Hirdetés

Huszárünnepség: Őszi hadjárat

Tizenhetedik alkalommal szerveztek Őszi hadjáratot a Szentegyházi Hagyományőrző Huszárok. A toborzót szombaton tartották, és több mint nyolcvan lovas huszár kíséretében rótták le a tiszteletüket a kétszáz évvel ezelőtt született Petőfi Sándor, valamint a ’48-as szabadságharcosok előtt. A rendezvény első napján megemlékeztek az aradi vértanúkról, valamint a hétvége során többek közt hangversenyt rendeztek, átadták a Székely koszorú kitüntetéseket, a végén pedig huszárbált tartottak.

Demeter Adél-Hajnalka
Becsült olvasási idő: 2 perc
Huszárünnepség: Őszi hadjárat
Fotó: dr. Hoppál Péter fb.

Két szűk esztendő után, ismét Szentegyháza város testvértelepüléseinek küldötteivel és minden meghívottal egy közösségben szervezhetett Őszi hadjáratot a Szentegyházi Hagyományőrző Huszáregyesület, valamint a Gyermekfilharmónia Alapítvány október 7–9. között. A rendezvénnyel az 1848–49-es szabadságharc eseményei, valamint Petőfi Sándor születésének kétszázadik évfordulója előtt tisztelegtek a résztvevők – megidézték a Kossuth idejében zajló verbuválás hangulatát és megemlékeztek az aradi vértanúkról.

A rendezvényt közös szentmisével indították a szentegyházasfalusi római katolikus templomban, majd azt követően a Hagyományőrző Huszárok vezetésével sorakoztak fel a háborús emlékmű előtt, hogy leróják tiszteletüket az Aradon kivégzett tizenhárom honvédtiszt emléke előtt. Néhány bevezető gondolatot követően Lőrincz Csaba, Szentegyháza város polgármestere szólt a résztvevőkhöz. Beszédében kiemelte, hogy a 19. századi forradalmárok hivatásához hasonlóan a magyarok előtt ma is ott lebeg a kérdés: harcolunk-e a nemzeti értékeinkért, a nemzeti önrendelkezésünkért eléggé? Elmondta, a forradalmat elődeink elvesztették, viszont a bátor fellépésük nyomán elkezdődött a polgári fejlődés, valamint a mozgalom generációkat átívelő módon ültette el a magyarok fejében a szabadság utáni vágyat. A polgármester köszönetet mondott a Hagyományőrző Huszárok kitartó munkájáért, hogy évek óta megszervezik a rendezvényt, nekik köszönhetően a határon innen és túli közösségek által építkezhetnek és töltekezhetnek a szentegyházi családok. Ezt követően Fodor Tamás konzul és Szabó István, a Pest Megyei Közgyűlés elnöke tartottak szónoklatot, végezetül a Hagyományőrző Huszárok énekeltek forradalmi nótákat. A napot gálaesttel zárták, ahol az érdeklődők részt vehettek a Gyermekfilharmónia, valamint a helyi huszárok közös hangversenyén, illetve átadták a 2022-es Székely koszorú kitüntetéseket.

A hétvége központi programja a szombat reggeli gyülekező, majd felvonulás volt: közel száz lovas huszár és negyvenszekérnyi utazó vonult végig a településen a helyi rezesbanda és táncosok kíséretében. A szervezők előre jelezték a különböző településekről és városrészből érkezőknek, hogy minden felvonuló számára kötelező a korhű öltözék vagy a népviselet. A napot huszárbállal zárták, illetve a rendezvényt a vasárnapi szentmisével, majd az azt követő szelterszi bográcsozással és kiértékelővel fejezték be.



Hirdetés


Hirdetés
Hirdetés

Kövessen a Facebookon!