Lakat nem, pecsét igen
Múlt pénteki, november 6-i lapszámukban már beszámoltunk arról, hogy a bukaresti tragikus kimenetelű tűzeset nyomán a kormány sebtében jobbára megszigorító jellegű jogszabály-módosításokat eszközölt. Nevezetesen: a november 3-i kormányülésen elfogadtak egy sürgősségi kormányrendeletet a tűzvédelmi, a 2006/307-es törvény újólagos módosítására és kiegészítésére vonatkozóan, valamint egy kormányhatározatot azon kritériumok megállapítására vonatkozóan, amelyek alapján leállítható/betiltható adott épületek vagy berendezések működtetése vagy használata.
Fura, illetve kevésbé érthető módon előbb november 4-én kormányhatározat jelent meg, a 2015/915-ös, amelynek főbb előírásait vázlatosan ismertettük lapunk november 6-i számában. A Hivatalos Közlöny november 5-i számában jelent meg és tegnaptól hatályos a tűzvédelmi törvényt módosító és kiegészítő 2015/52-es sürgősségi kormányrendelet. Ezt a mostani törvénymódosítást többek között azzal indokolták meg, hogy egyes tűzbiztonsági szempontból meg nem felelő épületek vagy berendezések további működtetését határozottabb intézkedések révén kell felfüggeszteni vagy leállítani. Annak szövegét átolvasva az is kiderül, hogy tulajdonképpen ez a sürgősségi kormányrendelet képezi a jogalapját annak a kormányhatározatnak, amely nem tudni miért, a megjelenés tekintetében azt megelőzte.
Arról már vázlatosan beszámoltunk az említett pénteki lapszámunkban, hogy melyek azok a kritériumok, amelyek külön-különi megszegése esetén is megtiltható, leállítható egy építmény vagy egy berendezés használata vagy működtetése. A kormányhatározatban viszont nem volt szó arról, hogy miként „testesül meg” a tiltó rendelkezés. Mi azt említettük, hogy lakat kerül az ajtóra. Igaz, hogy lakat nem, de azt az épületet vagy berendezést csak „lezárják” egy bélyegző alkalmazása, illetve lepecsételés révén. Erre az intézkedésre az ISU illetékesei lesznek feljogosítva. Jól látható helyen egy felhívást is ki kell kifüggeszteni arra vonatkozóan, hogy leállították annak az építménynek vagy berendezésnek a működését vagy használatát. Ezt a felhívást minden bejárati vagy kijárati ajtóra el kell helyezni, valamint amennyiben léteznek, az összes ablakra is. A felhívás szabványszövegét ugyancsak tartalmazza a kormányrendelet, azt is pontosítva, hogy a betűtípus nem lehet kisebb, mint 10 centiméter. Nyomatékolandó az is, hogy komplementáris büntetésről van szó, ugyanis a vétkesek nem mentesülhetnek a szabálysértési pénzbírság alól.
Különleges eljárás
A kormányrendelet értelmében amennyiben az érintett fél élni kíván a jegyzőkönyvben megfogalmazott büntetések megfellebbezésével, arra ugyan van lehetősége, de ez nem jelenti azt, hogy a komplementáris szabálysértési szankció végrehajtása felfüggesztődne. De akkor felvetődik a kérdés, hogy mikor és milyen körülmények között nyithat ki újra, illetve folytathatja tevékenységét az a vendéglő, az a diszkó vagy éppenséggel közintézmény. Erre vonatkozóan is tartalmaz előírásokat a kormányrendelet. Nevezetesen: amikor lejár az az időtartam, amelyre a tevékenység felfüggesztését elrendelték. Erre akkor kerül sor, amikor a „túlzsúfoltság okán” állítottak ki jegyzőkönyvet, s ebben az esetben a 2015/915-ös kormányhatározat értelmében 60 napra függesztik fel a tevékenységet. Továbbá lekerülhet a pecsét az ajtóról, ha a tekintetben végrehajtandó bírósági ítélet születik vagy akkor, ha a tulajdonos vagy az üzemeltető megváltozásával egyidejűleg megváltozik az építmény rendeltetése vagy tevékenységi arcéle is. Amennyiben sor került a tűzbiztonsági követelmények teljesítésére, illetve az azzal kapcsolatos sürgős munkálatok elvégzésére, akkor ugyancsak újrakezdheti tevékenységét az az egység. És még van egy eset: amennyiben a pecsét azért kerül fel az ajtóra, mert nem volt tűzbiztonsági engedély, akkor annak megszerzését követően értelemszerűen véget kell vetni a tiltásnak is.
Apropó: ezekben a napokban hallani arról, hogy országszerte „önkéntesen” időlegesen bezártak szórakozóhelyek stb. Emlékeztetnénk arra, hogy az ilyen jellegű tevékenység felfüggesztést előzetesen be kell jelenteni és meg kell indokolni a polgármesteri hivataloknál.
Hecser Zoltán