Karácsonyi kosár

Még néhány nap, és itt a karácsony, megünnepléséhez elengedhetetlen a család hagyományos ünnepi menüsora. Utánajártunk, hogy mennyibe kerülhet egy négyfős család számára az ünnep estéje, úgy, hogy csak az elengedhetetlen kiadásokat számoljuk.

Kovács Andrea
Becsült olvasási idő: 8 perc
Karácsonyi kosár
Készül a karácsonyi bejgli. Megéri Fotó: Szigeti Vajk István

Nyakunkon a karácsony, mindenki ünnepi lázban ég, a boltok polcai roskadásig teltek különböző dekorációkkal, ajándéktárgyakkal, káprázik a szemünk a sok csillogás-villogástól, van, aki minden évben új karácsonyfadíszeket vásárol. A karácsonyi élelmiszerkosár összeállításához négyfős, két felnőttből és két gyerekből álló családot vettünk alapul, a karácsonyi vacsorára meghívják a nagyszülőket is, így nyolcan ülnek az ünnepi asztalnál.


Hirdetés

Karácsonyi menü

Az ünnepi menü összeállítása sokaknak nem okoz fejtörést, ilyenkor sok helyen tyúkhúsleves és töltött káposzta kerül az asztalra. Egy egész tyúkot átlagosan 25 lejért vásárolhatunk, ennek sok része, mint a farhát, nyak, szárny, láb, fej, zúza, szív, máj belekerülhet az alaplébe. Fél kilogramm sárgarépával, negyed kilogramm petrezselyemmel, egy fej hagymával, egy paprikával számolva nagyjából 15 lejbe kerül összesen a hozzávaló zöldség. Karácsonykor a tyúkhúsleveshez hagyományosan cérnalaskát szokás főzni, egy jobb minőségű, nyolctojásos, 250 grammos csomag körülbelül 5 lej, ebből jó, ha két csomaggal is megfőzünk, így 10 lejbe kerül. A tyúkhúsleves nagyjából 50 lejből készíthető el.
A főételnek szánt töltött káposztából nyolc főre 25-30 tölteléket érdemes készíteni, személyenként 3-4 töltelékkel számolva. Ehhez két – egy-másfél kilogrammos – fej savanyú káposztára lesz szükség, ami attól függően, hogy boltban vagy piacon vesszük, nagyjából 20 lejbe kerül. Ennek az ép leveleibe töltjük a darált húst, a többiből vágottat készítünk. Darált húst vásárolhatunk a boltban, vagy összeállíthatjuk otthon is, a boltiból egy kilogramm körülbelül 19 lej, a töltelékhez még rizst, szalonnát, hagymát adunk. Egy 1 kilogrammos füstölt csülök, amit az edény közepére helyezünk, körülbelül 25 lej, így a töltött káposztához szükséges alapanyagok összesen nagyjából 70 lejbe kerülnek. Emellett a tálaláshoz szükséges kenyér és tejföl, ezek ára nagyban függ attól, hogy például veknit vagy házikenyeret, illetve dobozos vagy kimérős tejfölt választunk. Tegyük fel, hogy krumplis házi kenyeret vásárolunk, ebből az egy kilós ára 20 lej körül van, ha elfogy fele, akkor 10 lejjel számolhatunk, egy 500 grammos, dobozos tejföl pedig átlagosan 15 lejbe kerül. Összességében a töltött káposzta, mindennel együtt, 80–100 lejbe kerül a családnak.

Ha még bírjuk

A karácsonyi menüsor egyik legfontosabb része a hagyományos diós és mákos bejgli, sokan el sem tudják képzelni az ünnepi asztalt anélkül. Bár sokan úgy vélik, hogy a bejglisütés hosszas és bonyolult folyamat, valójában nem így van. Ha valaki mégsem szeretne otthon készíteni, de tenne az asztalra belőle, vásárolhat pékségből, s a karácsonyi vásárokban is kínálják. Az már másik kérdés, hogy kinek melyik éri meg jobban, ugyanis a boltokban találhatunk 15-20 lejeseket is, de vásárokban az sem ritka, hogy 30 lejt kérnek érte.

Szigeti Vajk István
A karácsonyi menüsor egyik legfontosabb része a hagyományos diós és mákos bejgliF


Nagymamám évtizedek óta ugyanazon recept alapján készíti a bejglitésztát, ehhez fél kilogramm liszt, negyed kilogramm margarin, két tojás, egy kocka élesztő egyharmada, kis tej, egy evőkanál cukor és egy csipet só szükséges. Az egyik töltelékhez darált dióbél, kristálycukor, vaníliás cukor és citromhéj, másikhoz pedig darált mák, kristálycukor és vaníliás cukor, plusz tojások a tészta lekenéséhez. A liszt 2 lej, a margarin is 2, a cukor 3, a citrom 1, a tojások 3, a mák 10, a dió pedig 12 lejbe kerül körülbelül. Ez az adag négy bejglihez elég, és nagyjából 35 lejbe kerül összesen az alapanyag. Ez azt jelenti, hogy a házi bejgli egyenként 8-9 lejben jön ki.
Természetesen egyik étel készítésébe sem számoltuk bele az anyagbeszerzéssel, összeállítással, elkészítéssel eltöltött időt, a munkát, az elhasznált gáz vagy energia mennyiségét és a munka során halmozódó mosatlant sem.

Karácsonyfa-díszítés

A Hargita megyei fenyőfaárusok tapasztalatai alapján a középkorúak és kisgyermekes családok a nagyobb, 1,80–2 méter magas fenyőt részesítik előnyben, ezek ára – mint már beszámoltunk róla – idén 50-60 és 300 lej között változik. Ha nemcsak a korábbi években megvásárolt gömböket szeretnénk használni a díszítéshez, zsebbe kell nyúlni, némelyik boltban 3-4 díszért akár 15-25 lejt is elkérnek, attól függően, hogy mekkorák és miből készültek. Ezeknek már csak a képzelet meg a pénztárcánk szab határt, a manó és a pizzaforma között óriási a választék. Az egyszerű, hagyományos gömböknél is széles a skála, van, ahol az ötven gömböt tartalmazó csomag 50-60 lej, de van, ahol 80-90. Tegyük fel, hogy idén csak egy kis újításra vágyunk, így csupán két négyes csomag díszt vásárolunk és ezek átlagára 20-20 lej, tehát az ünnep elengedhetetlen kelléke, a feldíszített karácsonyfa szinte 200 lejbe került, a tavalyi talp felhasználásával.

pexels.com
A karácsonyfa akár 150 lejbe is kerülhet

Mennyi az annyi?

A karácsonyi vacsora mellett elfogyasztott italok összegét szinte lehetetlen kiszámolni, ez a családok igényei szerint változik. Csak az elengedhetetlen, minden évben ismétlődő kiadásokat számoltuk, ugyanis az ajándékok összege igencsak megemeli az ünnepi kiadásokat, attól függően, hogy száz vagy ezer lejes dolgokat vásárolunk. Összességében az idei karácsonyeste egy család részére megközelítőleg 350 lejbe kerül. Természetesen a karácsonyfát még hetekig csodálhatjuk otthonunkban, a tyúkhúslevesből és a töltött káposztából még másnap is ebédelhetünk, és a bejgli sem egyetlen alkalomra készül.
 



Hirdetés


Hirdetés

Kövessen a Facebookon!