Húsvét és Bugs Bunny
Úgy tűnik, a húsvét is kezdett kommersz ünneppé válni, akárcsak a karácsony. Igaz ugyan, hogy a húsvét esetében két hónappal korábban – ebben az esetben február elején – nem kezdtek el csokinyuszikat, bolyhos csibéket és piros tojást árulni az üzletekben, de néhány éve megjelentek olyasmik, amik eddig idegenek voltak vidékünkön. Gondolok itt például olyan szimbólumnak tűnő dolgokra, amelyek valamelyest karácsonyt idézik, csakhogy húsvétos köntösben. Ott van például a tojásfa, ami a karácsonyfához hasonlatos, csakhogy húsvétkor nem fenyőt, hanem barkaágat díszítenek fel színes, műanyag tojásokkal. Na most, addig rendben van, hogy barkaág, hiszen évszázadok óta szenteltetjük virágvasárnap katolikus vidékeken a barkát vagy a pimpót, amit hajdanán be sem szabadott vinni a házba „szenteletlen”. Ugyanennek a barkának mágikus erőt is tulajdonítottak, pl. lenyelve a húsvéti gyomorbántalmakra volt jó, a füstje szintén gyógyított valamit – csak már nem emlékszem, mit –, mert azt nem szabadott csak úgy a szemétre kidobni, el kellett égetni. A színes tojás, nos, ez is még piros volt az én gyermekkoromban, és igazi, tyúk tojta tojásból volt. Azt hiszem, még a kereskedőt is kiátkozták volna a faluból, ha műanyag tojást árult volna a boltjában. Ennek mágikus erejéről nem is szólok, hiszen erről már könyveket írtak azok, akik ezt kutatják. Szóval, a barka és a piros tojás – szerintem – még rendben van, hiszen mindkettő hagyományainkban gyökeredzik. Ha piros tojás lóg a barkaágon, az már határeset – szerintem –, de ha a tojás műanyagból van, az már súrolja a giccs határát. Ám akinek ez tetszik, díszítse ezzel a házát, nincs kifogásom ellene. Fura viszont a „babókás”, színes papírvirágos, báránykás, tapsifüles kopogtató, amit egyre több ajtón látok mostanában húsvét környékén. De üsse kő, kinek ez tetszik, ezzel ékesítse az ajtaját! Legfennebb elfordulok, ha ilyet látok. Vannak viszont ennél sokkal riasztóbb új „szokások” is, amelyek a nagyvárosok bevásárlóközpontjai környékén kezdtek terjedni, de egyik ismerősöm szerint már az utcákat is elárasztották. Ezek a két méter magas, imbolygó járású Bugs Bunny nyulak, amik méretes metszőfogaikkal vigyorogva „riogatják” még több vásárlásra az embereket. Ismerősöm szerint jócskán van belőlük a fővárosban, de más nagyobb városokban is. Hát, őszintén szólva, nem szívesen találkoznék egy ilyennel sem Gyergyószentmiklós, sem Csíkszereda, sem Székelyudvarhely utcáin. Pedig értem én azt, hogy jó reklámfogásnak gondolta el valaki, ugyebár a Mikulás, pontosabban a karácsonyi télapó mintájára, csakhogy míg a nagyszakállú mókás, addig a kétméteres Bugs Bunny inkább ijesztő. Na meg sehogy sem illik az ünnep vallásos hátteréhez, a keresztre feszített, majd feltámadt Jézushoz.
Jánossy Alíz
Emi néni juhtúrós kiflije
Hozzávalók: 60 dkg liszt, 20 dkg zsír vagy 25 dkg margarin, 20–25 dkg juhtúró, 2 tojás, 2,5 dkg élesztő, 1 kiskanál cukor, kevés só és 3 evőkanál tejföl, ha szükséges.
