Támogatják a vállalkozókat, testvérváros lett Budapest
Kedden egy rendkívüli, tegnap rendes havi és dísztanácsülést is tartott a székelyudvarhelyi önkormányzat. Határoztak: megújul a csillagvizsgáló, több pénz marad a vállalkozók zsebében, javul a közlekedés és szakbizottság felügyeli az építkezéseket. Tegnap ünnepélyesen aláírták: testvérváros Budapest.
[caption id="attachment_40156" align="aligncenter" width="2560"] Fotó: Lázár Emese[/caption]
Mozgalmas hete van a városvezetésnek – mondta Gálfi Árpád az önkormányzat tegnapi, rendes havi tanácsülésén, utalva arra, hogy a héten három alkalommal gyűltek össze a városatyák. Kedden rendkívüli ülést tartottak, annak apropóján, hogy a Regionális Operatív Programban benyújtandó pályázat november 25-i határideje sürgőssé tette a projekt gazdasági és műszaki útmutatóinak elfogadását. Az uniós pályázati pénzt a Cserehát lakónegyed zöldövezetének és a volt csillagvizsgáló épületének, környékének rendezésére fordítják. A projekt összértéke 5 millió 880 ezer lej, a hivatal önrésze két százalék.
A tegnapi rendes havi tanácsülésen a leghosszabb, vitákkal, pro és kontra érvekkel tarkított purpárlét a nem lakófelületként használt ingatlanok esetében meghatározott szorzó csökkentése gerjesztette. Az RMDSZ-frakció szerint a 0,8 százalékos szorzó is bevezethető lenne, de a Koalíció kitartott a javasolt 1,1 százalék mellett. Azzal érveltek: az Udvarhelyi Kis- és Középvállalkozók Szövetségével egyeztettek, az érintettek rábólintottak, hogy a szorzó a jelenlegi 1,3-ról 1,1-re módosuljon. Az udvarhelyi gazdaság húzóereje a vállalkozói réteg, őket támogatja és ösztönzi új munkahelyek létrehozására is a városvezetés az ún. vállalkozóbarát csomaggal, a két „de minimis” támogatással, a jövő évtől igénybe vehető 300 ezer lejes, illetve a 900 ezer eurós kerettel. A vitatott szorzót és a jövő évi adókra és illetékekre vonatkozó határozattervezetet nehezen, de végül megszavazták.
A város 2016–2020–2030 időszakra érvényes Mobilitási Tervét szintén elfogadták. Az érintettek és a városlakók javaslatai alapján elkészített, irányadó jellegű dokumentum a varoshaza.ro honlapon tanulmányozható. A tanácsosok az Urbanisztikai és Területrendezési Műszaki Bizottság létrehozását, annak működési szabályzatát és feladatkörét is megszavazták. A 13 tagú bizottságnak helyi és csíkszeredai szakemberek a tagjai, többek közt Albert Sándor főépítész, Tövissi Zsolt és Ványolós Endre építészek.
Határozat született a helyi és a megyei önkormányzat hozzájárulásával a Tompa László Általános Iskolában létrehozandó nappali központról. A szociális szolgálat kedvezményezettjei a veszélyeztetett családi helyzetű 5–8. osztályos tanulók lesznek. A városatyák megszavazták, Bodnár László jegyző külön üdvözölte, hogy Brassai Hunor 1-es fokozatú szakfelügyelővel bővül az önkormányzat állandó munkatestülete.
Az ülést záró különféléknél a karácsonyi díszvilágítás és az ezzel kapcsolatos lakossági kérelmek volt a téma, de terítékre került a közbiztonság is, a hét elején a városközpontban történt késes fenyegetés kapcsán. Az ügy nagy port kavart, a bírósági döntés (a fenyegetőket szabadon engedték) lakossági felháborodást keltett. Az RMDSZ frakcióvezetője, Benedek Árpád Csaba kifogásolta, hogy Gálfi Árpád polgármestersége alatt sem javult a közbiztonság Udvarhelyen, felrótta, hogy a városvezető nem szólalt meg az ügy kapcsán. Nem a médiaszereplés a lényeges – replikázott a polgármester. Biztosította a jelenlevőket, hogy az ügyet nem fogja szó nélkül hagyni, de nyilatkozás előtt fontosnak tartotta személyesen egyeztetni az állami, a helyi rendőrség vezetőivel és a bírónővel is. Az elöljáró szerint a közbiztonság prioritás, ezért arra kéri az udvarhelyieket, merjenek feljelentést tenni, segítsék a rendfenntartók és az igazságszolgáltatás munkáját.
Tegnap délután 5 órakor dísztanácsülést tartottak. A Városháza Szent István-teremében Tarlós Istvánt, Budapest főpolgármesterét köszöntötte Gálfi Árpád polgármester. A két elöljáró aláírta azt a dokumentumot, amely szentesíti Székelyudvarhely és Budapest testvéri kapcsolatát.
Lázár Emese