Működtető lenne, a járművekkel van gond
A vádak szerint későn ébredt fel a városvezetés, mert miközben jól tudták, hogy június végén lejár a városi buszjáratokat működtető céggel a szerződés, nem mozdultak idejében a megoldásért. Ami biztos: a szolgáltatást átadnák a városgazdálkodásnak, van is négy ajándékba kapott régi busz, de azok nem alkalmasak a városi közlekedésre. Ráadásul még ott van a bürokrácia is.
A múlt hét elején Benedek Árpád Csaba RMDSZ-es önkormányzati képviselő Facebook-bejegyzése kapcsán robbant be a köztudatba, hogy június végén kivonul a jelenlegi szolgáltató, és bajban van a székelyudvarhelyi tömegközlekedés. Aztán a múlt heti önkormányzati ülésen is terítékre került a téma, miszerint június 29-én valóban lejár a városi buszokat jelenleg működtető Bálint Trans Kft.-vel kötött szerződés.
Átmenet, de meddig?
Venczel Attila főjegyző elmagyarázta az önkormányzati képviselőknek, hogy átmeneti időszak következik, amíg a városgazdálkodási vállalaton keresztül a tömegközlekedés újra elindulhat. Jelenleg folyamatban van a szükséges dokumentáció aktualizálása, hogy jogilag a szolgáltatás átadható legyen az Urbana Rt.-nek, ott pedig meg kell teremteni azokat a feltételeket, amelyek szükségesek ahhoz, hogy működjön a szolgáltatás. A főjegyző itt a járművek, a személyzet biztosítására gondolt.
– Előfordulhat az is, hogy pénzösszegeket kell elkülöníteni arra, hogy legyen megfelelő jármű a járatok beindítására, és a versenyhivataltól is jóváhagyásra várnak – sorolta Venczel Attila a tanácsülésen, majd hozzátette: ez a közszolgálati tevékenység igényli az egyik legkomplexebb eljárást, de igyekeznek eleget tenni a követelményeknek. Nem rejtette véka alá azt sem, hogy optimista hozzáállással is legalább három hónapig nélkülözni kell ezt a szolgáltatást.
[caption id="attachment_158772" align="alignnone" width="1600"] Ajándék lónak ne nézd a fogát... Túl nagyok ezek a buszok Udvarhelynek[/caption]
Lemaradásban…
Székelyudvarhelyen két vonalon, a Bethlen lakótelep és a Jézus-kápolna között, többek között a Tábor és a Cserehát lakótelepet, a szombatfalvi városrészt is érintve zajlik a tömegközlekedés. A polgármesteri hivatalnál 2019-es adatokkal tudtak szolgálni, eszerint abban az évben négyszáz bérletet és havi 2800 jegyet adott el a szolgáltató.
A buszjáratok ideiglenes leállása – a közösségi oldalon olvasható számtalan hozzászólás és a mindennapi tapasztalatok szerint, főleg a tanév idején, de nem csak – elég nagy baj. Benedek Árpád Csaba szerint a legnagyobb gond, hogy a városvezetés már januárban tudta, hogy mi várható, mégsem lépett idejében.
– Legkevesebb két-három úton is el kellett volna indulni. Egyik lett volna a közbeszerzés kiírása, aztán ott van a 2019-ben elnyert pályázat az infrastruktúra felújítására és korszerűsítésére (két pályázatból összesen 15 millió eurót költhetne el a város, a projektben többek között nyolc elektromos busz beszerzése is szerepel – szerk. megj.), illetve addig is az Urbanának, ha átveszi a szolgáltatást, személyzet és jármű kell a működtetéshez – emlékeztetett az önkormányzati képviselő is.
