Köhög a székely
„Amit nem mondtam, azzal sosem ártottam magamnak.”
Calvin Coolidge, az Amerikai Egyesült Államok 30. elnöke
Újra itt van a tél, a csíki tél, amely alig vesz tudomást a globális felmelegedésről. A Kárpát-medencének ebben a sarjában éppen a hideg időjárás miatt sok a reumás, a náthás, hörghurutos ember. Ezt az őseink éppúgy tudták, érezték, mint mi az utódok. Ma is érkezik óramű pontosságával a köhögés, tüsszögés, nátha, fejfájás, hőemelkedés. A tudósok szerint pedig nem is a hideg okozza a megfázást (HN, 2015. november 10.). Azt is megtudjuk, hogy amit mi megfázásnak nevezünk, az tulajdonképpen vírusfertőzés, és hogy ezek a vírusok alig várják, hogy lehűljön az idő, mert azt szeretik. Hogy én ezt ez idáig nem tudtam! Szürke műszaki ember létemre, hogy is vitatkozhatnék az egészségügy tudósaival? Ők sem vitathatják el tőlem, hogy az a négyzet plusz b négyzet, igaz, ezt nem is lehet…
Summa summarum, a melegből kimegyek a hidegbe, megfázom, kész a tüdőgyulladás, a kórházban mondják, hogy vírusos. A székely pedig köhög. Vasárnap a templomban alig próbálok elcsípni valamit a szentbeszédből, nem hallatszik a folyamatos köhögés miatt. Ha a szomszédom vagy a hátamnál ülő rám köhög, másnap már én is folytatom, és hiszek a vírusos fertőzésben.
Egyébiránt nyáron is köhög a székely, de az nem baj, ugyanis már nem vírus okozza (minthogy az nem is a meleget szereti), hanem a parlagfű virágzása váltja ki az allergiát. Odaát Magyarországon milliós büntetéseket szabnak azokra, akiknek telkén, kertjében akár egyetlen szál parlagfüvet találnak. Érdekes, hogy a román hatóságoknak, környezetvédőknek még nem jutott el az agykérgéig, pedig igencsak szeretik elorozni mások példáját, majd bizonygatni, hogy ezt ők találták ki. Jó lenne, ha tudomásul vennék, a parlagfű nem csak a székelynek árt.
Kopacz Zoltán, Csíkszereda