Pont a IV. Vállalkozói Iskola végén
Tizenhat húsz és negyven év közötti résztvevő zárta sikeresen a székelyudvarhelyi Harghita Business Center (HBC) szervezésében tartott IV. Vállalkozói Iskolát. Közülük kerülnek ki azok a vállalkozók, akik elfoglalhatják az inkubátorház januártól megüresedő irodáit.
Lezárult a HBC Vállalkozói Iskola negyedik évada, amely két hétvégén át tartó ingyenes képzéssorozattal járult hozzá a kezdő vállalkozások eredményes munkájához. A képzést minden alkalommal más-más témában, illetve jelentkezési feltétellel hirdetik meg. Az idei év különlegessége, hogy míg máskor évente csak egyszer szervezik meg, 2022-ben ez már a második rendezvénye volt a Vállalkozói Iskolának. Tavasszal tartották az elsőt, amelyre közel ötvenen jelentkeztek, de a szervezők legtöbb húsz vállalkozót tudtak egyszerre befogadni az előadásokra. A nagy érdeklődésre való tekintettel szervezték meg második alkalommal is a képzést november 25–27. és december 2–4. között, tájékoztatott Kiss Tímea, a Vállalkozói Iskola projektvezetője. Tizenhat olyan kezdő vállalkozót választottak ki, akiknek a jelentkezési űrlapja minden feltételnek megfelelt. A legfiatalabb jelentkező húsz-, a legidősebb pedig harminckilenc éves, általában a kisvárosból vagy vidéki környezetből származnak.
A képzés híre elterjedt már Erdélyben, voltak jelentkezők Csíkszeredából, Marosvásárhelyről és Gyergyószentmiklósról. Az iskola mindenkinek segítséget nyújtott, akinek a vállalkozása friss, s a cégét nem több mint három éve jegyeztette be. Olyan kis, egyszemélyes cégek ötletgazdái éltek a képzés lehetőségével, akik egyedül végzik el az üzlettel kapcsolatos összes lehetséges tennivalót. Nem ritkán vezetők, könyvelők, marketingesek és termelők is egy személyben.
A tizenhat résztvevő tizenhat különböző profilú céget vezet, s különböző jellegű problémákkal és kérdésekkel érkezett a képzésre. Volt, aki kozmetikai termékeket vagy dekorációs elemeket, ajándékokat forgalmaz, csomagolásmentes kisboltot működtet, de voltak résztvevők az IT-szektorból, turisztikai területről, olyanok, akik szolgáltatások bérbeadásával foglalkoznak. A szervezők elmondták, hogy a legnagyobb érdeklődés a marketing szakterületet övezte. A népszerű vállalkozói területekkel kapcsolatban pedig megfigyelték, hogy egyre gyakoribbak az online térben terjeszkedő vállalkozások. Ugyancsak a projektvezetőtől tudtuk meg, hogy a képzés első hétvégéje a vállalkozó jellemét és kompetenciáit fejlesztette, egy szatmárnémeti páros – Barkász Gabriella vezetési tanácsadó és Fleisz Kinga pszichológus, tréner – közreműködésével. Az előadás során felhívták a figyelmet arra, hogy egy vállalkozás sikerének jelentős százalékát a vállalkozó személye határozza meg, s a szerencse csak kevéssé múlik a gazdasági tényezőkön.
A második hétvégén a résztvevők Lukácsi Katalin ügyvéd, Kállai Emánuel marketingszakértő és Szilágyi István közgazdász előadásait hallhatták.
– A korábbi alkalmakhoz képest a résztvevők elé támasztott elvárások nem változtak, egy vállalkozó még mindig azoknak a próbatételeknek kell megfeleljen, mint évekkel ezelőtt. A szervezőknek azonban egyre nagyobb kihívást jelent a rengeteg jelentkező közül kiválasztani azokat, akiknek az elsajátított ismeretek biztosan a hasznukra válnak majd – fogalmazott Kiss.
Kiemelte az iskola pozitív oldalát, miszerint eddig elégedettek a kiválasztottakkal, hisz mindenkinek hatalmas akaratereje volt, s kész volt tenni a fejlődésért. A képzés sikerességét alátámasztja a tény, hogy a rendezvény elején a résztvevők önbizalomszintje az egészséges szint alatt mozog, viszont az előadók folyamatosan az önbizalom építésére törekednek. Mint mondta, a visszajelzések megerősítik abban, hogy a vállalkozók a képzés által olyan tapasztalatokat szereznek, amivel a későbbiekben a vállalkozásukat sikerre vihetik.
Időközben ötéves lett a vállalkozói inkubátorház, s mivel legtöbb öt évig adhat helyet egy kezdő vállalkozásnak, így sok cég kiköltözik az épületből, helyet biztosítva a következő ötletek kivitelezőinek. A projektvezető szerint elsőbbséget élveznek a képzéssorozaton részt vett vállalkozók, amennyiben irodát bérelnének az inkubátorháznál. A jövőbeli tervekről is beszélt: látványos módosítások egyelőre nem fogalmazódtak meg, azt látják, hogy az eddig alkalmazott irány célravezető, ezért továbbra is a kezdő, új céggel rendelkező vállalkozók alkotják majd a célcsoportot.