Informatikushiány miatt „lefagyó” helyhatósági választások
Három település jelezte a Hargita megyei prefektusnak, hogy nem tudnak informatikust biztosítani a helyhatósági választások lebonyolításához, és további 13-tól még nem érkezett javaslat – derült ki tegnap azon a megbeszélésen, amelyen a polgármesterekkel ismertették kötelességeiket a választási előkészületek során.
A Hargita megyei települések polgármestereit és titkárait tájékoztatta tegnap a választási előkészületekről Jean Adrian Andrei, Hargita megye prefektusa, Paizs Gyöngyi, az Állandó Választási Hatóság Hargita megyei irodájának vezetője, valamint Raţă Ioan, a Különleges Távközlési Szolgálat Hargita megyei vezetője. A prefektus ismertette a helyhatósági választások megszervezésére és lebonyolítására vonatkozó törvényt, kormányhatározatokat és az Állandó Választási Hatóság határozatait, amelyek részletezik a választásokban érintettek kötelességeit, és arra kérte a polgármestereket, hogy folyamatosan kövessék a kormányhivatal honlapját, ahol közzéteszik a legfrissebb tudnivalókat. Ezek alapján a polgármesteri hivatalok kötelessége a választói névjegyzékek kinyomtatása, a szavazófülkék, urnák és más bútorok, illetve a tus és a tuspárna biztosítása is.
Továbbá idén először egy informatikai rendszert is bevezetnek, amelynek célja a szavazók számának követése és az illegális szavazás megakadályozása. Ennek működtetéséhez a polgármesteri hivatalok kell ajánljanak informatikus szakembert, akiknek a Különleges Távközlési Szolgálat szervez gyors felkészítőt, illetve engedélyezi ilyen irányú tevékenységüket. Viszont kiderült, hogy a megszabott határidőig Tusnádfürdő, Etéd, Csíkcsicsó, Csíkszentgyörgy, Gyergyóholló, Székelyderzs, Felsőboldogfalva, Galócás, Madaras, Homoródszentmárton, Bögöz, Gyergyóremete és Tusnád falu önkormányzata nem nevesített ilyen személyt, Csíkpálfalva, Szentkirály és Szentsimon pedig azt válaszolta, hogy nincs informatikusuk. Raţă Ioan továbbá megemlítette, hogy számít az önkormányzatok együttműködésére a rendszer felszerelése során. Hozzátette, tekintettel a megye földrajzi adottságaira, a rendszer működéséhez több helyen antennákat kell felszerelniük, és lesz, ahol műholdas telefonnal oldják meg a kommunikációt. Arra kérte a megbízott személyeket, akik ezeket átveszik, hogy kísérjék figyelemmel, nehogy valaki ellopja az antennákat. Ugyanakkor azt ígérte, hogy május közepére működőképes lesz a rendszer.
Jean Adrian Andrei elmondta, tekintettel arra, hogy a választókörzetek elnökeit a megyében tevékenykedő bírók és jogászok közül kell sorshúzással eldönteni, és hogy a megyében nincs elégséges számú belőlük, a prefektusi hivatal pontosítást kért ebben az ügyben.
Kihasználva az alkalmat, a prefektus további problémákra is felhívta a figyelmet. Tájékoztatta például az önkormányzatokat, hogy a postai küldemények árának növekedése miatt a prefektúra ezután a katonai postát fogja igénybe venni, és javasolta az önkormányzatoknak is, hogy ezt a módszert használják.
Háromszéki Eszter