A hónap végén rajtol a Tamási Áron-emlékév
Január 22-én, a magyar kultúra napján rajtol a Tamási Áron-emlékév, amelyet az író születésének 125. évfordulója alkalmából hirdetett meg a magyar Miniszterelnökség Nemzetpolitikai Államtitkársága. Az emlékév keretében Farkaslakán, Magyarországon, a Kárpát-medencében és a diaszpórában egyaránt lesznek események. Az emlékév célja felhívni a figyelmet nagy írónkra, minél szélesebb körben megismertetni műveit és örök érvényű gondolatait.
Színes és változatos programsorozattal kezdődik a hónap végén a Tamási Áron-emlékév. A programok között színházi előadások, kiállítások, irodalmi estek, próza- és esszéíró verseny, novellapályázat és illusztrációs pályázat is helyet kap. Hadnagy Jolán, a farkaslaki Tamási Áron Művelődési Egyesület elnöke elmondta, a múlt év végén fordultak a Nemzetpolitikai Államtitkársághoz azzal a kéréssel, hogy Tamási Áron-emlékévvé nyilvánítsák az idei esztendőt. Kérésüket nyitottsággal és pozitívan fogadták, illetve a Magyarság Háza vállalta a szervezést, hiszen a programokba bevonnák a világ minden táján élő magyarokat.
– Az emlékév által úgy vélem, sikerül megmozgatni a világot Tamási Áron körül. Erre azért is van szükség, mert sokan Tamásit csak egyetlen művével, az Ábel a rengetegbennel azonosítják. Ezúttal szeretnénk felhívni az emberek figyelmét arra, hogy Tamási Áronnak ennél az egy műnél sokkal több, rengeteg örök érvényű gondolata van, amelyek a ma emberének is szólnak. A mai zűrzavaros világban, például „nekünk nem sírni kell, hanem megküzdeni a világgal” – idézte Tamási Áront Hadnagy Jolán.
Hozzátette, annyi erőt és reményt adó gondolata van az írónak, amelyre valóban szükségünk van, hiszen mindenik lélekerősítő lehet számunkra. Mint mondta, azonkívül, hogy a lélek nagy írója volt Tamási Áron, a szülőföld nagy írója is volt, aki irodalmi rangra emelte a székely nyelvet.
– Nemcsak a székelység nagy írója volt, hanem az egész magyarság, sőt az világirodalom egyik kiemelkedő íróegyénisége, akire mi székelyek mindenkor büszkék lehetünk. Farkaslakáról indult, bejárta a nagyvilágot és ide, a két cserefa közé tért haza – fogalmazott.
A fiatalok bevonása a cél
Hadnagy Jolán elmondta, az emlékév megszervezésével céljuk, hogy a fiatalok felé közelítsenek, őket vonják be az eseményekbe, ezért számos vetélkedőt szerveznek majd iskolásoknak.
[caption id="attachment_142211" align="alignnone" width="1367"] Sokan virágot helyeznek Tamási Áron bölcsőjébe Fotó: Jakab Emil[/caption]
– A környéken a középiskolásoknak szánt irodalmi vetélkedő szervezését a székelyudvarhelyi Tamási Áron Gimnázium vállalta. A farkaslaki Tamási Áron Általános Iskola is bekapcsolódik a szervezésbe, irodalmi vetélkedőt, felolvasó maratont rendeznek, de a helyi rendezvényeken előadásaikkal is színesítik a programot – ismertette.
Az emlékév két fő helyszínen, Budapesten és Marosvásárhelyen rajtol január 22-én. A marosvásárhelyi Kultúrpalotában a Spectrum Színház mutatja be Tamási Áron Tündöklő Jeromos című darabját, míg Budapesten, a Nemzeti Színházban amatőr diákszínjátszó csapatok visznek színpadra Tamási-műveket. Ezen az eseményen, amely az Ádámok és Évák ünnepe nevet viseli, a székelyudvarhelyi Tamási Áron Gimnázium diákszínjátszó csapata is képviselteti magát. A részt vevő csapatok jutalomként háromnapos farkaslaki kiránduláson vehetnek részt.
Számos kiemelkedő rendezvény helyszíne lesz Farkaslaka
Farkaslakán az emlékév első rendezvényét január 23-án, vasárnap tartják. Ekkor a magyar kultúra napjáról emlékeznek meg, és bejelentik az emlékév kezdetét. Hadnagy Jolán elmondta, számos nagyszabású rendezvényt szerveznek idén Farkaslakán. Május 28-án a farkaslaki sírkertben és a kultúrcsűrben Tamási Áron haláláról emlékeznek meg. Ugyancsak ekkor tartják a Tamási-emlékév egyik kiemelkedő eseményét, a Szervátiusz Jenő és Tibor alkotta emlékkő avatásának 50. évfordulóján. Kiállítással és vetített képes bemutatóval ünneplik a jeles évfordulót. Június 4-én is nagyszabású ünnepségre számíthatunk, ekkor lesz az egyik legkiemelkedőbb rendezvénypontja Farkaslakán az emlékévnek. Idén a nemzeti összetartozás napja, a Trianonra való emlékezés pünkösd szombatjára esik, és ekkor lesz tizenkét éve annak, hogy felavatták Farkaslakán az első erdélyi köztéri Trianon-emlékművet.
– Idén az összetartozás ünnepe Tamási Áron neve alatt fog zajlani, vagyis Tamási Áron fog összehozni bennünket. Erre az eseményre számos Kárpát-medencei településről várunk meghívottakat – ismertette Hadnagy Jolán.
Az emlékév fő eseménysorozata, amelyet legalább kétnaposra terveznek a szervezők, az író szeptemberi születésnapján lesz. Hadnagy Jolán elmondta, számos színházi előadással készülnek, de kerítéskiállítást szerveznek, emlékműsort mutatnak be, amelyet Farkaslakán és a testvértelepüléseken egyaránt előadnának.
Az emlékév hazai főszervezője elmondta, folyamatosan születnek új ötletek, amelyek iránt nyitottak, és várják az ajánlatokat, javaslatokat határokon innenről és túlról, hogy mivel tehetnék még gazdagabbá, színesebbé a Tamási Áron-emlékévet.
– Arra biztatunk mindenkit, emlékezzenek nagy írónkra, vigyék színpadra műveit akár amatőr, akár hivatásos előadóként, olvassanak Tamási-műveket, és látogassanak el a Tamási Áron-emlékhelyekre – zárta gondolatait Hadnagy Jolán, az emlékév hazai főszervezője.
Az érdeklődők a programokról a www.tamasiaronemlekev.hu oldalon tájékozódhatnak.
Hadnagy Éva