Hirdetés

Kezdődik a próbaérettségi

Több mint kétezer diákot várnak a ma rajtoló próbaérettségire Hargita megyében. A középiskolák végzősei saját tanintézetükben tapasztalhatják meg a vizsga folyamatát és hangulatát úgy, hogy még nem kell tartaniuk az eredménytől. A dolgozatokat ugyanúgy digitálisan javítják majd, mint a nyolcadikosok próbavizsgáján.

Asztalos Ágnes
Becsült olvasási idő: 3 perc
Kezdődik a próbaérettségi
Fotó: Veres Nándor

A kisebbségi nyelven tanulók négy tantárgyból érettségiznek, a többségiek értelemszerűen eggyel kevesebből. Március 4-én a román nyelv és irodalom írásbelivel indul a próbaérettségi, másnap, a szaknak megfelelő kötelező tantárgyból, szerdán a szaknak megfelelő választható tantárgyból vizsgáznak a diákok, az utolsó nap az anyanyelv próbáé. A választható tantárgyak skálája nagyon széles, a történelemtől, földrajztól kezdve a közgazdaságtanig, pszichológiáig terjed.
Demeter Levente főtanfel­ügyelő tájékoztatott, hogy a megyében 2219 végzős tanuló vehet részt a próbaérettségin, közülük 1680-an tanulnak magyar tannyelvű intézményben. Eddig 13 diák kért sajátos nevelési igényének megfelelő könnyítést (például egy órával hosszabb vizsgaidőt), ezt az érvényes igazolások alapján jóvá is hagyták. 


Hirdetés


A próbaérettségit az iskolák maguk szervezik meg, tehát minden tanuló a saját tanintézetében vizsgázik. A kijelölt helyet 8.30 óráig lehet elfoglalni, pontban 9 órakor felbontják a vizsgalapokat tartalmazó borítékot, a tételek megoldására három órájuk van a fiataloknak. Amikor végeztek, dolgozataikat az arra kijelölt tanár titkosítás után beszkenneli, így azok bekerülnek az országos rendszerbe, ahonnan véletlenszerűen és automatikusan kisorsolja a program valamely más megyében dolgozó pedagógusnak javításra. Nem muszáj kivárni a három órát, de csak legkevesebb másfél óra után lehet elhagyni a termet.
A kisebbségi oktatásban részt vevő jelenlegi végzősök az utolsó évfolyam, amely ugyanolyan tanterv szerint tanulta a románt, mint a többségiek (az utánuk következőket már sajátos programban oktatják), így számukra nincs olyan kedvezmény, mint amilyen a nyolcadikosok esetében volt, amikor egy sajátos megjelölés nyomán magyar tannyelvű iskolában tanító javítótanárhoz kerültek a magyar gyerekek vizsgalapjai. Jövőben ez változik – ígérte a főtanfelügyelő. Egy javítótanárhoz átlagosan 50 dolgozat kerül, és minden vizsgalapot két pedagógus néz át. A próbaérettségin nincs megkötés a javítás helyszínére, otthon, a tanáriban, az informatikateremben is elvégezhető a feladat.
Az eredményeket március 15-én közlik a pedagógusok diákjaikkal, de nem függesztik ki, és nem hozzák nyilvánosságra sehol. A kapott jegyeket nem kell beírni a naplóba, csak ha azt írásban kéri a tanuló.
A próbaérettségi sem kötelező, viszont az adott iskolának gondoskodnia kell az órák megtartásáról a kimaradók esetében. 
 



Hirdetés


Hirdetés

Kövessen a Facebookon!