Segítenek vállalkozóvá válni
Újabb innovatív ötlettel rukkolt elő a Harghita Business Center vállalkozói inkubátorház (HBC), amelyet felkarolt a székelyudvarhelyi önkormányzat és a polgármesteri hivatal. A STARTolj velünk! program most rajtol: minden hónapban tíz kezdő vállalkozás kaphatja meg az „indulási sebességet”.
Szakács-Paál István, a HBC igazgatója mutatta be a tegnap az inkubátorházban a STARTolj velünk! programot, amely teljesen egyedülállónak számít az országban, és amellyel a fiatal, első cégük megalapítását tervező vállalkozókat kívánják támogatni. Első körben az udvarhelyszékieket várják tárt karokkal, de igazából bárhonnan lehet jelentkezni, egy feltétellel: a vállalkozást Székelyudvarhelyen kell bejegyeztetni.
Hogyan lehet jelentkezni?
A programnak már él a kétnyelvű honlapja (hbcenter.ro/start), és a nyitány jegyében ezúttal a pályázati ablak is hamarabb megnyílik, de igazából a rend a következő lesz: minden hónap első tíz napján lehet leadni a jelentkezéseket, néhány nap alatt elbírálják a pályázatokat, és a huszadik napon szerződést kötnek a kedvezményezettekkel, és indulhat a munka, azaz a cég elindítása. Bárki próbálkozhat, aki még nincs 36 éves, nem volt még cége, és nem többségi tulajdonos egy már bejegyzett vállalkozásnál (erről nyilatkozatot kell tenni), és – mint írtuk már fentebb – Udvarhelyen jegyezteti be a vállalkozását. Mindössze egy motivációs levelet várnak, illetve egy üzleti tervet, amelynek modellje a program honlapjáról tölthető le. Elbíráláskor nem a pályázat tartalma, hanem a jelentkezési sorrend számít, illetve az, hogy rendben vannak-e a kért dokumentumok. Ha valaki nem nyer egyszer, a következő hónapban is leadhatja jelentkezését.
Mit kapnak a nyertesek?
Mint Szakács-Paál bemutatójából kiderül, igazából sok terhet levesznek a vállalkozni készülők válláról, és ez anyagi segítséget is jelent. Még konkrétabban: teljesen átvállalják a cégbejegyzés nyűgét és költségeit, a márkaépítést és arculattervezést (pl. logó), saját, korszerű, testreszabott honlapot, illetve Google my Business oldalt kap a jelentkező, professzionális termékfotókat vagy reklámtóvideót készítenek neki. A nyertesek egy éven át ingyenes jogi- és gazdasági tanácsadást kapnak, továbbá a HBC hazai- és nemzetközi mentorhálózatának használatára is jogosultak lesznek, akárcsak arra, hogy térítés nélkül használják az inkubátorház tárgyaló-, vagy konferenciatermét. Ugyancsak a vállalkozás első évében minden, a város által szervezett rendezvényen ingyen bemutatkozási lehetőségük lesz a kedvezményezetteknek, akiknek a HBC azt a lehetőséget is felkínálja, hogy végezzék el az általuk szervezett 60 órás Vállalkozói Iskolát (akkreditált oklevél jár ezzel). Rákérdeztünk, és kiderült: piaci áron a felsorolt csomag mintegy 10-12 ezer lejt ér.
Ha az említett tíz pont nem lenne elég, azáltal, hogy több székelyudvarhelyi vállalkozó is csatlakozott már a programhoz, további kedvezményesen igénybevehető szolgáltatást ajánlanak fel a kezdő cégeknek: például kávé- és menüutalványt, névjegykártya elkészítését, PR-cikket, stb.
Hogyan jöhetett ez létre?
A Szabad Emberek Pártja (POL) önkormányzati frakció vezetője, András Lehel is jelen volt a tegnapi sajtótájékoztatón, és kifejtette, hogy az ötlet teljesen egybecseng csapatuk törekvéseivel és jövőképével, így minden támogatást megkap részükről a program. Azt is elárulta, hogy más gazdaságfejlesztő projekten is dolgoznak, amely főleg azoknak a cégeknek jelent majd előnyt, akik magasabb átlagbért biztosítanak alkalmazottaiknak. Nemcsak Szakács-Paál István HBC igazgató, hanem Albert Sándor városmenedzser is hangsúlyozta, hogy mérföldkőnek számít a program, továbbá jól szemlélteti az önkormányzat nyitottságát az innovatív ötletek irányába. A STARTolj velünk! költségeit az önkormányzat állja, a lebonyolítás az inkubátorházé, ami jelentős költségcsökkenéssel jár, hiszen csomagban, saját jól bejáratott struktúráit bevonva fogják működtetni az első de minimis jellegű programot.
Asztalos Ágnes