Jó cimbora a Cimbora Ház
Beindult az élet a Cimbora Háznál és kihelyezett intézményeinél. Évente 1200 gyerek tölti hasznosan szabadidejét a délutáni foglalkozáson nemcsak Udvarhelyen, hanem Székelykeresztúron és Szentegyházán is. A lányok inkább a művészetek, míg a fiúk a technikai jellegű szakkörök iránt érdeklődnek.
[caption id="attachment_12922" align="aligncenter" width="727"] Kézimunkáznak a cimborás lányok. Szeretik a szépet Fotó: Cimbora Ház[/caption]
Általában a tanévkezdés után két héttel kezdődik a munka a Cimbora Háznál, ez első időszak a szakkörök iskolákban való megismertetésével, népszerűsítésével zajlik. A tapasztalatok szerint sok gyerek jelentkezik már akkor, de a tevékenységek beindulása után is szívesen fogadnak érdeklődőket. A Cimbora Háznak kihelyezett intézményei működnek Székelykeresztúron és Szentegyházán is, összesen általában 1200 tanuló jár a meghirdetett foglalkozásokra.
Az udvarhelyi Cimbora Háznál változatos a kínálat. Kilenc szakkör indult idén: textilművészet, informatika és elektrotechnika, repülőmodellezés, rajz és formatervezés, néptánc, hajómodellezés, fotó-film és környezetvédelem, elektronika és rádióamatőr szakkör. Székelykeresztúron fantáziaműhelybe, néptánc és népi hangszerek oktatására, repülőmodellező szakkörbe járhatnak a gyerekek, Szentegyházán fantáziaműhely, informatika, fotó és turisztika, kórus szakkör és fúvóshangszer-oktatás szerepel a kínálatban. A tevékenységek a kötelező iskolai tanórák után, általában délután zajlanak, bár előfordul, hogy például a szülők és a tanintézmény kérésére a néptáncoktatás bekerül egy adott osztály délelőtti órarendjébe. A részvétel minden szakkör esetén ingyenes.
– A lányok főleg a művészeti szakköröket szeretik, nagyon népszerű közöttük a textilművészet, a rajz és a formatervezés. A fiúk inkább a technikát helyezik előtérbe, legtöbben az informatika és elektrotechnika körökre járnak – mondta el Pál Csaba, a Cimbora Ház igazgatója.
Udvarhelyen a foglalkozások zöme a Solymossy utcai székházban zajlik, de vannak tevékenységek, amelyeket iskolákban tartanak.
– Valamennyi szakkör egyfajta tehetséggondozásnak is terepet nyújt, de mindenképpen fejleszti a gyerekek kézügyességét, kreativitását, különböző készségeit, önkifejező képességeit. Nálunk hasznosan tölthetik el szabadidejüket, az itt szerzett tapasztalat, az elsajátított tudás akár még a pályaválasztási döntést is segítheti később – vázolta a „cimborás” foglalkozások értelmét Pál Csaba. Azért, hogy a gyerekek meg is mutathassák tudásukat, gyakran szerveznek versenyeket, rendeznek kiállításokat is.
Az érdeklődők száma azt bizonyítja, hogy valóban sikerül az intézménynek a gyerekek cimborájává válnia, ezért is vették fel egy pár éve ezt a nevet. A Cimbora Ház az egykori Pionírok Házaként, majd Tanulók Házaként több mint fél évszázados múltra tekint vissza. Korszerű, ötletes és változatos kínálatával ma is képes megszólítani az ifjúságot.
Asztalos Ágnes