Készülődik a helyhatósági választásokra Udvarhelyszék
Székelyudvarhelyen urnás előválasztással dől el március közepén, hogy ki lesz majd az RMDSZ hivatalos polgármesterjelöltje – Bunta Leventén és Arros Orsolyán kívül egyelőre más indulóról nem tudni. Az MPP függetlenként induló jelöltet támogat, aki reményeik szerint megveri Buntát és az önkormányzatban többséget szerző testülettel vezeti majd a várost – csak a nevét még nem mondják meg. Az EMNP szintén ezt a forgatókönyvet pártolja, de az nem teljesen világos, hogy magában vagy a polgáriakkal közösen.
[caption id="attachment_21579" align="aligncenter" width="620"] Bíró Barna Botond széki RMDSZ ügyvezető elnök és Verestóy Attila szenátor[/caption]
RMDSZ: előválasztáson dől el, ki lesz a polgármesterjelölt
Urnás előválasztás lesz Székelyudvarhelyen, Máréfalván és Homoródszentmártonban. Ezek azok a települések, ahol a helyi RMDSZ-szervezetek ezen a módon kívánják eldönteni, ki képviselje a közösséget – és a Szövetséget – a közelgő helyhatósági választásokon. Az előválasztáson való részvétel előzetes regisztrációhoz kötött.
– Közelednek a helyhatósági választások, most már a célegyenesben vagyunk – jelentette ki dr. Verestóy Attila, az RMDSZ Udvarhelyszéki szervezetének elnöke csütörtök délelőtti sajtótájékoztatóján. Kijelentette, a Szövetség számára kiemelten fontos, hogy az idei megmérettetésen a legnagyobb közösségi támogatottsággal rendelkező személyek képviseljék az RMDSZ-t. Ezért a polgármesterjelöltek kiválasztásában és rangsorolásában, a választások előkészítésében a Szövetség „a közösségi támogatottság, nyitottság, szakmai felkészültség, esélyegyenlőség, szervezeti elkötelezettség és szerepvállalás és a politikai érdekegyeztetés alapelveit tartja irányadónak”.
Ennek jegyében tartott elnökségi ülést tegnapelőtt délután a területi szervezet, ahol a helyi szervezetektől beérkezett javaslatok alapján döntés született a jelöltállítás módozatairól. A részletekről dr. Verestóy Attila elnök és Bíró Barna Botond széki ügyvezető elnök tájékoztatott.
Az udvarhelyszéki települések zömében – például Székelykeresztúron, de Szentegyházán is – a helyi RMDSZ-szervezet és a területi elnökség közös döntése alapján áll össze a jelöltek listája. Hét községben határoztak az elektoros előválasztás mellett, és három helyen – Oroszhegyen, Siménfalván és Újszékelyen – még nem született döntés a jelöltállítás mikéntjéről. Urnás előválasztást három településen, Székelyudvarhelyen, Homoródszentmártonban és Máréfalván tartanak.
Pártállástól független a részvétel
Az előválasztáson az adott település bármely lakosa – pártállástól függetlenül – kifejezheti, hogy kit támogatna szavazatával, de ehhez regisztrálnia kell. A regisztráció január 25-én indul és március 10-én zárul. Székelyudvarhelyen a regisztrált személyek adatai bekerülnek egy adatbázisba, ez megkönnyíti majd az előválasztás lebonyolítását.
Megkezdődött a támogatói aláírások gyűjtése is, ugyanis ahhoz, hogy valaki részt vegyen az előválasztáson, bizonyos számú támogatóval kell rendelkeznie. Ezt a számot Udvarhely esetében 900-ban határozták meg, a másik két településen elég a 100 aláírás. Jelölt lehet bármely RMDSZ-tag, aki összegyűjti a szükséges aláírásokat, és február 12-ig leadja dokumentációját a helyi választási bizottságnál.
Az előválasztási jelöltlistán nemcsak a polgármesteri tisztségért indulók, hanem a tanácsosjelöltek neve is szerepel majd.
Az urnás előválasztást az említett három településen március 13-án, vasárnap 7 és 20 óra között tartják. Udvarhelyen várhatóan 7-8 ponton lehet majd szavazni, és nem lesznek körzetek, tehát aki regisztrált, bárhol leadhatja voksát. Ahhoz, hogy érvényes legyen az eredmény, legalább 1300 udvarhelyi lakosnak részt kell vennie az előválasztáson, a két községben pedig 100-100 lakosnak.
Hivatalos polgármesterjelölt végül az a személy lesz, aki az előválasztás eredményeként a legtöbb szavazatot kapta. A tanácsosjelölt-lista a leadott szavazatok arányában, csökkenő sorrendben áll össze.
A sajtóértekezleten Bíró Barna Botond, az Udvarhelyszéki RMDSZ ügyvezető elnöke ismertetett néhány technikai részletet, elmondta például, hogy hétfőtől már elérhető lesz a www.elovalasztas.ro honlap, amely friss híreknek, a jelöltek kampányának ad nyilvánosságot és teret.
Arros rajtvonalnál, Buntamég eldönti, indul-e
Röviddel a csütörtöki sajtóértekezlet után az Udvarhelyszéki Nőszervezet üdvözölte a választmány döntését. Mint írják közleményükben: Arros Orsolya elnök korábban már kérte az RMDSZ Udvarhelyszéki Választmányát, hogy a szövetség székelyudvarhelyi polgármesterjelöltjének személyéről ne belső körben, hanem az emberek véleményének megfelelően döntsenek. Mint ismert, Arros már a múlt év őszén bejelentette, hogy szívesen lenne az RMDSZ polgármesterjelöltje. Arról tájékoztatott, ő már ezen a hétvégén megkezdi az aláírások gyűjtését, és számít minden olyan székelyudvarhelyi támogatására, aki változást akar.
