Könyv a Kárpátokról

Újabb kötettel jelentkezett Székely Árpád, akinek színvonalas, hegyekkel, természettel foglalkozó munkái abszolút hiánypótlónak szá­mí­tanak Erdélyben. Az el­ső könyvbemutatót Szé­kely­­udvarhelyen rendezik.

Asztalos Ágnes
Becsült olvasási idő: 4 perc
Könyv a Kárpátokról
A Lomnici-csúcs tükröződése a Kő-pataki-tóban Fotó: Székely Árpád

A Székelyudvarhelyen élő földrajztanárnak a Kárpátok. Alpi formakincs a Magas-Tátrától a Retyezátig című munkája a 17. a sorban. Az elmúlt években sorra vette és szerre bemutatta a Keleti- és Déli-Kárpátok uralkodó vonulatait, adott ki összefoglaló jellegű köteteket is a hazai hegységekről, de Erdély természeti látványosságain túl a dél-erdélyi épített örökségről is írt. Természetjáró kalauzai, amelyek minden esetben naprakész és magas szakmaisággal rendelkező, tudományos megalapozottságú munkák, ráadásul nagyon látványosak, teljesen hiánypótlónak számítanak, hiszen magyar nyelven alig jelennek meg ilyen jellegű és jól használható túrakönyvek. Ezúttal viszont egy inkább tudományos tanulmánykötettel jelentkezett a szerző, a munka felöleli a teljes Kárpátokat, átlépünk az országhatáron és a szlovák–lengyel határig követhetjük a hegység vonulatait.


Hirdetés

Székely Árpád tavaly nyáron öt napot töltött a Magas-Tátrában, amely – mint mondta – teljes mértékben megelőzi a Kárpátok többi magas hegységét, hiszen ott találhatók a legmagasabb csúcsok, a legtöbb és legmélyebb tengerszem, a legvadabb formakincs stb. A méretű a Kárpátok uralkodó vonulatainak alpi formakincsét. A tudományosan megalapozott ismeretterjesztő munka külön érdeme a rendkívül gazdag képanyag, továbbá a szöveget szemléletessé tevő ábrák, vázlatok, térképek és digitális domborzatmodellek sokasága – derült ki a szerzővel való beszélgetésből. Bár nem annyira fotóalbumjellegű az új kötet, azért 220 felvétel belekerült, hogy szemléltesse a vad, lenyűgöző hegyvilágot. A fotók közel 80 százalékban a szerző munkái.
A kötet tudományossága nem kell elriassza az olvasókat, mert Székely Árpád biztosí­tott arról, hogy törekedett a közérthetőségre, szemléletességre, hogy minél közelebb vigye az érdeklődőhöz a magashegységek felszínalaktani jellegzetességeit. Tehát nemcsak a szakmának, hanem az aktív természetjáróknak is ajánlja az új kötetet, amelyet Székelyudvarhelyen ma 19 órától mutat be a Művelődési Házban, és ahogy már megszokhattuk, lesz vetítés is. Szerdán 18 órakor a gyergyószentmiklósi könyvtárban találkozik az érdeklődőkkel a szerző, Csíkszeredába pedig hónap végén, április 25-én viszi el a Kárpátok című könyvet, amelynek bemutatóját a Kájoni János Megyei Könyvtárban rendezik meg, de a tavasz folyamán még Marosvásárhelyre, Kolozsvárra és Sepsiszentgyörgyre is „elutazik” a könyv. A debreceni Alföldi Nyomdában nyomtatott kiadvány a bemutatók helyszínén megvásárolható.
 



Hirdetés


Hirdetés

Kövessen a Facebookon!