Hirdetés

Ködoszlató rendelet

HN-információ

Több mint egy hónapja már, hogy eluralkodott a tájékozatlanság, illetve a tanácstalanság a háztartási villamosenergia-fogyasztók körében. A zűrzavaros helyzet kialakulása az áram fogyasztói árának a liberalizálására vezethető vissza. Tulajdonképpen egy merőben új díjszabásrendszer bevezetéséről van szó, ami gyakorlatilag az árliberalizációt jelenti. Annak keretében a fogyasztóknak az általuk legmegfelelőbbnek, avagy legelőnyösebbnek bizonyuló ajánlatok alapján kell(ene) új szerződést kötniük egy adott szolgáltatóval. A dolog egyszerűnek tűnik, de távolról sem bizonyul(t) annak…

Lapunk hasábjain többször is írtunk az új rendszerrel kapcsolatos jogszabályozási előírásokról, ismertetve – legalábbis nagyvonalakban – a teendőket. Országszerte viszont továbbra is hatmillióra tehető azon háztartási fogyasztók száma, akik egyelőre csak tapogatóznak, megpróbálnak valamiképpen eligazodni, valóságos ostrom alá véve az adott településeken tevékenykedő szolgáltatók székházait. Mindebben közrejátszott az is, hogy a szolgáltatók, az Országos Energia Szabályozási Szakhatóság (ANRE) nem bontakoztattak ki kellő felvilágosító és eligazító jellegű akciókat, illetve megkéstek a fogyasztók érdemleges és közérthető tájékoztatásával. (Annak idején a szaktárca sem tett meg mindent a jogszabály-módosítás hathatós népszerűsítése érdekében.) 
Amint már arról többször is írtunk, amennyiben nem kerül sor új szerződés megkötésére, akkor a fogyasztó a jogszabályok által előírt egyetemes szolgáltatási rendszerbe kerül, ami azt is jelenti, hogy a decemberinél akár 26 százalékkal magasabb áron vásárolhatja majd a villamos energiát.
A kialakult tarthatatlan és elfogadhatatlan helyzet rákényszerítette az ANRE illetékeseit egy kompromisszumos megoldást kínáló lépésre: a Hivatalos Közlöny január 20-i 65-ös számában jelent meg a szakhatóság elnökének ugyanaznap aláírt 2021/5-ös számú rendelete, amely révén módosította a végső fogyasztók elektromosáram-szolgáltatási feltételeit jóváhagyó 2020/171-es rendeletének egyes előírásait. Ugyanakkor ennek az új rendeletnek szerves részét képezi az a tájékoztató is, amelyet minden egyes szolgáltatónak a maga nevében el kell küldenie a végső fogyasztóknak (azaz a háztartási fogyasztóknak), továbbá annak a formanyomtatványnak (formular de selecție ofertă) a mintapéldánya, amely révén kiválaszthatja a majdani szolgáltatót. Ennél is lényegesebb, hogy a mostani rendelet nyomán időt nyertek a fogyasztók az új szerződések megkötésére, és valószínűsíthető, hogy rendeződni fog az energiapiaci liberalizáció nyomán kialakult zűrzavaros helyzet. 
Íme: a most hatályba lépett rendelet lehetőséget ad arra, hogy legalább 6 hónapig kedvezményt biztosítanak az egyetemes díjszabás és a legjobb szabadpiaci ár közötti értékben. Egyszerűsödött a szerződéskötési eljárás is, ugyanakkor arra kötelezik a szolgáltatókat, hogy folyamatosan tájékoztassák a háztartási fogyasztókat a lehetőségekről, azaz minden havi számlához mellékeljenek információkat, árajánlatokat. (Arról az űrlapról van szó, amelynek mintapéldánya a mostani rendelet egyik mellékletét képezi, s amelyre már utaltunk.) 
