Mivel ékesítette magát az erdélyi nemesasszony?
Pénteken nyílott, elviekben június elejéig látogatható a Bőségszaru - Az erdélyi nemesség fényűzése című vándorkiállítás a székelyudvarhelyi múzeumban. A város jelenleg sárga besorolás alatt van, korlátozott számban, de fogadhatja a vendégeket a kulturális intézmény.
A tárlat két termet foglal el és olyan ritkán látott tárgyakat mutat be, amelyek az egykori erdélyi arisztokrácia fényűző életébe engednek betekintést: kora újkori és újkori erdélyi luxuscikkeket, ruházati kiegészítőket láthatunk, amelyeket egykor valamely nemes hölgy vagy úr viselt.
Illattal a szag ellen
A Bőségszaru - Az erdélyi nemesség fényűzése című vándorkiállítás az Erdélyi Nemzeti Történeti Múzeum gyűjteményének leglátványosabb darabjait hozta el Székelyudvarhelyre. A hölgyek terme a gazdagabb: láthatunk egy brokát fűzőt és mellvédőt, művészi kivitelezésű gombokat, melltűket, fülönfüggőket, karkötőket, övcsatokat, mellboglárt, hajtűket, egy csodálatos legyezőt is. Több darab közülük az egykor híres szász ötvösök keze alól került ki, illetve végig nézegetve a tárlókat, az erdélyi zománc finomságait, szépségeit is megcsodálhatjuk.
Az egyik tárlóban apró, ékszerformájú, részletgazdag kidolgozású parfümös, kenőcsös tégelyek tekinthetők meg, amelyekt egyedi ékszerként viseltek egykor, miközben – mint kiderül a falakon elhelyezett tájékoztató pannó egyikéről – a testápolásra, tisztálkodásra közel sem fordítottak annyi gondot és időt, mint tesszük manapság, s a testszagok elfedésére bizonyára jól jött egy kis finom illat. Ilyesmit nemcsak a hölgyek, a férfiak is hordtak, mert természetesen ők is hódoltak a fényűzésnek, és ők sem mosakodtak többet. “Lábamat két hétben, néha minden héten mosattam. A fejemet talán 25 esztendeje van, hogy meg nem mosták” – idézi az ismertető Bethlen Miklós magyar főúr visszaemlékezését. A férfiak “szobájában” nemes anyagból készült, szépen kidolgozott díszjogart, díszbuzogányt, menteláncot, díszövet, zsebet díszítő, bőségszaru formájú függőt, tubákos szelencét, sarkantyút, sőt, még egy hímzett csizmát is megtekinthetünk – egy teljes férfi nemesi díszöltözet darabjait.
Menjünk múzeumba, amíg lehet
A több mint 200 tárgy egy része régészeti lelet – hangzott el a megnyitón. A küküllővári református templom kriptájából 1897-ben például három koporsó került elő, kettőt már korábban kifosztottak, de az egyik – a Kendi Zsófiaé – megőrizte azt a viseletet és ékességek halmazát, melyekkel utolsó útjára felékesítették a nemesasszonyt. A múzeumok rakátraiban számos, a kultúr- és divattörténetet gazdagító tárgy található, ezeket felszínre kell hozni, hogy árnyaltabb képet kapjunk arról, hogyan éltek, mit viseltek eleink. Vagy arról, hogy mennyit költöttek luxuscikkekre, mert bizony egy rend díszöltözetnek komoly ára volt anno.
A tárlat június hatodikáig Székelyudvarhelyen marad, és jó tudni, hogy a múzeum épp a héten, április elsején áll át a nyári időszámításra, tehát naponta 10:00-18:00 óra között látogatható.
Székelyudvarhely egyelőre sárga besorolás alatt van járványügyi szempontból, tehát korlátozott nézőszámmal, de még nyitanak a kulturális intézmények. A Haáz Rezső Múzeumban két másik időszakos kiállítás is megtekinthető: egyikük az 1848-49-es szabadsághrac aradi ereklyéit tárja a látogatók elé, és Töviseken át… című iskolatörténeti tárlat a Református Kollégium múltjába nyújt betekintést.
Asztalos Ágnes