Megkezdődött a Lurkó Fesztivál
A székelyudvarhelyi Tomcsa Sándor Színház A néma cipő című bábelőadásával kezdődött tegnap délelőtt a csíkszeredai Lurkó Fesztivál. A négy éven felüli gyermekeknek ajánlott előadásra több felnőtt is jegyet váltott, ők a kicsikkel együtt fedezték fel magukban újra a játék és kreativitás örömét. A fesztivál néhány előadására még kaphatók jegyek.
Bábelőadás az elmagányosodásról, az elhagyatottságról, az újrafelfedezésről, vagy arról, hogy van-e lelkük a tárgyaknak? Lélek, amit manók jelenítenek meg az előadásban – tömören így összegezték a székelyudvarhelyi előadást az alkotók.
Az pedig ahogyan A néma cipő című produkcióban a néző szeme előtt életre keltek a tárgyak, megmozdultak, táncoltak, focimeccset néztek, majd felfedezték, hogy Gyurka sportcipője, manó egy jó ideje nem szólalt meg, megnémult, a székelyudvarhelyi bábműhely tagjainak munkáját, ötletességét és elhivatottságát dicséri.
Az előadás alatt a felnőtt néző is újra felfedezte – közben saját magán is mosolygott –, hogy a csuka szó nem mindig a vízben élő halat jelent, hanem a Gyurka sárga sportcipőjét, hogy a „magyar gyermek, amikor játszik, nem beszél”, és a tárgyaknak is vannak érzéseik, ezért „sír a Jókai összes a polcodon, titokban”.
A negyvenöt perces bábelőadás végén a gyermekek a színészek segítségével kézbe vehették a meséből megismert bábfigurákat, beszélgethettek Gyurkával és a cipőjével, bejárhatták a színpadot.
Ma Fabók Mariann előadásában Vitéz László népi bábfigurájával ismerkedhetnek meg a hat éven felüliek, a történetben azonban új szereplő, Vas Juliska is megjelenik, aki, míg a vitéz a nagymamájának a serpenyőjével és báli legyezőjével aprítja az ördögöket, addig a nagypapájának a kovácsszerszámaival teszi ugyanezt. A bábelőadás 11:30-kor kezdődik és még kaphatók rá jegyek.
Szintén lehet még jegyet váltani a Csíki Játékszín pénztárában a szerda este 6 órakor kezdődő, Scherer Péter által rendezett Vakság című előadásra, amit középiskolásoknak ajánlanak a szervezők.
– A vakság állapot. Az az állapot, amikor a két szemünkkel nem látunk. Nem az, hogy lelki fogyatékos, vagy értelmi fogyatékos, vagy lelki vak. Ahhoz, hogy egy vakkal valóban bánni tudjanak, vagy egyáltalán érintkezni vele, ahogyan az normális, ahhoz valamit meg kellene tanulniuk – mondják a produkció készítői, akik az előadást követően kötetlen beszélgetés során is megszólítják a nézőtéren ülőket.
Ifjúsági varázsmesével érkezik a gyermek- és ifjúsági színházi találkozóra a nagyváradi társulat, ők a nyűgös kamaszkor nehézségeit boncolgatják Leander és Lenszirom szerelmén keresztül. Az előadás pénteken délután fél 4-kor látható, erre a produkcióra is lehet még jegyet váltani.
Dragomán György nemzetközi sikerű könyvének, A fehér királynak színpadi adaptációját láthatják az érdeklődők a Marosvásárhelyi Művészeti Egyetem és a most 25 éves Kerekasztal Színház koprodukciójában szombaton délután 5 órakor a Hunyadi László kamarateremben, a jegyek diákoknak 10 lej a felnőtteknek 15 lej.
A fesztivál utolsó napjára, vasárnapra pedig még jegyet válthatnak az érdeklődők a Csíki Játékszín Gomolyka és Huncitusz varázsló című produkciójára, melyet két időpontban – délelőtt 11 órakor és déli 1 órakor játszik a társulat. Este családi programmal szólítja meg a fesztiválcsapat a színházkedvelőket A Gőgös Gúnár Gedeon – Libabál megzenésített verseivel, meséivel. A zenét Mogyoró Kornél és Fejér Simon Pál szerezte. A világzenei hangzásban a magyar és erdélyi népzenei elemek mellett fellelhető a balkáni, a blues, valamint a popzene hangzásvilága.
Pál Bíborka