Bunta Levente polgármester, aki a városi RMDSZ elnöke is, a szerda délutáni elnökségi ülésen nem vett részt. Megkeresésünkre elmondta: állóurnás előválasztást az általa vezetett városi szervezet javaslata szerint kívánnak szervezni. Tett viszont egy megjegyzést:
– Egyelőre a polgármesteri munkámra koncentrálok. Hogy indulok-e a választásokon, melyiken és hogy hogyan, azt a következő időszakban majd eldöntöm – fogalmazott a városvezető.
Kettejükön kívül más esetleges induló neve még nem bukkant fel, de – mint Verestóy szenátor fogalmazott – több jelölt is lehetséges.
[caption id="attachment_21583" align="aligncenter" width="516"] Mike Levente tanácsos, Biró Zsolt országos pártelnök, Gálfi Árpád helyi MPP-elnök[/caption]
Van jelöltje az MPP-nek, ha kell, több is
Független jelöltet támogat a júliusi helyhatósági választásokon, és véget vetne a Bunta-korszaknak a székelyudvarhelyi Magyar Polgári Párt – jelentette be a csütörtöki sajtótájékoztatón Gálfi Árpád helyi és Biró Zsolt országos pártelnök.
Biró röviden vázolta az országos helyzetet, emlékeztetett, hogy tavaly december 18-án keretszerződést kötöttek az RMDSZ-szel, majd kifejtette: Székelyudvarhely az MPP életében mindig biztos bázis volt és különös jelentőséggel bírt, hiszen itt született meg a Magyar Polgári Párt és a választás szabadságának gondolata is. Az udvarhelyi helyhatósági választás ezért is kiemelt figyelmet érdemel, és bízik az itteni csapatban, hogy az a július 5-i választáson érvényesíteni tudja érdekeit.
Meglátása ugyanakkor, hogy a székelyudvarhelyi RMDSZ-nél „maszatolás történik, az RMDSZ mintha szabadulna Buntától, van más név is a pakliban”, de nem lehet figyelmen kívül hagyni, hogy a legesélyesebbnek tartott jelölt „családi kötődései révén Bunta közvetlen környezetéhez kapcsolható”.
Az udvarhelyi polgáriak célját Gálfi Árpád udvarhelyi elnök foglalta össze egy mondatban: „Véget kell vetni mindannak, amit egy szóval, de nagyon kifejezően csak úgy lehet jellemezni: Bunta.”
Biró és Gálfi úgy értékelte: Udvarhely megérett a változásra, akarja a változást, szükséges a jelenlegi városvezetés, a polgármester és az önkormányzati testület lecserélése.
– Az MPP udvarhelyi szervezete egy függetlenként induló polgármesterjelöltet támogat, aki a város polgármestere akar és tud lenni, köztiszteletnek és széles körű támogatásnak örvend – jelentette be Gálfi. Hozzátette: a polgáriak széles körű együttműködést kezdeményeznek és számítanak minden változást akaró székelyudvarhelyi polgárra, függetlenül a pártpolitikai szimpátiától, hovatartozástól.
… de személye még nem nyilvános
Kérdésünkre, hogy ki a független jelölt, Gálfi úgy válaszolt: nem kapott rá felhatalmazást, hogy közölje, a jelölt neve egyelőre nem nyilvános. Annyit elárult: jelenleg három személlyel folynak a tárgyalások, van „vésztartalék” is, és a kellő pillanatban kiderül, konkrétan kiről van szó.
Az MPP választást akar nyerni Udvarhelyen, saját jelöltlistája lesz, mert az önkormányzati többséget és az alpolgármesteri széket is megcélozták – hangzott el a sajtótájékoztatón.
EMNP: összefogás – ejsze
A nemzeti oldal együttműködéséért dolgozik az udvarhelyi Néppárt szervezete – közölte lapunkkal Jakab Attila városi és megyei elnök.
– A tavaly nyáron kifejtett álláspontunk nem változott. Ahhoz, hogy fel tudjuk venni a harcot az RMDSZ-féle anyagi és egyéb erőforrásokkal, együttműködésre van szükség a nemzeti oldal erői között. Ehhez fontos volt egy közös stratégia kidolgozása, ami megtörtént, és egy közös, versenyképes jelölt állítása is.
Jakab elmondta: tárgyalásokat folytattak, és miután az MPP országos vezetése részéről világossá vált, hogy elhárult az akadály a közös jelöltállítás elől, az együttműködési feltételek rendben vannak.
– Az elmúlt nyolc évben a város fejlődése megrekedt, és ennek nemcsak a jelenlegi polgármester, Bunta Levente az oka, hanem az is tisztán látszik, hogy az RMDSZ szándékosan gátolja Székelyudvarhely fejlődését – jelentette ki az elnök, aki szerint ennek az akadályozásnak a hátterében gazdasági érdekek húzódnak meg.
A tisztázó jellegű kérdésre viszont, hogy akkor az MPP által bejelentett független jelöltet támogatja-e a helyi Néppárt, Jakab Attila már úgy válaszolt: nem az a fontos, hogy független vagy sem a jelölt, hanem hogy hiteles, köztiszteletben álló személyt állítsanak, aki képes a holtpontról kimozdítani a várost.
Asztalos Ágnes
Lázár Emese