Késleltetett hatású finanszírozás

Elfogyott az Országos Egész­ségbiztosítási Pénztárnak a kórházak finanszírozására szánt anyagi kerete, az egészségügyi és a pénzügyi tárca közös memorandumba foglalta a megoldást, az év hátralevő részére biztosított a szükséges pénzösszeg.

Hírszerkesztő: Kiss Előd-Gergely
Becsült olvasási idő: 7 perc
Késleltetett hatású finanszírozás
A Csíkszeredai Megyei Sürgősségi Kórház Fotó: Kosza Róbert

Idén hónapról hónapra megfelelő volt a Hargita megyében működő kórházak finanszírozása – jelentette ki Duda Tihamér Attila, a Hargita Megyei Egészségbiztosítási Pénztár elnöke.
Mint mondta, a kórházak által nyújtott szolgáltatások értékét kifizették.

A szeptemberi számláknál volt némi elmaradás, ugyanis a szaktárcától kapott összeg nem fedte teljes mértékben a kórházak által kiállított számlák értékét, 30,7 millió lej helyett 27,6 milliót fizettek ki, így a Hargita Megyei Egészségbiztosítási Pénztár adós maradt 3,1 millió lejjel, ami a fizetendő összeg nagyjából tíz százaléka.


– Az elmaradás nemcsak Hargita megyét érintette, hanem az ország más megyéit is – hangsúlyozta –, Hargita megye még így is azon megyék közé tartozik, ahol a hiányzó összeg a szükségesnek minimális hányada. Ezt megerősítette egy nemrégiben tartott videokonferencia is, amelyet az országos vezetők tartottak – mondta az elnök.
Hozzátette: az Országos Egészségbiztosítási Pénztár vezetősége és a pénzügyminisztériumhoz közös memorandumban fordult a kormányhoz, és a múlt hét végén a kormány el is fogadta a benne foglaltakat, pénzt különített el a különbség kifizetésére és a kórházak működésének biztosítására az év hátralévő részében, így Hargita megye is megkapja a hiányzó 3,1 millió lejt, és kifizetik a kórházaknak az elmaradást. 

Megoldják a helyzetet

A megyei egészségbiztosítási pénztár elnöke kifejtette: a memorandumban foglaltak szerint kétszázmillió lejt utalt a kormány saját tartalékalapjából az országos egészségbiztosító alapba a kórházak októberi elszámolási határidejű orvosi szolgáltatásainak, illetve gyógyszer-, fogyóanyag-, élelmiszer- és közüzemi költségeinek fedezésére. A kormány további 500 milliót utalt ki októberre gyógyszerekre, egészségügyi fogyóanyagokra és az országos egészségügyi programok gyógykezelési szolgáltatásaira és 168 milliót az állami egészségügyi intézmények bérköltségének fedezésére. 

– Az elmúlt időszakban a kórházak a szerződött érték alatt teljesítettek – hangsúlyozta a megyei egészségbiztosítási pénztár elnöke –, az egészségbiztosítási pénztárnak lehetősége volt, és élt is vele, hogy havonta előleget adott a kórházak szolgáltatásaiért. Eddig a szeptember az egyetlen kivétel, amikor nem volt elegendő pénze a biztosítópénztárnak – fűzte hozzá. 

