Vaduljon, alkosson vagy tanuljon?
Eljött a nyár, itt a táborozások időszaka. A kínálat évről évre bővül, a szülőnek legfeljebb az eligazodással és az anyagi háttér előteremtésével lehetnek gondjai. A programok gyakran segítséget nyújtanak a vakációban, amikor nincs, aki vigyázzon a csemetére, a gyerekeknek pedig kikapcsolódási, fejlődési lehetőséget, közösségi élményt nyújthatnak. De talán itt is érvényesül az aranyszabály: a kevesebb néha több.
[caption id="attachment_72451" align="aligncenter" width="1772"] Melyik a bolondgomba? A környék gombáival ismerkedhetnek a gyermekek[/caption]
A gombásztábortól a hegyi kerékpáros táborig terjed a skála: a szülők és a gyerekek általában a közösségi oldalakról, szájról szájra terjedő hírekből válogatnak, az iskolából jutnak információkhoz az elérhető táborokról. A választást megkönnyítendő, tavaly székelyudvarhelyi szülők létrehoztak egy Vakáció-ó nevű oldalt a Facebookon, ide a városban és környékén elérhető programokat lehet feltölteni. Lapunkban is írtunk a marosvásárhelyi kezdeményezésről, a www.taborok.ro gyűjtőportálról, de itt – egyelőre – viszonylag kevés udvarhelyszéki tábor található. Összefoglalónk által a választást szeretnénk megkönnyíteni, szakemberek tanácsaival.
Van, amiből válogatni
A lehetőségeket böngészgetve talán több a napközis, reggeltől délutánig tartó tábor. Találtunk hagyományőrző tábort, amelyet Malomfalván szervez július második felében az Albert Schweitzer Alapítvány, és ahová 5 éves kor fölöttieket fogadnak. Őket farmlátogatással, kézműveskedéssel szórakoztatják egy héten át. De indul Székelyudvarhelyen zumbatábor, Makk-Egészség tábor kisiskolásoknak, majd nagyobbaknak is.
Talán a hagyományőrző és néptánctáborokból van a legtöbb. Ezen a nyáron is lehet iratkozni a Pro Life Alapítvány Felsőboldogfalván zajló nappali programjára, ahol a képzőművészet áll a középpontban. Érdekes színfolt a kínálatban a Sekler Sound Egyesület Le a kalappal! ifjúsági gombásztábora július 2–7. között, ahová 9–14 év közötti gyerekek jelentkezhetnek, a programot a zeteváraljai víztározónál szervezik. Ez már bentlakásos, akárcsak a fényképészeti-honismereti tábor, amelyet 10–14, illetve 14–18 év közötti gyerekeknek hirdetett meg a székelyudvarhelyi Kováts Fényképészet a Madarasi-Hargitán.
Mit akar a gyermek?
A kisebbeknek inkább a napközis táborokat ajánlja Szalay Zsuzsanna iskolapszichológus, aki maga is kétgyerekes édesanya. 6 éves kor alatt több a kockázata, mint haszna az ottalvós programoknak, ha mégis ilyesmivel próbálkozunk, két-három éjszakánál többet ne maradjon ott a kicsi – vélekedik a szakember. Ugyanakkor az életkor mellett érdemes figyelembe venni a gyermek személyiségét, és azt is, hogy mennyire szokta meg a szülőktől való elmaradást.
Szalay Zsuzsannának hiányérzete van a táborkínálattal kapcsolatosan, mint mondja, azoknak a kisebb gyerkeknek, akik sem kézműveskedni, sem tanulni, sem sportolni, de néptáncolni sem akarnak, nincs sok választási lehetőségük. Könnyed, kreativitást, személyiséget fejlesztő táborokat, drámatáborokat is szívesen látna a palettán.
– A játékosság álcája alatt gyakran mégiscsak tanulás zajlik – hívja fel a figyelmet a Baczkamadarasi Kis Gergely Református Kollégium pszichológusa. – Érthető, hogy a szülőkön ott a nyomás, hogy valami értelmes elfoglaltságot keressenek a vakációzó gyereküknek, miközben ők még dolgoznak. Azt akarják, hogy hasznosan teljen az idő, s hogy ez általában tanulást jelentsen számukra – fogalmaz a pszichológus.
