Hirdetés

Képzési segédanyag készül

A nemzetközi projektbe azzal a magyarországi és szlo­vá­ki­ai partnerrel kapcso­ló­dott be a szé­kely­ud­var­he­lyi vállalkozói in­ku­bá­tor­ház, amelyekkel ko­ráb­ban már közösen ki­dol­goz­tak egy Iránytű elnevezésű, pá­lya­o­ri­en­tá­ci­ó­ról, munkakeresésről és vállalkozóvá válásról szóló online kiadványt. Mondhatni ennek a folytatása a most futó projekt, tematikája is hasonló: a fiatalok segítése a sikeres karrierépítésben.

Asztalos Ágnes
Becsült olvasási idő: 7 perc
Képzési segédanyag készül
Összeadódik a tudás. A három partnerszervezet képviselői Fotó: HBC

Az Iránytű vol. 2. elnevezésű projektben a Harghita Business Center (HBC) partnere a magyarországi Játszótér Közhasznú Alapítvány és a szlovákiai TANDEM n.o. A tavaly novemberben indult projekt részeként a szervezetek komplex képzési tematikákat és eszközcsomagot hoznak létre a karriermenedzsment témakörében. – A teljes pályázat elsődleges célja, hogy a korábbi közös Erasmus+ pályázat eredményeként szü­le­tett Iránytű online kiadvány alapján kidolgozzunk három összefüggő, összetett és részletes módszertant, és azokhoz oktatási eszközöket. Ezeket a módszertanokat olyan (leendő) szakembereknek szánjuk, akik fiatalokkal foglalkoznak, diákokkal, vagy akár már nem tanuló fiatal felnőttekkel is, akiket abban segítenek, hogy sikeresen boldoguljanak a munkaerőpiacon, sőt, adott esetben vállalkozást alapítsanak – magyarázta Kőrössy Andrea menedzserasszisztens, a HBC munkatársa. A három partner saját szakterületein dolgozik: a szlovákiai Tandem n.o. része a pályaorientáció, a magyarországi Játszótér Alapítvány a munkakeresés terén, míg a HBC a vállalkozóvá válás témájában építi fel a képzési anyagot. Az elkészült komplex anyaggal ifjúsági szakemberek (pedagógus, tréner, mentor, egyetemi tanársegéd, oktatásszervező), illetve ifjúsággal foglalkozó civil szervezetek szakembereinek a munkáját kívánják eredményesebbé tenni.


Hirdetés

– Olyan, hosszú távon hasz­no­sítható, eszközöket sze­ret­nénk a kezükbe adni, amivel segíthetik a fiatalokat, hogy magabiztosan, felkészülve tudják egyrészt megtervezni saját karrierjüket, másrészt eredményesen tudjanak munkahelyet keresni vagy saját vállalkozást alapítani

– tette hozzá Kőrössy Andrea.
A HBC munkatársa közölte még, hogy a pályázatban tett vállalás alapján létrehoznak legalább hat digitális eszközt (például video, kahoot kvíz), ami színesebbé teszi a szakem­be­rek munkáját. Lesz egy ötnapos tesztképzés öt külsős (tehát a módszertan kidolgozásában nem részt vevő) ifjúsági szakember bevonásával, akikkel gyakorlatilag „kipróbálják” az elkészült szakmai anyagot. Ezt követi egy úgynevezett disszeminációs esemény, amely a projekt eredményeinek terjesztését szolgálja, és amelyre 40 résztvevőt várnak, főleg ifjúsági szakembereket, civil szervezetek vezetőit. Végül egy egyalkalmas, közös online konferenciát tartanak a partnerekkel, amelyen részletesen beszámolnak a tapasztalatokról, eredményekről.
A fiatalok fejlesztése karriermenedzsment terén már évek óta egyik fontos célkitűzése és tevékenységi köre a HBC-nek. Sikeres programjuk a Future Makers középiskolásoknak szóló vál­lal­ko­zó­i­kész­ség-fejlesztő képzésük, tavaly szervezték meg először a NŐ az erő vezetőfejlesztő képzést fiatal nőknek, de ott van az évente kétszer jelentkező Vállalkozói iskola is, amely azoknak szól, akik közvetlenül vállalkozásalapítás előtt állnak, illetve csak nemrég hozták létre saját cégüket. - Ilyen szempontból is nagyon örülünk ennek az Erasmus+ pályázatnak, hiszen ezáltal lehetőségünk van rá, hogy új módszerekkel, más oldalról megközelítve nyújthassunk segítséget fiataloknak, és hozzájáruljunk ahhoz, hogy az udvarhelyszéki munkaerőpiac és vállalkozói szektor erősödjön és fejlődjön. És közben rengeteget tanulunk a két partnerünktől, akik komoly tapasztalattal és tudással rendelkeznek saját szakterü­le­tü­kön, és persze arra is lehetőségünk van, hogy kicsit belelássunk abba, hogy a karri­er­menedzsment, mentor­képzés hogyan működik más országokban – mondta a HBC munkatársa.
Összességében tehát sokéves tapasztalatra építkeznek: abból indultak ki, hogy a fiataloknak komoly kihívást jelent a karrierépítés, amire a közoktatási rendszer jellemzően nem készít fel, és sokszor a szülők is tanácstalanok, hogyan is kellene megfelelően kezelni a témát. Hatékony eligazításuk és felkészítésük többnyire a civil szférára marad – nekik szánják hát a fentebb említett három tételből álló metodológiát. Ugyanakkor a program nem egyszerűen csak tudásátadás, hanem a bevont szakemberekkel, partnerekkel, résztvevőkkel egy hálózatépítés is elkezdődik. A cél hosszú távon egy szakemberhálózat létrehozása, kiképzése, amely aktívan segíti a fiatalok karrierépítését, és ami fokozatosan képes lesz lefedni az érintett országokat, régiókat – tette hozzá Kőrössy Andrea.
Egyébként a korábban már elkészült Iránytű című pályaorientációs „segédanyag” bárki számára elérhető a HBC honlapjáról. A jelenleg futó Erasmus+ projekt 2025 nyarán ér véget, összköltségvetése 120 ezer euró, ebből 3738 euró a HBC része.
 



Hirdetés


Hirdetés

Kövessen a Facebookon!