Büntetik az illegálisan szemetelőket
Az illegális hulladéklerakás törvénytelen és büntetik – hívta fel a székelyudvarhelyiek figyelmét a polgármesteri hivatal. Olcsóbban megússza, aki konténert rendel a házhoz? Megkérdeztük.
[caption id="attachment_54170" align="aligncenter" width="2560"] Szeméttározó Székelyudvarhelyen. Rendeltetésszerű használat Fotó: Lázár Emese[/caption]
Tábla figyelmezteti a székelyudvarhelyieket: elektronikus, növényi és állati eredetű, valamint építkezési hulladéknak nincs helye a szeméttározókban. „A gyűjtőpontban csak háztartási hulladék helyezhető el!” Szabályszegőkben nincs hiány, bizonyítja ezt a tárolók mellett a kimustrált televíziótól a vécékagylóig, a faágaktól a molyette csergéig mindenféle hulladékokból álló szemétdomb.
A város területén levő szemétlerakókat folyamatosan ellenőrzi a Székelyudvarhelyi Helyi Rendőrség. A legutóbbi terepszemle statisztikája nem fényes: 34 hulladéklerakóból 10 akadt fent a rostán.
Az illegálisan szemetelőket térfigyelő kamerák és lakossági bejelentés hiányában nehéz lefülelni, bírságolni, ezért a polgármesteri hivatal városgazdálkodási osztálya arra kéri a lakosokat, hogy amennyiben szemtanúi a törvénytelen hulladéklerakásnak, értesítsék a helyi rendőrséget vagy a szakosztályt.
A törvénytelenség elkövetését kétszer is érdemes meggondolni, mert a 2005/74-es tanácsi határozat értelmében a magánszemélyek 200–1000 lej közötti, a jogi személyek pedig 1500–2500 lej közötti pénzbüntetést „kukázhatnak” össze.
Megoldás a szabály betartására van, igaz, zsebbe kell nyúlni. Az építkezésből és/vagy bontásból származó törmelék elszállíttatására van törvényes megoldás: az RDE Hargita Kft. hulladékgazdálkodási vállalatnál lehet építkezési és bontási hulladék tárolására alkalmas konténereket igényelni. A honlapon (www.rde.ro/harghita) a szolgáltatást részletezik, az árakat nem. A mit és mennyiért kérdésünkre Balázs Hegedűs Csaba hulladékgazdálkodási menedzser válaszolt.
Elmondta: a cégtől az 5 köbméter űrtartalmú konténert 188, a 7 köbméterest pedig 252,28 lejért lehet igényelni, ez a díj tartalmazza a szállítás és elhelyezés költségét. A tárolókat három munkanapig bérmentesen lehet használni, ezt követően 20 lej/munkanap összeget kell fizetni, ami jóval borsosabb a korábbi 4,52 lejes használati díjszabásnál. A házhoz rendeléseket és a hulladék elszállításának időpontját is egy nappal korábban kell jelezni a 0266–217407-es telefonszámon vagy személyesen az ügyfélszolgálatnál, a Bethlen Gábor utca 73. szám alatti székhelyen.
A zöldhulladék tárolására 120 literes műanyag zsákokat árulnak, darabját a korábbinál 1 lejjel drágábban, 5 lejért lehet megvásárolni a cég székhelyén, de beszerezhető a Merkúr Áruház földszintjén levő pénztárnál is.
A menedzser egyetértett azzal, hogy a zöld zacskók árát nem minden lakos tudja megfizetni, spórlósabb és környezetbarát alternatívaként a komposztálást ajánlotta. Kérdésünkre, hogy az RDE Hargita Kft. a szokásos tavaszi és őszi városi zöldhulladék-gyűjtési akciót kibővíti-e nyárival, úgy válaszolt: felmerült már az ötlet, a lehetőségekhez mérten ezt is beütemezik.
Lázár Emese