Pedig – hívja fel a figyelmet – már csak az üldögélés, a „bambulás” is hasznos tud lenni egy bizonyos ideig, és szükség is van rá, főleg a szünidő elején.
– A táborozással kapcsolatos döntésnél, a kiválasztásnál a kulcs az kell legyen, hogy mit szeretne a gyerek – állítja. Tehát egyáltalán nem mindegy, hogy a gyermek mit akar, mennyire akar menni, van-e ismerős ott, ahová jelentkezett, vagy épp „vadidegen” környezetbe küldjük őt. A pszichológus szerint egyébként a kisiskolások esetében egy-két nyári tábor bőven elég lehet.
Pénzbe kerül az izgalom
A táborokért adott esetben nem kevés pénzt kell kifizetniük a szülőknek. Az egyhetes, reggeltől délutánig tartó úszótáborok az egyik székelyudvarhelyi szabadidőközpontnál például 380 lejbe kerülnek, láttunk 700 lejes fotótábort is, az átlagos ár ugyanakkor 200-300 lej között mozog.
Drága mulatság, viszont örökmozgóknak jól jöhet a már másodszorra jelentkező hegyi kerékpáros tábor. Fodor Emese többszörösen díjazott kerékpárversenyző a kollégáival, illetve a Szekler Teker Egyesülettel közreműködve olyan 9–14 év közötti lányokat, fiúkat vár Csehétfalvára július első hetén, akik tudnak már kerékpározni, és rendelkeznek terepre való biciklivel. Tavaly nagy sikere volt a programnak, pedig 950 lej az ára.
Ennél valamivel olcsóbbak (450 lej), de legalább ennyire izgalmasnak tűnnek a Vargyasi-szorosban „futó” Gyermekvisszavadító táborok, ahol lovagolhantak, sziklát mászhatnak, szénában alhatnak a gyerekek.
A bentlakásos tábor támogatás hiányában elmarad idén az Artera Alapítványnál, de nappali foglalkozást szerveznek Székelyudvarhelyen és Zetelakán, július elején és végén. Az ötnapos tábor magában foglalja kézművesmesterségek oktatását, néptánctanítást, ebédet, uzsonnát, mindez 250 lejbe kerül, ám a testvéreknek 10 százalékos kedvezményt adnak.
Táborozzon az egész család!
Évek óta minden nyár végén megszervezi a Játékos román nyelvtárbort Geréb Harmat-Izabella tanítónő. Bár számára a magyarságtudat, a hagyományőrzés központi fontossággal bír, az ország nyelvének elsajátítására is nagy hangsúlyt fektet – a táborban e két vonal ötzövetét kapják a résztvevők. Egyébként rendszerint maguk a szülők is a román nyelvtanítás iránti igényüket fogalmazzák meg. Idén is annyi a jelentkező, hogy három egyhetes programot indít a tanítónő, a táborok helyszíne Fenyéd lesz. Az első napközis tábort augusztus 13–18. között tartja.
– Nem véletlen a késői időpont. Nem tartom helyesnek, ha a tanév lejártával egyből táborokba küldjük a gyerekeket. Időt kell hagyni a pihenésre, hanem idő előtt „kiégetjük” őket – mondta határozottan a tapasztalt pedagógus. Az általa vezetett foglalkozás célja az új tanév előtt az előző tanév anyagának „felrázása”, a szókincs felfrissítése. A gyerekek két rendben napi másfél órát tanulnak, a többi időt játékkal, társas helyzeteken alapuló kommunikációs gyakorlatokkal, kézműves-tevékenységgel töltik.
Geréb Harmat-Izabella alapjában véve hasznosnak tartja a táborokat. Háromgyerekes anyaként, pedagógusként tisztában van a szülők nehézségeivel a nyári gyermekelhelyezés terén, azzal is, hogy sokan attól tartanak, hogy ha nem megy valamilyen táborba, akkor a gyermek a kütyük bűvöletében tölti majd a nyarat. Ezzel együtt a közös tevékenységek, minőségi együttlét fontosságára irányítaná a figyelmet, s ha már táborról beszélünk, akkor a családi táborokat ajánlja.
– Életreszóló élményt nyújtanak, és van kínálat ezekből is bőven – vallja a pedagógus.
Asztalos Ágnes