Húsvéti pillanatképek
Nagypénteken – a szent sírnál
A nagypénteki igeliturgiát követően rendezik be Székelyföld római katolikus templomaiban a szent sírt, amely többnyire a bal oldali mellékoltárnál kap helyet. Felvételünk Csíkszentdomokoson készült, ahol nemcsak a szentsírállítás, hanem a szentsírőrzés hagyománya is fennmaradt mind a mai napig. A szent sírt folyamatosan látogatják nagypéntektől feltámadásig a hívek, akik megcsókolják a sír előtt található corpus sebeit. A sírnál egyszerre két tizennyolc éves, székely ruhás legény őrködik, kezében lándzsával. A szent sír őrzői nagyszombaton, a feltámadási körmenet után térdet hajtanak az oltáriszentség előtt, ekkor lesznek jelképesen római katonából keresztények.
Nagyszombaton – húsvét vigíliáján
A nagyszombaton, sötétedés után tartott szentmise az év legszebb és talán legbonyolultabb, öt részből álló szertartása. Csíksomlyón húsvét vigíliáján P. Urbán Erik OFM templomigazgató megáldotta a tüzet, amelyről a húsvéti gyertyát meggyújtották, majd bevonult a templomba, ahol elhangzott az igeliturgia.
„A föltámadott Krisztus mennybemenetele előtt meghagyta tanítványainak, és ezzel együtt nekünk is, hogy menjenek el és hirdessék az evangéliumot az egész világban, tegyenek Krisztus tanítványává minden népet” – mondta prédikációjában a P. Urbán Erik OFM, kiemelve a hit mindenek fölötti fontosságát, hiszen „a hittel építeni lehet: családot, nemzetet és jövőt”. A szentbeszéd után az atya megáldotta a vizet, majd a szentelt vízzel hintette meg a hívek sokaságát.
Szentmise végén a hagyományos húsvéti körmenet következett, amely hirdette a világnak, hogy feltámadt Krisztus. A csíksomlyói körmenetben több ezer hívő vett részt.
Hálaadás – húsvét vasárnapján
Húsvét vasárnapján a délelőtti szentmiséhez kapcsolódó ételszentelés immár évek óta Csíkszeredában a legnépesebb és leglátványosabb. Idén a hideg, havas reggel ellenére egyes adatok szerint minden eddiginél többen, mintegy nyolcezren sorakoztak fel letakart kosaraikkal a megyeszékhely főterén. Tamás József püspök arra kérte a híveket, hogy a föltámadt Krisztusnak szentelve fogyasszák a megszentelt eledeleket az ő emlékezetére, örvendezéssel és hálával, majd Isten áldását kérte a bárány- és egyéb húsételekre, a húsvéti tojásokra és kalácsokra, más étkekre. A római katolikus egyházban a húsvéti idő pünkösdig tart.