Kettős örömünnepet ült a tanintézmény
Fennállásának negyvenedik évfordulóját ünnepelte a székelyudvarhelyi Kós Károly Szakközépiskola. A jubileumot egy teljesen átalakított, korszerűsített épületben ülhette meg a tanintézmény közössége. Az Iskola másként hét utolsó napján színvonalas műsorral, számos vendég jelenlétében emlékeztek az eltelt négy évtizedre és felavatták a felújított épületegyüttest.
[caption id="attachment_28035" align="aligncenter" width="620"] Örömünnep az új díszteremben. Évforduló és átadás a Kós Károly Szakközépiskolában[/caption]
Az erőltetett kommunista iparosítás egyik jellegzetes „terméke” volt a valamikori 2-es számú Ipari Líceum. A Kós Károly Szakközépiskola elődje akkor profitált az előnyökből, majd a 90-es évek elején hullámvölgybe került, de sikerült jól válaszolnia a kihívásokra. Profilt váltott, átalakult, és ezt az utat lassabban, de követte a fémipari szaklíceumnak épített iskola átformálása is. A munka épp mostanra, a negyvenéves évfordulóra ért véget, és ma a „Kós” egy modern, élhető gazdasági profilú szakközépiskola képét mutatja, ahol piacképes szakmát tanulhatnak a diákok, és közben sokrétű más jellegű tevékenységekben is kibontakoztathatják tehetségüket.
Nem volt gondmentes a megújulás
Pénteken délelőtt a vadonatúj díszteremben tartották a kettős ünnepet: az évfordulót és a felújított iskola avatóját. Végh Jenő, a tanintézmény igazgatója ünnepi beszédében szemléletesen foglalta össze az iskola történetét, az elért sikereket, buktatókat. Kiemelte az intézményfelújítás kálváriáját, amelyen – akárcsak az országban több más tanintézmény –, a Kós Károly is keresztülment, de amely történetnek jó és látványosan szép vége lett, köszönhetően a székelyudvarhelyi városháza sikeres pályázatának. A tanintézmény is bekerült a 2000-es évek közepén elindított országos szintű iskolafelújítási kormányprogramba. 2007-ben kezdték el a munkálatokat, nagy lendülettel zajlott az átalakítás, majd 2008-ban „elzárták a pénzcsapokat”. 60-70 százalékban végezték el, majd felfüggesztették a renoválást, abban az évben a tanévkezdés is veszélybe került – idézte fel Végh Jenő az eseményeket. A kivitelező vállalkozás szeptemberre mégis „lakhatóvá” tette az épületkomplexumot, az iskola maradt a rengeteg adóssággal és a félbemaradt korszerűsítéssel.
Az álom beteljesült
Az adósságot a város segítségével törlesztették, majd tavaly ismét felcsillant a remény: az önkormányzat sikeresen pályázott a Központi Fejlesztési Régió egyik programjában, az elnyert pénzből az uniós szabványoknak megfelelő infrastruktúrát sikerült kialakítani, átalakították az egykor fémipari műhelyeknek helyet adó épületet, díszterem, több új szaklaboratórium létesült. Az udvaron új műgyepes sportpályát, parkolókat alakítottak ki, teljes körű tereprendezést hajtottak végre, és végére értek a főépület szigetelési munkálatainak is. A beruházás összértéke pár lej híján eléri a 2,1 milliót.
– Az álom beteljesült – fogalmazott Végh Jenő az ünnepen, majd köszönetet mondott a városvezetésnek, jelenlegi, és azóta nyugalomba vonult kollégáinak, elődjének, Pálhegyi Pálnak, akik mind hozzájárultak ahhoz, hogy az iskola átvészelje a nehéz időszakokat és megújulhasson.
Bunta Levente polgármester rövid beszédében főleg azt hangsúlyozta, hogy az iskola megérdemli a támogatást. Valóban, a Kós Károly évek óta Hargita megye szakközépiskolái között rendre az elsők között van, a sikeresen érettségizők aránya általában meghaladja a megyei átlagot.
– A segítséggel bebizonyítottuk, hogy nemcsak mondogatjuk, hogy Udvarhely iskolaváros, hanem teszünk is érte – fogalmazott a városvezető.
Az ünnepi műsor is azt bizonyította: a prosperáló tanintézménybe érdemes volt befektetni. Ritkán látható ennyire kliséktől mentes, friss hangulatú program, amelyben a „kósos” diákok bemutatták, hogy egy szakközépiskolába is sokoldalú tehetségek járnak, és ha lehetővé teszik számukra, szívesen meg is mutatják adottságaikat.
Asztalos Ágnes