Száz éves a Székely Himnusz: elkezdődtek az ünnepségek
Csanády György emléke előtt tiszteleg a székely anyaváros ezen a hétvégén. Egyrészt a két strófából álló eredeti kézirat létrejötte, illetve az ahhoz komponált dallamra történt első bemutatás szolgáltatta az ünnepségsorozat alapötletét. Erre a napra elkészült Csanády mellszobbra is, amely ugyan még találta meg a számára méltó helyet, de a bronzba öntött alkotás már megtekinthető a székelyudvarhelyi Művelődési Ház előcsarnokában.
Szombat délelőtt 10 órától tartották a hivatalos emlékünnepség megnyitóját, amikor a Belvárosi Református Temetőben megkoszorúzták a költő sírját, ezt követően pedig a szülői házon található emléktáblát is.
A rövid, ám meghitt ünnepségen, népes érdeklődők társaságában jelen volt a városvezetés részéről Gálfi Árpád polgármester, Bíró Edith önkormányzati képviselő, aki egyben a Balázs Ferenc Vegyes Kar elnöke is, a szobor és a Csanády-kutatás kezdeményezője.
[caption id="attachment_155875" align="alignnone" width="2560"] Csanády György unokája - aki a nagyapa keresztnevét viseli - és Biró Edit önkormányzati képviselő, civil aktivista[/caption]
Az ünnepi alkalomra látott napvilágot Lőrincz József író, költő, nyugalmazott magyartanár Szava sorsunkba belenőtt – sorok Csanády György költészetéről című kötete, amelynek délután 5 órakor tartják a bemutatóját a Művelődési Ház koncerttermében.
A Kossuth Rádió Országjáró című műsora épp Székelyudvarhelyre látogatott a déli órákban helyszíni riportot készíteni. Ez az esemény a Patkóban zajlott, a műsor egyik vendége a Székely Dalegylet volt, ez a több mint másfélszáz éve fennálló (1868) mű- és énekkedvelő együttes, amely most – értelemszerűen – a Székely Himnuszt adta elő az ad hoc szervezett bemutatkozási lehetőség alkalmával.
A szerző felvételei
Simó Márton
Kapcsolódó A kapcsolódó székelyudvarhelyi programokról ITT olvashat. Sepsiszentgyörgyön a Konferencia a székely azonosságszimbólumokról című program is az évfordulóhoz kötődik.