó kormányválságot idézett elő.
Ellenzékbe vonulása óta a parlamenti helyek 16 százalékával rendelkező USR-nek nemhogy nőtt volna a támogatottsága, hanem egyes felmérések szerint már 10 százalék alá csúszott, így a nacionalista, vírustagadó szólamokkal 9 százalékos parlamenti képviseletet szerzett Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) vált a román ellenzék hangadójává. Az AUR-t most már 17-18 százalékon mérik a közvélemény-kutatások, míg az USR a pártszakadás szélére került.
Az USR vezetését ideiglenesen Catalin Drula volt közlekedési miniszter, a párt legtöbb szavazattal megválasztott alelnöke veszi át.
MTI