Kezdésként Zetelakán, Gyergyóalfaluban és Salamáson szereltek fel füst- és szén-monoxid-érzékelőket

Felszerelték hétfőn az első füst- és szén-monoxid-detektorokat Zetalaka, Gyergyóalfalu és Salamás községben az Életmentő detektor (Detector pentru viață) program keretében. A berendezések felszerelése mellett a tűzoltók képzést tartottak a kedvezményezett családoknak a detektorok használatáról és karbantartásáról, valamint tájékoztató anyagokat osztottak szét a tűzvédelemről és a szén-monoxid-mérgezés kockázatairól – közölte a Hargita megyei katasztrófavédelmi felügyelőség.

Hírszerkesztő: Kiss Előd-Gergely
Becsült olvasási idő: 5 perc
Kezdésként Zetelakán, Gyergyóalfaluban és Salamáson szereltek fel füst- és szén-monoxid-érzékelőket
Gázérzékelő. Illusztráció Fotó: Veres Nándor

Mint részletezték: az Életmentő detektor program ezzel Hargita megyében is elkezdődött, a múlt héten érkezett meg az első 375 füst- és 125 szén-monoxid-detektor, amelyek kiosztását a megye tizenkét közigazgatási egységében tervezik, elsősorban azoknak a családoknak, amelyeket tűzvédelmi szempontból veszélyeztetettnek találtak.


Hirdetés

Ezek a detektorok azonnal riasztanak, ha tűz keletkezik vagy gázszivárgást érzékelnek azokban a helyiségekben, ahová felszerelték őket.

Ezeket a detektorokat a következő településeken szerelik fel: Csíkszentmihály, Csíkszentmárton, Csíkszentgyörgy, Zetelaka, Felsőboldogfalva, Homoródszentmárton, Gyergyóújfalu, Gyergyóalfalu, Gyergyóremete, Salamás, Gyergyóvárhegy és Galócás.

A településeket korábban, az országos program indításakor, a polgári védelem hete rendezvénysorozat keretében (február 26. – március 4. közötti időszak) választották ki a helyi önkormányzatok által szolgáltatott adatok alapján.

Elsősorban azt vették figyelembe, hogy milyen gyakorisággal gyulladnak ki magánházak az adott településeken.

A Hargita megyei katasztrófavédelmi felügyelőség értesítette a helyi önkormányzatokat, amelyek már azonosították azokat a lakásokat, amelyek megfelelnek a program által előírt kritériumoknak.

Hétfőn felszerelték az első érzékelőket, a hivatásos tűzoltóknak az önkéntes tűzoltók is segítettek.

A közleményben emlékeztettek: az Életmentő detektor program lebonyolításáról még az év elején állapodott meg a katasztrófavédelmi főosztály (DSU), az Országos Katasztrófavédelmi Felügyelőség (IGSU), az E.ON és a Delgaz Grid. Az érzékelők felszerelése teljesen ingyenes,

összesen 7500 füst- és 2500 szén-monoxid-detektor felszerelését tervezik az ország húsz megyéjében:

Fehér, Brassó, Botoșani, Krassó-Szörény, Călărași, Kovászna, Dâmbovița, Hargita, Hunyad, Iași, Máramaros, Maros, Neamț, Olt, Szucsáva, Teleorman, Temes, Tulcea, Vaslui és Vrancea, ahol a statisztikák szerint a legtöbb háztűz történt, amelyek akár emberéletek elvesztéséhez is vezethettek. A program célja kiemelni az ilyen jellegű figyelmeztető berendezések felszerelésének fontosságát, amelyek azonnal jelzik a tüzet vagy a gázszivárgást azokban a helyiségekben, ahol felszerelik őket. Ezért döntő szerepet játszhatnak egy tűz következményeinek korlátozásában vagy egy katasztrofális gázfelhalmozódás megelőzésében.

Évente több mint 6600 háztűz történik Romániában (átlagosan 18 naponta).

Az események következtében 1125 ember sérült meg, közülük 268-an vesztették életüket.

Az időben felfedezett és jelzett tüzet jóval nagyobb esélyekkel tudják elszigetelni és eloltani, ami nemcsak az anyagi károk csökkentéséhez vezethet, hanem elsősorban emberi életek megmentéséhez is. Mivel minden perc óriási jelentőséggel bír ilyen helyzetekben, a füst-, szén-monoxid- és gázdetektorok jelenthetik a különbséget egy kisebb incidens és egy tragédia között. Az ilyen kockázatok megelőzésére és felismerésére irányuló erőfeszítések részeként az E.ON és a Delgaz Grid összesen 10 000 füst- és szén-monoxid-detektort adományozott – olvasható a közleményben.



Hirdetés


Hirdetés

Kövessen a Facebookon!