Hirdetés

Kilenckerekű lombház

Organikus ház a fák lombja között, amely él és akár ki is zöldül tavasszal a szoba falain belül is. A lombház a Kalonda-tetőn, a Lófő Lovasudvar tanyájának területén épült és kuriózumnak számít a környéken.

Hadnagy Éva
Becsült olvasási idő: 3 perc
Kilenckerekű lombház
Ház a magasban. Egyedi a környéken Fotó: Hadnagy Éva

Mintha mesébe csöppentünk volna, az az érzése támad mindazoknak, akik a Kalonda-tetőn, a Lófő Lovasudvar tanyáján járnak, ahol több száz éves bükkfaegyüttes lombjai közt lombházat csodálhatnak meg. A kuriózumnak számító létesítmény 4,5 méteres magasban épült, 23 fokból álló csigalépcső vezet fel az egyik fára, majd egy függőhídon, a mélyben csörgedező kis patak fölött kelhetünk át a házikóba. A kis lakot a magyarországi Fab­ri­kÁCS lombházépítő csapat alkotta, mindössze 10 nap alatt. A kalondai lombház volt az eddigi legnagyobb alkotása a Nemes Dénes és Puskás Gyula alkotta duónak, hiszen az általuk eddig készített házaknak majdnem háromszorosa a maga 36 négyzetméterével.
A munka során 14 köbméter faanyagot, azaz deszkát, gerendát és lambériát, 42 ezer szeget és több mint 4 ezer csavart használtak fel. Demény Elemér, a Lófő Lovasudvar tulajdonosa elmondta, a lovasudvarnak otthont biztosító tanya tulajdonosa Tófalvi Sándor rendelte és finanszírozta a lombház építését, de közös projektről van szó, amelynek mindkét fél a haszonélvezője. A létesítmény célja, hogy hozzájáruljon a környék látványosságaihoz a maga egyediségével, illetve tovább lendítse a térség idegenforgalmát, hiszen a kalandra vágyó szálláskeresők lefoglalhatják majd egy-egy éjszakára.
A 4,5 méter magasban lévő építményben egy szoba, illetve egy fürdőszoba kapott helyet, de tartozik hozzá még két terasz is, így a ház mindkét oldaláról lehet csodálni a táj szépségeit.
 

Még nincs teljesen befejezve, a berendezéssel és a fürdőszoba kialakításával dolgozunk, de ha befejezzük, akkor már gyakorlatilag használható is lesz a lombház – mondta Demény Elemér.

A franciaágy keretét és a kandallót már beszerelték, de víz-, villany- és csatorna-hálózatra is csatlakoztatják a fatetőn lévő házat.
A ház egyébként a Kilenckerekű lombház nevet kapta, ez az építőcsapat 126. alkotása. Mint megtudtuk, a név nem jelent semmi ördöngösséget, csupán abból adódik, hogy a házat körülvevő terasz korlátját kilenc darab, fából készült kocsikerékből alakították ki. Demény Elemér is egyébként aktívan kivette a részét az építkezési munkálatokból, hatalmas élményként élve meg azt. Mint mondta, a tervek szerint a jövőben további lombházakkal is gazdagodhat a környék.
 



Hirdetés


Hirdetés

Kövessen a Facebookon!