Véget vetettek a szabálytalankodásnak, rongálásnak
Bővítették a parkolóhelyeket és új, szigorúan ellenőrzött parkolási szabályt léptettek érvénybe a Székelyudvarhelyi Városi Kórháznál. A részletekről Lukács Antalt, az egészségügyi intézmény menedzserét kérdeztük.
[caption id="attachment_60691" align="aligncenter" width="1000"] A városi kórház bejárata. Gátat szabnának a rendetlenségnek Fotó: Lázár Emese[/caption]
Sajátosan értelmezték, fittyet hánytak a rendszabályra az autósok: volt, aki az 1 lejes díj kifizetése ellenében egész napra a kórház udvarán „felejtette” az autóját, volt, aki a mozgássérülteknek fenntartott helyet foglalta el, mások a mentőkijáratot zárták el, a betegszállítást, a gyalogos közlekedést akadályozták, de olyan is akadt, aki egyenesen a zöldövezeten, a virágágyásban kerített helyet a gépkocsijának. Mindezt annak dacára, hogy a kórház udvarán figyelmeztető táblák, az aszfaltozott útra festett nyilak mutatták a helyes irányt, a kapuknál sorompó volt, nem mellesleg 150 kijelölt parkolóhely is állt a gépkocsival behajtók rendelkezésre.
Meggyógyítják a szabálytalankodókat
Lukács Antal menedzser szerint a káoszt tetézte, hogy a sorozatosan szabályt szegő gépjárművezetők nemcsak az egészségügyi intézmény belső rendszabálya ellen vétettek, de sok esetben rongáltak is, így „uralhatatlanná vált a helyzet”, szükségszerű volt új rendet szabni az udvarhelyi városi kórház udvarán a parkolásnak.
– Az új szabályzat életbe léptetése előtt első körben azt vizsgáltuk meg, hogy a kártyás belépővel rendelkező kórházi alkalmazottak betartják-e a rendet. A Tábor lakónegyed felőli részen 200 méteres kerítést húztunk fel, rendeztük a terepet és 25 új parkolóhelyet alakítottunk ki, így jelenleg 175 autó tud problémamentesen parkolni a kórház területén úgy, hogy sem a beteget egyik épületből a másikba szállítóknak, sem a mentősöknek, sem pedig a vizsgálatra bejövő betegeknek nem okoz fennakadást a közlekedésben. A ki- és bejáratnál levő sorompók is használhatatlanra voltak zúzva, újakra cseréltük. Az új szabály értelmében a kórház által kibocsátott szabad belépővel bejöhetnek az erre jogosult kórházi alkalmazottak, azok a személyek, akik a sürgősségre jönnek, vagy azok, akik az illetőt behozzák. Itt megjegyzem, hogy az igazi sürgősségi esetekhez a mentőket hívják, ők szállítják be a beteget, de van kivételes eset is. Sajnos, elég sok volt a visszaélés, mert a kapunál mindenki az ambulanciára hivatkozott, holott nem oda ment. Ezt úgy orvosoltuk, hogy vannak térfigyelő kamerák az udvaron, illetve december elsejétől egy, a kapussal kapcsolatban levő járőr is ellenőrizni fogja a parkolókat, jelzi, hogy hány hely szabad, hányan jöttek be, illetve hagyták el a kórház udvarát. Bejöhet a bennfekvésre előírt, beutaló papírt felmutató beteggel a kísérő személy. A kibocsátott betegek esetében az aznapi névlistát a kapusnak leküldjük, a portán a beteg nevét kell mondania a hozzátartozónak. Ha mozgásképtelen betegről van szó, úgy biztosítunk parkolóhelyet az autónak, de annak, aki saját lábán el tud menni a kapuig, nem indokolt az, hogy a rokona vagy ismerőse, aki hazaszállítja, autóval behajtson. Ugyancsak nem mehet be autóval a kórház területére az a járóbeteg, akit az orvos visszarendelt, illetve azok sem, akik a poliklinikára mennek, mert a szakrendelőkhöz a bejárat a főút felől van, az autót pedig le lehet parkolni a közelben – részletezte a tudnivalókat Lukács.
Az igazgató elmondta: a poliklinikára sokan az egyébként tiltott és veszélyes röntgenosztályon át „slisszoltak” be úgy, hogy a kártyával nyíló ajtókat szabályosan elrontották, leszerelték, így a személyzet már nem is tudta bezárni az osztályt, de ennek a tilosban járásnak is véget vetettek.
A hivatalos látogatási időben, ami 13: 30-tól 15:30-ig tart, mindenkit beengednek a városi kórház udvarára. A parkolás, a szabad helyek függvényében, ebben az időszakban ingyenes, sőt, ha indokolt, úgy a határidőt is rugalmasan kezelik, meghosszabbítják 16 óráig, csak utána húzzák be a vaskaput. A tapasztalat azt mutatja, hogy ebben az időszakban nincs zsúfoltság, a legnagyobb forgalom, jövés-menés a délelőtti, kora délutáni órákban van, a látogatási időig, ahogy Lukács Antal fogalmazott, „általában már mindenki megjárta magát.”
Zseton is lesz
A bejárati és kijárati kapuknál a korábban bevezetett zsetonos beléptető rendszer egyelőre szünetel, mivel optimalizálni kell a rendszert, ugyanis korábban az egyórás parkolási idő túllépésének számlázása fennakadást, torlódást okozott a kijáratnál.
– Volt itt egy rend, aminek vissza kell állnia, mert az a lelke mindennek. Meg kellene szokjuk, hogy a lábunkat is használjuk, azt a pár lépést, ha tudjuk, tegyük meg gyalog, szálljunk ki az autóból. A biztonságos, civilizált feltételeket a kórház területén biztosítjuk mindenkinek. A belső rendszabály betartásáról az intézménnyel szerződésben álló őrző-védő céggel közösen biztosítjuk, a helyi rendőrséghez csak akkor folyamodunk, ha az ő hatáskörükbe tartozó szabálysértés történik – közölte Lukács Antal.
Lázár Emese