Légzőkészülékes mentést gyakoroltak

Maros megyei önkéntes tűzoltó-egyesületek számára szervezett képzést az elmúlt hétvégén a Székelykeresztúri Villám Önkéntes Tűzoltó Egyesület. Szimulációs konténerszobában gyakorolhatták a légzőkészülékes mentést az önkéntes tűzoltók.

Hadnagy Éva
Becsült olvasási idő: 4 perc
Légzőkészülékes mentést gyakoroltak
Gyakoroltak, hogy élesben hatékonyabban tudjanak menteni Fotó: Székelykeresztúri Villám ÖTE / FB

Saját maguk építette szimulációs konténerben tartottak képzést hétvégén a székelykeresztúri Villám Önkéntes Tűzoltó Egyesület tagjai. Ezúttal három Nyárád menti önkéntes alakulatot láttak vendégül, összesen harminc önkéntes tűzoltó vett részt a felkészítőn az elmúlt hétvégén. Szali Mózes, a Villám ÖTE vezetője elmondta, évente két-három képzést szervez egyesületük saját csapatuknak, illetve meghívott egyesületeknek egyaránt. Ezúttal a füsttel teli épületbe való behatolást, felderítést, gázpalack tüzének oltását, mentési technikákat sajátíthattak el a résztvevők.

Székelykeresztúri Villám ÖTE / FB

– Az önkéntesek számára elég hiányosak az olyan oktatási lehetőségek, amikor a füsttel teli épületből való mentést gyakorolhatják. Ezért is nagyon fontosak az ilyen alkalmak, amikor a légzőkészülékes mentés technikákat sajátíthatjuk el,

hogy ha, ne adj’ Isten, szükség lesz rá, tudjuk, mi a teendő –fogalmazott az alakulat vezetője.


Hirdetés

Mint részletezte, saját csapatuknak egy hónappal ezelőtt szerveztek hasonló képzést, és erre az alkalomra készülve készítették el az ehhez hasonló speciális esetek szimulálására alkalmas konténert, ahol a hő- és hanghatásoknak egyaránt ki vannak téve a tűzoltók. Ezúttal a Nyárád menti önkéntes egyesületek keresték meg és kérték, hogy számukra is szervezzék meg a továbbképző tanfolyamot, amelyet – akárcsak egy hónappal ezelőtt – a Békés megyei hivatásos tűzoltók irányítottak és osztották meg tudásukat a résztvevőkkel. 

– Ez egy olyan mentési technika, amelyet nem mindennap, sőt szerencsére igencsak ritkán kell használni, éppen ezért sosem lehet elmondani, hogy mi ezt már tudjuk. Mindig van valami, amit tanulhatnánk.

Ha csak egy új kötéssel tanulunk többet, már azért megérte, de a fő cél a bajba jutott emberek szakszerű, hatékony és gyors kimentése – részletezte Szali Mózes. A képzés során elméleti és gyakorlati oktatásban is részesültek a résztvevők, például a szimulációs szobát beterítették füsttel, ezzel minimálisra csökkentve a látási viszonyokat, ahol két tűzoltó kellett megtalálja a gázpalackot, ami robbanásveszélyt jelenthet. Egy másik gyakorlat során pedig a meggyújtott gázpalackot kellett kioltsák. A hasonló jellegű képzések közben az esetleges fóbiák is felszínre kerülhetnek, amelyek tudatában tevékenykedhetnek tovább az önkéntesek.

Székelykeresztúri Villám ÖTE / FB

– Ha valakinek bármilyen félelme előjön, az azért jó, mert nem éles helyzetben kell szembesülnie vele,

és esetleg a társának még jobban megnehezíti a dolgát, a bajbajutottak mentése helyett – ismertette.

A szimulációs konténert egyébként úgy alkották meg, hogy lehet változtatni az alakját, esetleg darabjaira is szedhetik, így

a legközelebbi képzés során már nem ugyanaz a helyszín fogadja a résztvevőket, ami azért hasznos, mert nem tudják emlékezetből végrehajtani a feladatokat.

Szali Mózes elmondta, az oktatók és a résztvevők részéről is számos pozitív visszajelzést kaptak, így mindenképp elégedettek, és sikerként könyvelik el a hétvége eseményeit.

– Az Erdélyi Magyar Önkéntes Tűzoltók Szövetége és mi, a Villám is évente több képzést igyekszünk szervezni, magyarországi partnereinket hívjuk segítségül, hiszen a meglévő tudást folyamatosan kell bővíteni és gyakorolni, hogy élesben minden megfelelően működhessen – mondta.

A székelykeresztúri Villám Önkéntes Tűzoltó Egyesületnek egyébként harminckét tagja van, az idei év pedig igencsak mozgalmas volt számukra. November végéig negyvennyolc bevetésen vannak túl, a legtöbb esetben műszaki mentéshez kérték idén a segítségüket.



Hirdetés


Hirdetés

Kövessen a Facebookon!