Jobban fog menni a román érettségi
Felkészültebben, magabiztosabban vágnak neki a román nyelv és irodalom érettséginek azok a szakközépiskolás végzősök, akik részt vettek a Hargita Megye Tanácsa által támogatott felkészítőn. A szervezők, a diákok és a pedagógusok is elégedettek az eredménnyel, újráznak, ha lesz folytatás.
[caption id="attachment_18502" align="aligncenter" width="620"] Fog ez menni – a részt vevő diákok többsége szerint nem volt elfecsérelt idő a felkészítő[/caption]
„Átismételtük a sok leckét, megbarátkoztunk az érettségi tételekkel, együtt dolgoztunk minden órán.” „Barátságos volt a légkör, játszva tanultunk és ismételtünk. Sokkal többet tudtam így tanulni, mint az iskolában”. Csupán két véleményt idézünk abból, hogyan értékelték a diákok a hathetes, december 9-én, szerdán zárult érettségi felkészítőt.
A kizárólag szakközépiskolás, végzős diákoknak szóló román nyelvű érettségi felkészítő megszervezésére a Dr. Verestóy Attila Alapítvány pályázott sikeresen a megyei tanács ifjúsági tevékenységeket támogató programjában. A Te ajutăm să reuşeşti! – Fog ez menni…segítünk! címmel október 28. és december 9. között megtartott kurzusokon nemcsak a román nyelv és irodalom érettségi tételeit, azaz a tananyagot „rágták” át a diákok, de a hiányos szókincsük is gyarapodott. Az ingyenes felkészítőre a Kós Károly Szakközépiskolából 49 tanuló jelentkezett, ám rostálni kellett a jelentkezőket, mivel a projekt mindössze 20 diáknak adott lehetőséget a részvételre.
– A rendhagyó tanórákat megelőző szintfelmérő tesztelés eredményei alapján teljes is lett a létszám, de a kurzust tartó Asaftei Monalisa-Geanina román szakos tanárnő, Vass Melinda-Gyopárka kisegítő pedagógus és Balla Enikő, az Alapítvány önkéntese vállalta, hogy további 10 tanulóval bővüljön az osztály – mondta el lapunknak Nemes Melinda programfelelős, az alapítvány ügyvezető igazgatója.
Mivel a felkészítő csupán hat hétig tartott, az órákat heti 2 alkalommal, 3-3 órás ütemben tartották a Junior Étterem konferenciatermében.
– A legtöbb diák fel tudta venni ezt a gyors, feszes ritmust, sőt nagyon komolyan készült minden órára, ez a felkészítőt lezáró teszteredményeken meg is látszott. De akadt a csoportban olyan is, akinél nem volt látványos a fejlődés – summázta a fiatalok viszonyulását Nemes.
A felkészítő alatt a tanárnő nem csupán az érettségi tételek átismétlésére, érettségi tesztek megoldására helyezte a hangsúlyt, de a kommunikációra is. A „beszélgetős” órákat az ifjúság zöme értékelte, élvezte, bár volt, aki szerint nagyon fárasztó volt folyamatosan a román beszédre koncentrálni.
Az órákat a diákok többsége hasznosnak, nagyon jónak értékelte, volt, akinek a játékos tanulás, volt, akinek a tanárnő türelme, kedvessége tetszett, és volt, aki úgy érezte, sokkal többet, jobban megtanult a kötelező tananyagból, mint az iskolában. Természetesen voltak jogos és nem jogos kifogások is, például az, hogy túl zsúfolt volt a program, illetve, hogy kevés idő jutott két óra között a lazításra.
– Nagyszerű dolognak tartom, hogy a megyei tanácsnál ilyen felkészítőkre is lehet pályázni. A személyes beszélgetésekből és a kurzust értékelő visszajelzésekből is úgy gondolom, megérte pályázni, és ha jövő év elején lesz még lehetőség rá, biztos, hogy azt sem hagyjuk ki – értékelte a jól sikerült programot Nemes Melinda, hozzátéve, hogy az érettségin szintén nehéz diónak számító matematikából is szívesen szerveznének kurzust.
A Dr. Verestóy Alapítvány szervezésében lezajlott román érettségi felkészítő megszervezését, lebonyolítását Hargita Megye Tanácsa 4800 lejjel támogatta.
Lázár Emese