Öreg járgányok az udvaron
Mindeközben jelenleg van négy Ikarus 412-es autóbusza a városnak, azaz az Urbana Rt.-nek. Ezek több mint húszévesek, és – állítólag – adományba kapta Székelyudvarhely a budapesti önkormányzattól még 2019 nyarán. A nagy méretű járművek (12 méter hosszúak, magasságuk 2,8 méter, szélességük 2 és fél méter) azóta a városgazdálkodási vállalat udvarán állnak, jobban mondva az egyik autóbuszt jelenleg a Tomcsa Sándor Színház rendelkezésére bocsátották egy színházi produkció céljából. Úgy tudjuk, komoly erőfeszítésekre volt szükség az elindításához. A szerkesztőségünk birtokába jutott szakértői tanulmány szerint a járművek kinézetre rendben vannak, amennyire az „életkoruktól” várható, belül is fel vannak újítva. A buszok motorján ugyanakkor nem látszik alapos felújítás, karbantartás, a jelentés szerint poros, olajos stb. A jelentős problémát azonban nem a járművek műszaki állapota jelenti, hanem a méretük – hívja fel a figyelmet a Szilágyi Ferenc mérnök által aláírt szakértői tanulmány. Még konkrétabban: nem jók a városi tömegközlekedésre, mert főleg a Bethlen és a Tábor lakótelepen bizonyos utcákba nem tudnak befordulni. A javaslat szerint, ha megfelelő műszaki állapotba hozzák, a város és a vonzáskörzetébe tartozó falvak (Fenyéd, Máréfalva, Felsőboldogfalva, Bögöz stb.) közötti tömegközlekedés biztosítására lehetne használni a buszokat.
Érvényes műszaki nélkül
Eközben az Urbana Rt. tíz évre kiváltotta az úgynevezett licencet, amely feljogosítja a céget az utasszállításra. Ezt már Hadnagy Gábor, a városgazdálkodási vállalat igazgatója mondta, ahogy azt is, hogy ehhez rendelkezésükre kellett álljon legalább egy autóbusz. A papírok benyújtásakor a négy közül egyetlenegynek volt még érvényes műszaki vizsgája, aztán az is lejárt.
– Engem május elején hívtak először közgyűlésbe ebben a témában. Azóta minden feladatot, amit kértek, rekordidő alatt elvégeztem, rajtunk nem múlik a városi buszjáratok működtetése. Csakhogy ehhez normális, a körülményeknek megfelelő buszokra van szükség, illetve a számos bürokratikus eljárás lebonyolítására, ami hónapokba is telhet, de ez már a hivatalon és egyéb intézményeken múlik – közölte.
Értesüléseink szerint a polgármesteri hivatal április végén küldött egy átiratot az Urbana Rt. városgazdálkodási vállalatnak, hogy a négy meglévő autóbuszból legalább kettőt mihamarabb tegyenek működőképessé. Gálfi Árpád polgármester pedig a múlt heti önkormányzati ülésen azt mondta, hogy már a tavaly kérték erre a városgazdálkodási vállalatot.
Nincs B terv
A városházán megerősítették, hogy nem lesz, mert nem is lehet szerződéshosszabbítás. Egyrészt – mint Zörgő Noémi szóvivő elmondta – maga a cég sem akarja, másrészt korábban már volt ilyen, és a jogszabályok sem engedik meg az időpont újabb kitolását. A szóvivő emlékeztetett, hogy az előző években többször is kerestek új szolgáltatót – mindig eredmény nélkül. Legutóbb 2018-ban hosszabbítottak szerződést a Bálint Transszal. Arra a kérdésre, hogy a most már teljesen biztos átmeneti időszakban a szolgáltatás valamiféle pótlására, biztosítására van-e B terve a hivatalnak, azt a választ kaptuk, hogy erre nincs törvényes lehetőség.
A tömegközlekedés helyzete tehát még szomorúbbnak tűnik, mint ahogy eddig sejteni lehetett. Benedek Árpád Csaba tanácsos szerint gyors és szakszerű lépésekre van szükség, hogy az Urbana mielőbb el tudja indítani a szolgáltatást, és megoldás lehetne, ha a város vásárolna vagy bérelne a fentebb említett pályázat beindulásáig három-négy autóbuszt, mert ennyire lenne szükség. A legutóbbi önkormányzati ülésen Péter Balázs, a Szabad Emberek Pártja frakcióvezető-helyettese a szembenézést szorgalmazta: ebben a városban, ezzel az infrastruktúrával a kapott buszok tömegközlekedésre alkalmatlanok. A városgazdálkodás – úgy tűnik – a feladatra készen áll, és az iskolakezdésig kevesebb mint három hónap van hátra…
Asztalos Ágnes