A fogyasztó a szóban forgó űrlapon kiválaszthatja a számára kedvező – legalábbis annak tűnő – ajánlatot, és miután azt „kipipálta”, aláírja és postai úton visszaküldi a szolgáltatónak. Ez már új szabadpiaci szerződésnek minősül, és megkötése után már nem alkalmazandóak az egyetemes szolgáltatási rendszer árai, valamint az erre számolt már említett kedvezmény. Ugyanakkor az űrlap bevezetése révén elkerülhetővé vált a torlódás a kapcsolattartó pontoknál, illetve a szolgáltatók „ügyfélablakainál”. 
Amúgy az ANRE a 2021/5-ös rendeletnek a Hivatalos Közlönyben való közlésével egyidejűleg nyilvánosságra hozott egy sajtóközleményt is, amelyben „magyarázza a bizonyítványt”. (Különben azt bárki szemrevételezheti az ANRE honlapján.) 
Energiapiaci szakelemzők arra hívják fel a figyelmet, hogy a fogyasztónak oda kell figyelnie, mit ír alá, mert megtörténhet, hogy félrevezetik, s máris kitapintható egyes „élelmes” szolgáltatók részéről a kelepcébe csalás szándéka. 
A túlontúl alacsony, azaz kedvező ár árnyékában csapdák húzódhatnak, mert esetleg nagyon rövid időre érvényes az árajánlat, vagy nem tartalmaz minden költségelemet (például nem tüntetik fel, hogy az ár tartalmazza-e vagy sem a jövedéki adót és az áfát). Hallani arról is, hogy házaló ügynökök látogatják a fogyasztókat, s valósággal rábeszélik (pontosabban rákényszerítik) azokat az új szerződés azonnali aláírására, azt állítva, hogy ellenkező esetben áram nélkül maradnak. Most, hogy hat hónap „gondolkozási idő” áll rendelkezésükre, lesz idő az elemzésre, a számítgatásokra, s a megfelelő döntés meghozatalára. Említettük, hogy igen bő a szelektálási lehetőség, mert a piaci szereplők száma az utóbbi időben szinte ugrásszerűen megnövekedett. Nyomatékolnunk kell, hogy minden egyes szolgáltató rendelkezik a szükséges tanúsítványokkal, de ennek ellenére tárgyilagos piaci elemzők szerint köztük vannak olyanok is, amelyek nem is olyan rég alakultak meg, nem is a villamos energia területén tevékenykedtek, menet közben többször is tulajdonost váltottak, s a tavalytól feltételezhetően az árliberalizáció jelentette lehetőségekből „ihletődve” berobbantak a villamos energia piacára is. Tehát jó lesz odafigyelni, szem előtt tartva azt is, hogy „olcsó húsnak híg a leve”. (Egyébként a Jurnalul országos napilap január 20-i számában néhány olyan szolgáltatót mutatnak be, amelyek „curriculuma” kételyeket ébreszthet az olvasóban.)
A megyénkbeli háztartási fogyasztóknak túlnyomó többsége jelenleg is az Electrica Furnizare ügyfele. Nos, ez a szolgáltató a minap (pontosabban január 19-én) közleményt hozott nyilvánosságra, amelynek értelmében a fogyasztóknak augusztus 31-ig lesz idejük, illetve lehetőségük dönteni arról, hogy nem választanak szolgáltatót, illetve arról, hogy egy kedvezőbbnek tűnő más ajánlatot, azaz más szolgáltatót tartanak elfogadhatónak. 
Azon időpontig, amíg az az ügyfél meghozza döntését, az egyetemes szolgáltatórendszer díjszabása és a legkedvezőbb versenypiaci ár különbözetét jelentő összegen szolgáltatják számára az elektromos áramot visszamenőleg január 1-ig. 
Ígéretük szerint augusztus 31-ig rendszeresen tájékoztatják ajánlataikról ügyfeleiket (a postázott számlával együtt), ugyanakkor létrehoztak egy kimondottan az árliberalizációra vonatkozó online felületet is.
 




Hirdetés


Hirdetés

Kövessen a Facebookon!