A betegek általában elbújnak

Nő és betegség. Rák és a törékeny szépség. Szembe­nézés, nyílt odafordulás a tabuk ellenében. A női közösség támogató ereje. Talán éppen ezek a Székelyudvarhelyen megálmodott Életfonal projekt sarokkövei, amelynek célja a daganatos betegséggel küzdő nőket kihozni a fényre, és a biztonságos szépészeti szolgáltatások segítségével önbizalmukat erősíteni. Tavasszal tábort is szerveznek számukra.

Asztalos Ágnes
A betegek általában elbújnak
Képzés szépészeti szakembereknek. Szavatolják a biztonságot Fotó: Életfonal projekt/FB

Még mindig van, amikor a család kéri, hogy az orvos ne mondja el az igazat a daganatos betegnek, de olyan is, amikor a páciens azt szeretné, hogy ne tudassák a diagnózist a családdal. Előfordul az is, amikor az épp kinövő hajával kezdene valamit az onkológiai kezelésen átesett nő, és négy fodrász is visszautasítja. Az Életfonal projekt éppen azért jött létre, mert a daganatos betegség még mindig tabu, és azért is, mert a nők esetében a betegség és maga a kezelés is elsősorban a nőiesség fontos jegyeit veszi igénybe.

– A nők gyakran élik meg a szégyent, a méltóság elvesztését, és ebben a helyzetben szeretnénk nekik segítséget nyújtani

– mondta Pálfi Kinga pszichológus, stílustanácsadó, az Életfonal projekt munkatársa.

Közösségi háló és biztonság

Az anyagi háttér biztosítására tavaly, a Székelyudvarhelyi Közösségi Alapítvány (SZKA) egyik adománygyűjtő eseményén, az Odaadó Esten kértek támogatást, több mint 28 ezer lej gyűlt össze. Ebből valósul meg a többlépcsős projekt. Szépészeti szakembereket kértek fel, hogy lehetőségeik szerint önkéntes alapon vállaljanak részt a székelyföldi kezdeményezésben, még mindig lehet jelentkezni. Volt már egy képzési nap számukra, a hónap közepén lesz még egy az újonnan csatlakozóknak. Ezeken az alkalmakon onkológus, profi fodrász és kozmetikus adott és ad tanácsokat arra vonatkozóan, hogy a daganatos betegnél vagy a felépülés útján járó nőknél melyek azok a kezelési formák, amikre vigyázni kell, mi az, amit el kell kerülni, illetve melyek azok az anyagok, amelyeket nem használhatnak.

– Talán ennél is fontosabb, hogy ezek a szakemberek egy olyan közösségi hálót kezdenek kialakítani, ahol már nem tabu a rákbetegségről beszélni. A legfontosabb, hogy a nő azt érezze, biztonságban van

– mondta Pálfi Kinga. 

A betegek általában elbújnak
Fotó: Életfonal projekt/FB

Van már honlapjuk, ahol megtalálhatók a „kiképzett” szolgáltatók (jelenleg öt kozmetikus és fodrász elérhetősége található meg itt), továbbá manikűrös is lesz a körben, illetve Pálfi Kinga stílustanácsadással járul hozzá. Az Életfonal Facebook-oldalán is értesülni lehet a hasznos tudnivalókról.

– Most a cél az, hogy minél több székelyföldi daganatos, kezelés alatt álló vagy gyógyuló, tünetmentes személyhez eljusson a lehetőség híre, hogy minél többen éljenek ezekkel a szolgáltatásokkal

– közölte a projekt munkatársa.


Cikkünk a hirdetés után folytatódik!

Hirdetés

Önazonosság és a szépség ereje

A projekt másik fontos része, hogy idén tavasszal olyan tábort szeretnének szervezni a daganatos betegeknek, amelyen részt vesznek a szépségipari szakemberek is.

– Azt szeretnék, ha a résztvevők megtapasztalhatnák a szépségük erejét. Segítünk nekik a sminkkel, frizurával, öltözettel és egy profi fotós felvételeket is készít. Ünnep is lesz ez a tábor, hiszen biztos lesznek, akik a gyógyulásuk mérföldkövét vagy a kezelés elkezdését élik meg éppen. A betegek általában elbújnak, itt önmaguk lehetnek egy támogatói közösségben. Az önazonosságunk része, hogy nőként hogyan látjuk magunkat. Nem biztos, hogy valakinek egyből elhull a haja, de majdnem biztos lefogy, beesettebb lesz az arca, megváltozik az arcbőre. Az érintett nők önbizalmát kívánjuk a táborban erősíteni, és azt az érzést felerősíteni, hogy nincsenek egyedül a bajban. Nehéz megélni, hogy nem vagyunk tökéletesek, de ha megtapasztaljuk, hogy milyen egymást biztatni, az erőket összeadni, elfogadni a változásokat, látni, hallani mások tapasztalatait, akár bátrabbá is tehet, és segíthet a betegséggel való szembenézésben, erőt adhat a gyógyuláshoz

– összegezte az Életfonal szerepét Pálfi Kinga.
 



Hirdetés


Hirdetés
Hirdetés

Kövessen a Facebookon!