Kinek is kell(ene) döntenie?...
Hétfőn délután ismét a tárgyalóasztalhoz kellett volna ülnie a Háromoldalú Országos Tanácsnak (CNT), amely arra is hivatott, hogy egyeztessen a mindenkori országos garantált bruttó bér kvantumáról, illetve az azt megszabó/jóváhagyó kormányhatározatról. Előzetesen már folytak ilyen jellegű tárgyalások, de azoknak jobbára tájékoztató jellegük volt, most viszont több mint időszerűvé vált a javaslatok „egy kalap alá hozása” Erre azonban hétfőn nem került sor.
Kormányzati hivatalos közleményben az szerepel, hogy Dacian Cioloș szerint a jövendőbeli kormány fog rendelkezni azon jogosultsággal, amely szükségeltetik a 2017-es esztendei országos garantált minimális bruttó bér szintjének megállapítását illetően. Ez pedig olyan feltételek közepette, amikor is a parlamenti választásokat megnyerő párt vállalta kormányprogramjában a minimális bér szintjét. Hozzáfűzte azt is, hogy másabb körülmények között a jelenlegi kormány egy olyan minimálbérszintet állapított volna meg a 2017-es évre, amely közel állt volna ahhoz a szinthez, amelyet javasoltak a szakszervezeti konföderációk. A tárgyalópartnereket a kormányfő állítólag arról is tájékoztatta, hogy tárgyalni fog annak a politikai pártnak a vezetőségével, amely megnyerte a választásokat különböző kormányzati témákról, s azok közt van a minimálbér is. (Félhivatalos értesülések szerint tegnap Dacian Cioloș telefonon beszélt a szociáldemokraták elnökével, Liviu Dragneával, s annak során abban egyeztek meg, hogy majd az új kormány fogadja el a szóban forgó kormányhatározatot.)
Mást ígért
A közlemény tartalmazta kormányfői nyilatkozat viszonylag homályos, főleg annak okán, hogy számszerűsített adatokat nem tartalmaz. Ilyenképpen pedig azt sem tudni, hogy mit javasoltak a szakszervezetek és mire is lett volna adott körülmények között hajlandó a mostani kormány a minimálbér szintjének megállapítása tekintetében, úgyszintén arról sem tesz említést, hogy melyik is az a „világos szám”, amely a választásokat megnyerő politikai párt kormányzási programjában szerepel. Továbbá furcsállandó az is, hogy minek okán jelentette ki nem egészen két héttel ezelőtt Cioloș kormányfő, hogy kizárólag a jelenlegi kormányra hárul a 2017-es esztendei minimálbér szintjének megállapítása, s ezt az álláspontot erősítette meg utólag a munkaügyi miniszter is. Most viszont visszakoztak, s azt a következtetést vonhatjuk le, hogy Cioloș és kormányának egyes tagjai a parlamenti választások nyerteseként nem a szociál-demokrata pártra „tippeltek”. Az viszont tény, hogy a választások eredményétől függetlenül a hatályos törvény értelmében a következő évre vonatkozóan a minimálbér szintjét a megelőző esztendő utolsó napjáig, azaz december 31-ig kell megállapítania a kormánynak. Amúgy Dacian Cioloș kirukkolt egy amolyan kompromisszumos megoldási lehetőséggel: amennyiben december 31-ig nem kerülne sor a kormányzás átvételére, akkor az ő kormánya hoz majd egy olyan határozatot, amely értelmében 2017 januárjában is a jelenlegi bérszint marad érvényben, s majd az új kormány dönt a 2017 február-decemberi minimálbérről. Amit tudni lehet a minimálbér lehetséges szintjeivel kapcsolatosan: a szakszervezetek állítólag 1450 lejt javasoltak, de egyetértenének az 1400 lejes szinttel is, a Cioloș-kormány 1300 lej körüli összeget tartana elfogadhatónak, a szociál-demokraták a választási kampány során 1450 lejt emlegettek, de az írásos formában megjelent kormányprogramjukban már csak 1400 lej szerepel, s az is csak 2017 márciusától kezdődően .