Kivívta az olimpiai szereplés jogát a magyar válogatott

A magyar férfi kézilabda-válogatott hátrányból fordítva nyert Portugália ellen a tatabányai olimpiai selejtezőn, így 12 év után lehet újra jelen a nyári játékokon. A csapat a harmadik kalapból várja az április 16-i sorsolást.

Jakab Árpád
Olimpiai résztvevő Magyarország! Eksztázis Fotó: MTI

Miután a magyar és a portugál válogatott is kikapott Norvégiától, illetve megverte Tunéziát, a képlet egyszerű volt: a magyaroknak nyerni kellett ahhoz, hogy megszerezzék a párizsi kvótát. Hazai szempontból jól indult a mérkőzés, 7-4-re, majd 13-9-re vezettek Lékaiék, ám egy hatperces magyar gólcsendet kihasználva szünetre kiegyenlítettek a portugálok: 16-16. A második félidő rémálomszerűen kezdődött, a vendégek megléptek 21-18-ra, ráadásul Ancsin térdsérülés miatt kivált a játékból, az utolsó 12 percben pedig a korábban a Székelyudvarhelyi KC-t is erősítő Sipos Adriánra sem lehetett számítani, mert egy fejre mért ütés miatt piros lappal kiállították.

Portugália megint ellépett kettővel, ekkor Fazekas helyére visszaállt Lékai irányítani, és ez bizonyult a siker kulcsának. Egy 3-0-s sorozattal összejött a fordítás, a 27. perc után megint a házigazdáknál volt az előny, és 27-25-nél elérhető közelségbe került a kvóta.

A következő gólt az ellenfél lőtte, de a meccs legvégén a remek magyar védekezés, a mérkőzés során 12 védést bemutató Bartucz László bravúrjai, illetve a később a mezőny legjobbjának megválasztott, mindössze 21 éves Imre Bence találatai olimpiai kvalifikációt jelentettek.

„Ez a csapat már nagyon megérdemelte ezt a sikert” – nyilatkozta a 30-27-es győzelem után a magyarok szövetségi kapitánya, Chema Rodríguez. „A portugálok remekül játszottak, de az utolsó pillanatig küzdöttünk és mindent megtettünk a győzelemért” – mondta. Hozzátette, a meccs előtt azt mondta, nem az számít igazán, hány gólt szereznek, és mi lesz a végeredmény, hanem az, hogy családként érkeznek a csarnokba, és családként is távozzanak onnan.
A mezőny legjobbjának megválasztott Imre Bence mind a kilenc lövését gólra váltotta. A jobbszélső vérbeli „sportcsaládban” nevelkedett, hiszen édesapja az olimpiai ezüstérmes, világ- és Európa-bajnok párbajtőrvívó Imre Géza, édesanyja pedig az Európa-bajnok, olimpiai és világbajnoki ezüstérmes kézilabdázó Kökény Beatrix. „Azt mondtam édesapámnak, remélem, 28 év alatt csak egy olimpia marad ki családi szinten, az pedig a tokiói volt, hiszen 1996 óta az összes olimpián ott volt vagy ő, vagy édesanyám” – mesélte a Ferencváros játékosa, aki nyártól a német Kielt erősíti.
A magyar férfiválogatott eddig nyolc alkalommal szerepelt az olimpián – legutóbb 12 évvel ezelőtt Londonban –, eddigi legjobb eredménye az 1936-os, az 1980-as, az 1988-as, a 2004-es és a 2012-es negyedik helyezés.
A Nemzetközi Kézilabda-szövetség (IHF) közben nyilvánosságra hozta az olimpia férfi kézilabdatornájának kiemeléseit is: 1. kalap: Dánia, Spanyolország, 2. Horvátország, Norvégia, 3. Magyarország, Németország, 4. Szlovénia, Franciaország, 5. Svédország, Egyiptom, 6. Argentína, Japán. Párizsban a két hatos csoport első négy-négy helyezettje jut tovább. A sorsolásra április 16-án kerül sor.