Hirdetés

Informatikust keres a megyei tanács

Tetszik vagy sem, a huszonegyedik század és a globális változások egyre inkább kiszorítják az analóg rendszereket, és ezzel a változással nekünk is lépést kell tartani. Éppen ezért Hargita Megye Tanácsa kiemelten figyelmet szentel annak, hogy különböző források felhasználásával digitalizálja a közigazgatást, támogatja a digitális oktatás és készségek fejlesztését, valamint az intézmények közötti együttműködés is ilyen irányban haladjon.

HN-információ
Becsült olvasási idő: 5 perc
Informatikust keres a megyei tanács
Új kihívások a megyeházán. Várják a jelentkezőket Fotó: HMT

Az új rendszerek használata problémát jelenthet egy olyan korosztálynak, amely nem ilyen közegben szocializálódott, de számos előnye van, és ez napjainkban mellőzhetetlen. A megyei tanács tekintetében a stratégiai tervezés és teljesítménymenedzsment terén történtek újítások, de bevezették az elektronikus aláírást, dolgoznak az online szolgáltatási rendszer bevezetésén Hargita megye lakosságának, élőben közvetítik a tanácsüléseket, létrehozták a digitalizálási és közigazgatási egyszerűsítő irodát. Ezekkel a változásokkal új részlegek, új munkahelyek is létrejönnek.

– A megyei tanács az IT-infrastruktúrakezelő részlegen hirdetett meg egy állást, tanácsadó, I. osztály, felső szakmai fokozatban. A jelentkezési feltételek Hargita Megye Tanácsa weboldalán olvashatók, a határidő október 3. Minderről Ferenczi Tamást, Hargita Megye Tanácsa informatikusát kérdezzük. Először is, mit tapasztalt, férfiak által uralt szakma az informatika?

– Véleményem szerint az informatikai szakirány és a számítógépes ismeretek nem feltétlenül köthetők nemhez, így nem mondható, hogy férfiszakma lenne. Nők is kifejezetten nagy tudással rendelkezhetnek informatika terén, főleg, hogy sokan informatikaegyetemet végeznek Kolozsváron és sok más egyetemen, és ezen a területen helyezkednek el.

– Neked milyenek voltak az itteni tapasztalataid?

– Hargita Megye Tanácsa nagy közintézmény, nagyon sok alkalmazottal, ezért komplex informatikai infrastruktúrát igényel. A felmerülő problémákat motivációs törekvésekkel próbálja a megyei tanács megoldani, digitalizációs projektek segítségével, amelyek informatikai tudást igényelnek.  Ahogy a hirdetésben szerepel, IT-stratégia kidolgozása, az IT-rendszer fejlesztése, modernizálása, a szerverek, hálózatok, számítógépek, perifériák, kommunikációs rendszerek működtetése part­nercégekkel, biztonsági rendszerek gyakorlatba ültetése, működtetése, ezek mind kezdenek már alapkövetelménynek számítani ilyen nagy méretű intézménynél. Ezekre a technikai szükségletekre mindig szükség van, és szükség lesz informatikai tudásra.

– Gondolom, láttad az álláshoz tartozó feladatokat. Fizetés és elvárások tekintetében reálisnak látod?

– A meghirdetett állás szerintem teljesen korrekt. Nem informatikai cég vagyunk, hanem közintézmény, így nem alapkövetelmény és nem is cél, hogy prog­ra­moz­ni tudjon a jelentkező a különböző programozási nyelveken, például C++ vagy Python nyelven. A felsorolt elvárások szakmai ismerete fontos, és a mögötte lévő folyamatok megértése. Ekkora intézményben annyira diverzifikált az informatikai rendszer és infrastruktúra, hogy mindenre kell tudni fókuszálni, például az informatikai rendszer vagy hardver implementálás előtti folyamataira, fel kell készülni a problémákra, szerződések megkötésére és a többi. Tehát szerintem eléggé részletesen és tisztán megfogalmaztuk az elvárásokat, hogy milyen személyre van szükség, hogy be tudjon illeszkedni a közhivatali közegbe informatikai ismeretekkel. A fizetés az elvárásokkal arányos, szerintem elégséges.

– Szükség van IT-stratégiára Hargita megyében?

– Határozottan igen, hiszen napjainkban nagymértékben növekvő digitalizációs kihívások, problémák megoldására stratégia nélkül nem lehet lépést tartani. Folyamatosan megjelenő új technológiák implementálása, amely az alkalmazottak munkateljesítményét hivatott elősegíteni, előzetes kutatást, felmérést és stratégiaalkotást igényel. Legfontosabb célja a stratégiának, hogy a megyei tanács alkalmazottai hatékonyan tudjanak szolgáltatást nyújtani a lakosságnak, és intézményen belül hatékony legyen a munkavégzés.

– Mi jelentheti szerinted a legnagyobb kihívást ebben az állásban valakinek?

– Megszokni a változatosságot. Nem egy problémára kell fókuszálni, nemcsak egy adott eszközzel kell foglalkozni, hanem nagyon szerteágazó problémahalmazban kell tudni boldogulni. Megeshet, hogy van egy probléma, amelynek megoldása több órát vesz igénybe, de ez idő alatt létrejött még négy különböző probléma, négy teljesen más szegmensen: levelezőrendszer, weboldalkészítés, programok telepítése, virtuális ügyfélportál szerződésének elkészítése, kidolgozása és a többi. Folyamatos motiváció kell a kihívásokkal szemben, és kitartás.

– Milyen tapasztalatod van a csapattal? Milyen ember lenne szerinted megfelelő erre a pozícióra?

– Nagyon jó csapattal dolgozom együtt, mindenkinek nagy szaktudása van. Mindig lehet tanulni egymástól új dolgokat. Ezért fontos szempont az új kolléga kiválasztásánál, hogy tudjon csapatban dolgozni, tudjon mindenre fókuszálni, és legyen motivált. A csapatban fontos egymás segítése, akár szakmai tanácsadás is, hiszen mindig az a fontos, hogy a problémát megoldjuk.

– Hogyan értékelnéd informatikai szempontból a megyei tanácsot mint intézményt? Jól felszerelt és mindenre felkészült, vagy még szükség van fejlesztésekre?

– Körülöttünk lévő innovációk, technológiák akaratunk ellenére beépülnek az életünkbe. De nincs végleges eszköz vagy technológia. Minden közintézménynek van informatikai infrastruktúrája, akár kis méretű vagy nagy méretű, amely folyamatos karbantartást és fejlesztést igényel. Ez nincs máshogy a megyei tanácsnál sem. A meglévő rendszereket folyamatosan próbáljuk frissíteni, fejleszteni. Újabb, egyedibb innovációs eszközöket, szoftvereket próbálunk implementálni, hogy a színvonal és a megfelelő digitalizációs légkör meglegyen. Ez azonban folyamatos munkát és erőfeszítést igényel.



Hirdetés


Hirdetés

Kövessen a Facebookon!