Egyedi készítésű virágcserepek
Aki a virágot szereti, rossz ember nem lehet – tartja a mondás. Kecskés Tímea a virágok iránti szeretetét kézművességgel ötvözte, így született meg a Catchi. Egyedi beton virágcserepeket formál kaktuszoknak vagy bármilyen mutatós szobanövénynek.
Amellett, hogy otthonunkat díszítik, a szobanövényeknek számos egészséges előnyét ismerjük. Zöld, élő és lélegző dekorációval körülvenni magunkat jótékony hatással lehet testünkre és lelkünkre egyaránt: a beltéri növények eltávolítják a toxinokat a levegőből, javítva az otthoni levegő minőségét.
A csíkszeredai, húszas éveiben járó Kecskés Tímea szabadidejében kísérletezgetett az alapanyagokkal. Egy éve, a karantén ideje alatt kezdett barátkozni a gondolattal, hogy betonkaspókat készítsen. Az elején még műanyag poharakból és kartonból próbált virágtartókat létrehozni, melyekbe kaktuszokat és pozsgásokat szeretett volna ültetni. Sok szép darab született, viszont jó néhány a kukában végezte, mire megtalálta
a megfelelő alapanyagokat és formákat – így született meg a Catchi.
– Tavaly, a karantén ideje alatt, a Pinterestet böngészve jött szembe velem pár kép hasonló kaspókról, amik nagyon megtetszettek. Ezt követően ástam bele magam a témába és néztem utána annak, hogy is készülnek ezek – emlékezett vissza Tímea.
Fülbemászó név
A Catchi márkanév több szempontból is érdekes történet: barátai a vezetéknevéből adódóan Kecsinek becézték Tímeát, ennek az angolos változatából született a Catchi.
– A „catchy” angol kifejezés, azt jelenti: fülbemászó, frappáns. Továbbá ugyancsak az angol „eyecatching” kifejezés szó szerinti fordítása azt jelenti, hogy valami megfogja a szemed. Ezt mind összegyúrva született meg a név – avatott be a fiatal lány.
Modern vonalak
Tímea homok, cement és víz keverékét önti könnyen lefejthető szilikonformákba. A modern stílus három alappillére a színek harmóniája, az izgalmas kontrasztok és a geometrikus formák.
– Az első kaspóim a geometrikus formavilágot követték, ezek a próbálkozások még csak kis cserepek voltak. Ezt a modernebb vonalat követi minden darabom azóta is – mondta el Tímea.
A szobanövények a modern stílus alapvető díszei, melyek remekül illeszkedhetnek egy helyiség hangulatához, éppen ezért Tímea az 5-7 centis kaspókat virággal együtt árusítja. Első körben az igény szülte a keresletet, barátai látták meg a darabokat közösségi oldalán, és szerettek volna maguknak is a díszekből.
– Baráti körben beszéltem róluk, azután a közösségi oldalamon osztottam meg képeket a cserepekről. Örömömre sok volt az érdeklődő, akiknek az elején szívesen adtam ajándékba. Így az ismerősök ismerőseinek a körében is kezdtek elterjedni.
A cement jó cserép alapanyag az olyan növényekhez, mint a pozsgás növények. Általában mind a beton, mind a cementes edény kedvez
a cserepes növények számára, mivel kissé porózus, és lehetővé teszi némi nedvesség anyagon való átjutását.
– Ezeket a kaspókat általában virággal együtt adom. A pozsgás növények, szukkulensek, kaktuszok szeretik ezeket a fajta cserepeket, jól párologtatják a vizet. A betonültetők tartósak és kiválóan szigetelik a növényeket a hirtelen hőmérséklet-ingadozásokkal szemben – tudtuk meg Tímeától.
Változatos formatervezés
Tímea a virágkaspók mellett rendelésre gyertya- és ékszertartó dobozkákat is készít. A szürke betonalapot szívesen ötvözi mindenféle színekkel. Mint mondta, az elkészítés folyamatából a színezés a kedvenc része.
– A fehértől elkezdve, a világos rózsaszínen át a sötétvörösig próbálok minden színt keverni. Vannak zöldes, barnás darabok is, de leginkább
a pasztellszínek dominálnak. Pigmentporral színezem a még száraz állapotban levő cementet: vannak egyszínűek, foltosak, valamint a személyes kedvenceim a márványhatású dizájnok – avatott be lelkesen.
A darabok árusítása óta a kézműves a színkeverést élte meg a legnagyobb kihívásnak.
– Eleinte nehéz volt a megrendelt színt kihozni, mivel amikor összekeverem a pigmentet a cementtel, nem a végső száradás utáni színt látom. Eleinte mindig tűkön ülve vártam a reggelt, hogy kiszedjem a formából, és lássam, mi lett belőle – mondta el a fiatal lány.
Egyre többen, egyre többet
Nagy örömmel tölti el, hogy egyre növekszik az érdeklődők száma, egyre többen értékelik a munkáját.
– Nekem már az nagy siker, hogy felkeresnek az emberek a közösségi médiában, és érdeklődnek a termékeim iránt. Azt csinálhatom, amit szeretek, és emellett van is rá igény, nekem ennél több nem kell – fűzte hozzá Tímea.
A betonkaspókra egy helyi kávézó is felfigyelt, így asztalaikon a Catchi termékei díszelegnek.
A közeljövőben tervben van egy, a megszokott 5-7 centis mérettől eltérő nagyobb verzió, ami a tervek szerint 10-13 centi lesz majd. Ez a nagyobb fajta növényeknek is alkalmas lesz.
– A terveim között szerepel az is, hogy kézművesvásárokra járjak. Ugyanakkor örülnék annak, ha a darabjaim kézművesboltokban is megjelenhetnének – vélekedett.
A Catchi betonkaspói megtalálhatók és megrendelhetők Kecskés Tímea Facebook-, illetve Instagram oldalán.
Adorján Zsófia