Hirdetés

Ismét Udvarhelyen a világhírű Pető-módszer

Három modulban zajlik a komplex fejlesztés idén ősszel Székelyudvarhelyen: az idegrendszeri károsodással élő gyermekek mellett ezúttal felnőtteket is várnak, hogy a konduktív pedagógia módszerével elinduljon a szakszerű fejlesztés. Stroke utáni állapotban vagy sclerosis multiplex, illetve Parkinson-kór esetén is sokat javulhat a betegek életminősége.

Asztalos Ágnes
Becsült olvasási idő: 3 perc
Ismét Udvarhelyen a világhírű Pető-módszer
Fotó: Hodgyai István

A székelyudvarhelyi polgármesteri hivatal és a baptista egyház együttműködésének köszönhetően évek óta több alkalommal is Székelyudvarhelyre jönnek a budapesti Semmelweis Egyetem Pető András Karának konduktorai, hogy helyben részesítsék szakszerű fejlesztésben a mozgáskárosodással élő rászorulókat. A dr. Pető András által kifejlesztett konduktív pedagógia világszerte ismert, koncepciójának alapgondolata az, hogy az idegrendszer a károsodások ellenére is rendelkezik tartalékokkal, új kapcsolatok kiépülésének lehetőségével, s ezek a tanulási-tanítási folyamat megfelelő vezérlésével mozgósíthatók. Ezért nevezte el módszerét „konduktívnak”, amely latin eredetű kifejezés, jelentése: rávezetés.

A konduktív pedagógia egyik legfontosabb célkitűzése – függetlenül az életkortól – az, hogy tanulni tanítson, azaz a tanulási képességeket fejlessze – olvasható a Semmelweis Egyetem Pető András Karának honlapján. Ezáltal valósulhat meg egy komplex fejlesztés, amely nem gyógytorna, hiszen túlmutat a mozgások begyakorlásán, a konduktorok a mozgással párhuzamosan kognitív funkciókat, a figyelmet, kommunikációt, szociális készségeket is fejlesztik.

Lapunkban már többször is hírt adtunk a hiánypótló lehetőségről, amit évente több alkalommal is igénybe vehetnek azok a szülők, akik központi idegrendszeri károsodással élő csecsemőket, gyermekeket nevelnek. A rendelésekre ugyanakkor olyan gyermekeket is várnak, akiknél születés előtt, közben vagy utána oxigénhiányos állapot lépett fel, agyvérzésen estek át vagy nyílt gerinccel születtek, és ennek következtében mozgáskárosodás alakult ki, továbbá akiknek koponyasérülés miatt lépett fel mozgáskárosodás. 

A háromhetes modul minden esetben a jelentkezők átfogó állapotfelmérésével indul, a vizsgálat célja eldönteni, hogy a konduktív pedagógia módszerével fejleszthetők-e. A polgármesteri hivatal tájékoztatása szerint az ősz folyamán két modulban is foglalkoznak a gyermekekkel a magyarországi szakemberek, az első modul október 16-tól november 3-ig tart, a következő november 27. és december 15. között lesz. 

A konduktív pedagógia eredményesen alkalmazható ugyanakkor különböző központi idegrendszeri sérülésből adódó mozgás és egyéb képességek, készségek, mint kommunikáció, írás, gondolkodás, emlékezet fejlesztésére felnőttek esetében is, stroke (agyi érkatasztrófa) utáni állapotban, hemiplégia, hemiparesis, afázia esetén, valamint sclerosis multiplexszel vagy Parkinson-kórral élők esetén. Ezúttal a felnőttek is jelentkezhetnek, a számukra szervezett modul november 6-án kezdődik és november 24-én ér véget. Az ő esetükben is az első nap a felmérésé. 

A tevékenység – akárcsak az előző években – Székelyudvarhelyen, a Kuvar utca 83. szám alatt található baptista imaház közösségi termében zajlik – közölték a polgármesteri hivatalnál. Érdeklődni és jelentkezni a jelentkezesekpeto@gmail.com elektronikus postacímen vagy a +36-30-5577958 telefonszámon lehetséges.



Hirdetés


Hirdetés

Kövessen a Facebookon!