Építkezés testben, lélekben
A Homoródszentmárton községben tartott negyedik Homoród-mente népviseletben találkozó több helyszínen zajlott: Homoródszentpálon ünnepi ökumenikus istentiszteletet tartottak, Városfalván pedig a népviseletek seregszemléje zajlott.
[caption id="attachment_56666" align="aligncenter" width="1000"] Csoportkép a találkozó résztvevőivel. Állandósult forgatókönyv Fotó: Simó Márton[/caption]
Homoródszentpálon ünnepi ökumenikus istentisztelettel kezdődött a IV. Homoródmente népviseletben találkozó. A templomi szolgálatot Fülöp Szabolcs dályai református lelkész, Both Dávid homoródkarácsonyfalvi római katolikus plébános és Lőrinczi Botond városfalvi unitárius lelkész mutatta be, igazán meghitté és össznépivé gazdagítva a szertartást.
Lőrinczi tiszteletes prédikációjában – igen érzékletesen – a Bábel tornyától közelített a jelenhez, úgy említve a függőleges építkezést, mint a kortárs lélek fölemelését a templomtornyok magasába. Az ószövetségi történet, az ember felfelé való törekvési vágya így érvényesülhet és nyerhet értelmes célt manapság, de ugyanakkor a vízszintes kiterjedést, a földi világban való építkezésünket is fontosnak tartotta említeni, hiszen itt van az Úr országa, ebben a világban, amelyet magunknak építünk.
Az istentisztelet után közös fénykép készült, majd autóbuszokon ment át az egybegyűlt tömeg Városfalvára, ahol megfelelő befogadóképességű a művelődési ház. A viseletbemutatót megelőzően a hősök emlékhelyét koszorúzták meg, ugyanis itt több oszlop is áll: egy az 1848–1849-es elesett honvédeknek, egy az első világháború, egy pedig a második világháború hősi halottainak állít emléket.
A résztvevők közül többen is mondták, a négyéves tapasztalat után visszatekintve jól érzékelhető, hogy kialakult a koreográfia, amely évről évre csiszolódik. Hozadéka a programnak, hogy a környék asszonyai élénkebben kezdtek érdeklődni a különböző textíliák előállítása és a motívumok iránt. Itt-ott rendelkezésre áll még bizonyos fokú tudás, s ha a szakirodalmat is tanulmányozzák, lehet újabb viseleti darabokat készíteni úgy, hogy el sem kell menni a környékről, mert mint elődeink korában, itt is minden megtalálható, ha úgy akarjuk. Egymástól tanulták el nagyanyáink a szövés, fonás, varrás fortélyait és az alapanyagok a kisgazdaságokban rendelkezésre álltak. Örvendetes volt érzékelni, hogy a találkozónak van egy tapasztalat- és információcsere jellege is – hangzott el.
A sikeres rendezvény Jakab Lázár helyi önkormányzati képviselő – a hogy a helyiek mondják: falubíró – és Mihály János ötletgazda, történész, a Nemzetstratégiai Kutatóintézet (NSKI) gyümölcsöző együttműködése révén lehetett ilyen eredményes, illetve az is fontos, hogy a község vezetése, az egyházak és a civilek is melléálltak, kiegészítették az NSKI által biztosított pénzügyi keretet a maguk talentumaival. Bíró Barna Botond, a megyei tanács alelnöke mint a falu szülötte elmondta, büszke arra, hogy milyen tevékenyek és kreatívak ilyen téren is a Homoródmentén élők.
Az a szokás alakult ki az évek során, hogy a program végén bejelentik a folytatást, s nevesítik azt a települést, amely vállalja a következő rendezvény megszervezését. 2018-ban Homoródalmás lesz a házigazda. Tikosi László polgármester megígérte azt is, hogy bunda-lájbikat varratnak arra az alkalomra, mert most csak egy van községben, s az is elég gyarló állapotú. Lesz más meglepetés is! – ígérte a községvezető, de többet nem árult el.
Simó Márton