Hirdetés

Kevesebb szülő jelentette be külföldi állását

A korábbi évekhez képest tavaly jóval kevesebb gyermek került a közeli vagy távolabbi rokonok fel­ü­gye­le­te alá azért, mert szülei külföldön vállaltak munkát. Olyan pedig, amikor a szülők távollétében a kis­ko­rút hivatalos ne­ve­lő­szü­lő­nél kellett elhelyezni, a gyermekvédelmi igaz­ga­tó­ság összesített adatai szerint mindössze egy eset­ben történt.

Pál Bíborka
Becsült olvasási idő: 3 perc
Kevesebb szülő jelentette be külföldi állását
Iskolások. Nem mindenkit várnak otthon szülei Fotó: László F. Csaba

Tavaly hivatalosan ösz­s­ze­sen 619 családban fordult elő, hogy az egyik vagy mindkét szülő hosszabb ideig külföldön vállalt munkát, ebből 84 esetben a kiskorú édesanyja és édesapja is elhagyta az országot, 75 esetben pedig egyedülálló szülőről van szó. A Hargita Megyei Gyermekvédelmi és Szociális Igazgatóság által összesített adatokból az is kiderül, hogy összesen 975 gyermek érintett a témában.

 – Egyetlen olyan eset volt, amikor a rokonságban nem volt, aki vállalja a gyermek felügyeletét, ezért hivatalos nevelőszülőnél helyeztük el arra az időre, amíg a szülei külföldön tartózkodtak

– tájékoztatta lapunkat Elekes Zoltán, a Hargita Megyei Gyer­mek­vé­del­mi és Szociális Igaz­ga­tó­ság vezetője. 


Hirdetés


Ha az igazgatóság előző évek­ből származó adatait te­kint­jük át, azt mondhatjuk, hogy tavaly 480-nal kevesebb kis­ko­rú nélkülözte egy vagy mindkét szülőjét hosszabb ideig, mint 2022-ben, amikor 1455 gyermek volt érintett. 
A számadatok ugyanakkor nem mindig tükrözik a va­ló­sá­got, mert ahogy azt már korábban Elekes Zoltán lapunknak nyilatkozta, a gyermekek hozzátartozói nem minden esetben tesznek ele­get kötelességüknek, és nem jelentik be távozásukat a lakhelyük szerinti önkormányzatnál.
A rokonokra hagyott kiskorúak felügyeletével kapcso­la­to­san a roma családokban tapasztalnak problémát a szociális dolgozók és tanin­té­zet­ve­ze­tők, ott ugyanis a gyermekek gyakran ki­ma­ra­doz­nak az iskolából. 

– Februárt követően, amikor a szülők külföldre mennek, jelentősen megnő a hiányzó roma gyermekek száma. Voltak olyan eseteink, hogy a nagyszülőre vagy nagykorú testvérre bízott diákot többszöri felszólításra sem tudtuk az iskolában tartani, még úgy sem, hogy személyesen az otthonukban kerestük fel őket

– mutatott rá lapunknak Bíró Zsolt, a parajdi Áprily Lajos Általános Iskola igazgatója. 



Hirdetés


Hirdetés

Kövessen a Facebookon!