Az öregasszony garasára is szükség van
Jó hangulatban, reményekkel telve tartott sajtótájékoztatót az Erdélyi Magyar Látássérültekért Alapítvány (EMLA) és az Elan-Trió Kft. Az alapítás folyamatában levő speciális iskola jelenlegi helyzetéről és együttműködésükről számoltak be a Bartimeus Központban, ahol Katona Lajos nyugalmazott kolozsvári matematikatanár szobraival díszítették ki a termet. A helyszínen felsorakoztatott alkotásokkal bizonyították, hogy a vak, mindkét kezére súlyosan sérült 81 éves ember számára is létezik művészet, nemhogy a fiatal, iskoláskorú látássérülteknek.
Partnerségi, együttműködési megállapodást kötött az Erdélyi Magyar Látássérültekért Alapítvány (EMLA) és az Elan-Trió Kft. A hosszú távra tervezett projekt első lépése az adománygyűjtő dobozok elhelyezése, majd a különböző oktatási eszközök beszerzéséhez szükséges felajánlások begyűjtése lesz. A sajtótájékoztatón felszólaló vállalati munkatárs, Tankó Ágnes kiemelte: kampánymozgalmat szeretnének meghirdetni, mert a vakiskola közös, erdélyi magyar ügy megvalósításához az „öregasszony garasára” is szükség van. Az Elan-Trió Kft. minden üzletébe elhelyezi azokat a dobozokat, amelyekbe bárki bármekkora összeggel hozzájárulhat az erdélyi magyar vakiskola megvalósításához.
– Jó lenne olyan hatást elérni, ami akár kisebb közösségeket, baráti társaságokat is arra ösztönöz, hogy hozzájáruljanak az intézmény kivitelezéséhez – részletezte a vállalat hosszú távú céljait a munkatárs.
Az EMLA alelnöke, Máté Zsolt azt is hangsúlyozta, hogy kivételesen nagylelkű az üzletlánc bekapcsolódása a projektbe, az elkövetkezendőkben pedig nyitottak minden kisvállalkozás vagy intézmény irányába: ha valaki felveszi velük a kapcsolatot, készek szerződést kötni, és új helyszínekre is adománygyűjtő urnákat szállítani.
A sajtótájékoztatón az is elhangzott, hogy hasonló urnákkal már találkozhattunk korábban, Máté Zsolt szerint körülbelül nyolcvan ilyen doboz működött eddig is.
– A székelyudvarhelyi Vekker Kávézóban, a Gerendás Étteremben vagy a farkaslaki Kotyogóban is voltak és vannak nagyon jól működő urnáink – sorolta az alapítvány elnöke.
Butu Arnold Csaba elmondta, a legkisebb támogatástól a legnagyobbig mindennek egyformán örülnek, hiszen a speciális oktatási intézmény megvalósítása sok anyagi forrást igényel.
– A lehetőségek egyre nagyobbak, folyamatosan kerülnek piacra új és innovatív segédeszközök, amelyek a látássérültek oktatását nagyban elősegítik. Viszont egy jövőbeli diákunk ellátása legalább kétezer eurót jelent, amihez sok segítségre lesz szükségünk – fogalmazta meg a magas árak problémáját az elnök.
Hozzátette: tavaly novemberben került az egyesület – ami mellett az Erdélyi Református Egyházkerület külön kérésére kezdett el működni a jelenlegi és mára már egyre inkább a központi szerepet betöltő alapítvány – a Bartimeus Központba. Székelyudvarhelyen, a II. Rákóczi Ferenc úton található Ikos-Conf régi szállójának épülete reményeik szerint hamarosan speciális oktatási intézményként fog működni. Az alelnök szerint most a türelem időszakát élik: a kéréseket benyújtották, az illetékes szakemberek pedig dolgoznak a folyamatban levő ügyön, az ő reményeik szerint az adminisztratív folyamat lezártáig sikerül elegendő anyagi forrást találni az induláshoz.
– Jelenleg két gyógypedagógus személyesen járja körbe az érintetteket egy, a Babeș–Bolyai Tudományegyetemen előkészített kérdőívvel. Előreláthatóan két-három hónap múlva már rendelkezni fogunk egy viszonylagos képpel arról, hogy milyen létszámú diákközösségre számíthatunk, valamint azok szociális hátterét is próbáljuk feltérképezni – részletezte a jelenlegi is zajló munkafolyamatokat Máté Zsolt.
Butu Arnold Csaba elmondta, az alapítványnál nincsenek konkrét szerepek és feladatok, az ő szavaival élve mindenki „tolja a szekeret”, hiszen szívvel-lélekkel azon dolgoznak, hogy a projekt minél előbb megvalósuljon.
– Ha valaki – akár az önkénteseink közül – jelentkezik egy ötlettel, valamilyen elképzeléssel, nyitottak vagyunk a megvalósításra. Folyamatosan dolgozunk, tervezgetünk, egyként végezzük a feladatokat, így próbálva minden jövőbeli igényre és szükségre odafigyelni – vélekedett az Erdélyi Magyar Látássérültekért Alapítvány elnöke.
A sajtótájékoztató zárásaként az Elan-Trió Kft. képviselője, Tankó Ágnes fogalmazta meg: az alapítvány által tavaly novemberben felállított több százezer eurós koncepció akármilyen nagy számnak tűnik, gyakorlatban csak egy-egy euróból tevődik össze.
– A leghatásosabb zárómondat az lehet, hogy az a társadalom, amelyik nem karolja fel a sajátjait, az önmagát hagyja cserben – szólította meg az erdélyi magyar közösségeket Tankó Ágnes.
Hangsúlyozta: az iskolaalapítás a finisben van, most már csak a hétköznapi ember apró felajánlásaira van szükség.
Demeter Adél-Hajnalka