Megjegyezte, hogy az egész­ségbiztosítási pénztár nemcsak a szolgáltatások ellenértékét fizeti a kórházaknak – amúgy összesen 10,8 millió lejre rúgott és 8,6 millió lejt fizetek ki eddig belőle –, hanem külön tételként fizeti a béremeléseket, ezek összértéke 18,1 millió lej volt, és ebből kifizettek 17,6 millió lejt. Továbbá a nemrég bevezetett ügyeletek ellenértéke 1,6 millió lejt tett ki, ebből 1,3 millió lejt fizetett ki a biztosítási pénztár. 
– A vázolt költségkategóriák kifizetésének megoszlása 80 százalék, 97 százalék és 79 százalék jelen állás szerint. Így jön ki a 30,7 millió lejes végösszeg, amelyből 27,6 millió lejt fizettünk ki. Az ártámogatott gyógyszerek esetében megtörténhet, hogy késnek a kifizetések, de ez nem jellemző – jegyezte meg az egészségbiztosítási pénztár elnöke. 
Az egészségbiztosítási pénz­tár év elején elfogadott költségvetése általában szep­temberig-októberig szokta fedezni az anyagi szükségleteket. Az év során végzett elemzések alapján a további szükségletek fedezésére költségvetés-kiegészítést szoktak eszközölni, ez azonban múlt hét végéig nem történt meg, ennek tudható be a mostani elmaradás is. 
– Mi benyújtottuk az igényeket, az egészségügyi és a pénzügyi tárca hatáskörébe tartozik azok kielégítése – hangsúlyozta Duda Tihamér –, de bizonyos, hogy valamilyen módon biztosítják a finanszírozást. A hiányzó tíz százalék nem fogja a kórházak működését veszélyeztetni, egyetlen kórház sem jelentette eddig, hogy ez működési zavart okozna – jegyezte meg.

Várnak az utalásra az országos programoknál

A Csíkszeredai Megyei Sürgősségi Kórház a Hargita Megyei Egészségbiztosítási Pénztár révén az országos pénztártól kapja a finanszírozást.
Stekbauer Zsombor-Norbert, a Hargita Megyei Sürgősségi Kórház adminisztratív igazgatója kifejtette, e szolgáltatás ellenértéke éves viszonylatban nagyjából 180 millió lej .
– Jelen állas szerint az összeg szeptemberig teljes mertékben elég, míg októberre egy kevés marad. Ez évente így szokott lenni, utólag kiegészítik a szerződést. A szerződés jelen pillanatig elegendő volt a kórház működési költségeinek fedezésére – mondta az igazgató.
Kiemelte,

az országos programok elszámolásánál adódtak gondok, az onkológiai programra nem mindig kapott a kórház elegendő finanszírozást,

ennek következtében ideiglenesen néhány gyógyszer hiányzott a kezelések folytatásához. Jelen pillanatban is várják a negyedik negyedévre járó összegeket az országos programokra.

„Beosztják” a meglévő gyógyszerkészletet 

– Időben utalták ebben a hónapban a béreket a ma-
ros­hévízi kórházban, és a gyógyszerkészlet sem hiányos, bár jeleztük az orvosoknak, hogy – amennyiben lehet – körültekintően osszák be azt, hogy minél tovább kitartson – mondta érdeklődésünkre dr. Ioniță Alexandra Dorina kórházmenedzser.
Hozzátette, bíznak benne, hogy minél hamarabb megoldják a finanszírozási gondokat, és megfelelő ellátásban tudják részesíteni a jövőben is a betegeket.

– Főként az országos egészségügyi programok elszámolásánál vannak elmaradásaink: júniusi kifizetetlen számláink vannak, illetve nem számoltak el fogyóanyagokat.

Ez azonban semmilyen szempontból nem érinti a betegellátást – hangsúlyozta lapunknak Fülöp Enikő, a Gyergyószentmiklósi Városi Kórház menedzsere.
Elmondta, a gyógyszerellátás terén vannak elakadások, de ezek inkább a beszállítók hibájából történik, nincs kapcsolatban a késedelmes finanszírozással, mint ahogy arra sem volt előzmény, hogy ne tudtak volna gyógyszerhiány miatt ellátni egy hozzájuk érkező krónikus beteget. 

Nem kell tartani a leállástól 

A kórházak utolsó negyedéves finanszírozásának kérdése számos intézményre veszélyt jelent, ám a Székelyudvarhelyi Városi Kórház éves költségei biztosítottak. Zörgő Noémi, a kórház szóvivője szerint az energiaszámlák téli hónapokban való növekedése sem befolyásolja ezt a tényt, ugyanis minden területen biztosított az intézmény számára szükséges anyagi háttér.

Tudósított: Boncina-Székely Szidónia, Pál Emil, Vlaicu Lajos


 



Hirdetés


Hirdetés

Kövessen a Facebookon!