Elkészítése: A cukrot feloldjuk egy csésze langyos vízben, belemorzsoljuk az élesztőt és felfuttatjuk. Egy mély tálba beleszitáljuk a lisztet, hozzáadjuk a zsírt és a juhtúrót, majd az egészet összemorzsoljuk. Hozzáadunk egy egész tojást és egynek a sárgáját, illetve a felfuttatott élesztőt, és puha, könnyen formázható tésztát gyúrunk belőle. Tetejét megszórjuk kevés liszttel, egy tiszta konyharuhával letakarjuk, és a tálban hagyjuk kelni kb. fél órát. Kelesztés után átgyúrjuk, és tíz egyforma gombócot szaggatunk belőle. A gombócokat egyenként kis körökké nyújtjuk, előbb négybe vágjuk, majd minden körszeletet még kettőbe osztunk, összesen nyolc szeletet nyerve. A kis körszeleteket a rövidebb oldaluktól indulva felgöngyöljük a leghegyesebb csúcs irányába, két sarkát enyhén meghajlítjuk, kiflit formálva, majd sütőpapírral bélelt tepsibe sorakoztatjuk egymástól 1-2 cm távolságra. A maradék tojásfehérjét kissé felverjük és a kiflik tetejét bekenjük vele. Előmelegített sütőben (200 fokos) 15–20 perc alatt megsütjük.
[caption id="attachment_47957" align="aligncenter" width="1000"] Emi néni juhtúrós kiflije[/caption]
Kolbászos sajttekercs
Hozzávalók: 8 szelet szendvicssajt, 10 dkg reszelt trappista sajt, 10 dkg fetasajt, 2-3 evőkanál tejföl, 2 szál füstölt cérnakolbász, 1-2 evőkanál apróra vágott olívabogyó, 1 kis csokor petrezselyemzöld.
Elkészítése: A fetasajtot a tejföllel összedolgozzuk – annyi tejfölt tegyünk hozzá, hogy krémes, kenhető legyen – hozzáadjuk az apróra vágott olívabogyót és a petrezselyemzöldet, majd összekavarjuk. A sajtszeleteket egy sütőpapírral bélelt tepsibe sorakoztatjuk, megszórjuk reszelt sajttal, majd előmelegített sütőben addig tartjuk, míg a reszelt sajt ráolvad a sajtszeletekre és homogén masszát alkot. Ekkor kivesszük a sütőből, rákenjük a fetasajtos masszát, a közepébe sorakoztatjuk a cérnakolbászt, és a sütőpapír segítségével óvatosan felgöngyöljük. A sütőpapírostól hűtőbe tesszük, ha megdermedt, a papírt lebontva róla éles késsel szeleteljük.
[caption id="attachment_47958" align="aligncenter" width="1000"] Kolbászos sajttekercs[/caption]
Báránysült provence-i módra
Hozzávalók: A sülthöz: 1 kg báránycomb vagy bárányborda, só, bors; illetve a páchoz: 8 cikk fokhagyma, 2 kiskanál mustármag, 2 kiskanál kakukkfű, 2 kiskanál rozmaring, 1 citrom héja, bor, olaj. A körethez: 1 kg zeller, 20 dkg sárgarépa, 30 dkg burgonya, petrezselyemzöld, só,
1 evőkanál vaj, 1 evőkanál natúr joghurt.
Elkészítése: A páchoz a fűszereket mozsárban finomra törjük, hozzáadjuk a pépesre zúzott fokhagymát, a reszelt citromhéjat, az olajt és a bort, majd összekeverjük. A húst megmossuk, szárazra töröljük, bedörzsöljük sóval, bekenjük a páccal és egy éjszakát hűtőszekrényben pihentetjük. Ezután tűzálló edénybe tesszük, egy dl vízzel felöntjük, és lefedve előmelegített sütőben (200 fokos) 40 percig pároljuk, majd a fedő nélkül saját levével locsolgatva szép pirosra sütjük. Amíg a bárány sül, a burgonyát, a zellert és a sárgarépát megmossuk, megtisztítjuk, kockákra vágjuk és megfőzzük, majd leszűrve joghurttal és vajjal pürésítjük. A báránysültet a zelleres zöldségpürével, friss petrezselyemzölddel megszórva tálaljuk.
[caption id="attachment_47959" align="aligncenter" width="680"] Báránysült provence-i módra[/caption]
Sonkavagdalt tojással
Hozzávalók: 20 dkg sonka, 1,5 dl tejszín, 1 dl sonkalé, 10 g zselatin; illetve 3 főtt tojás.
Elkészítése: A sonkát ledaráljuk, a sonkalében beáztatjuk a zselatint. A darált sonkát összedolgozzuk a tejszínnel, majd hozzáadjuk a gőz fölött felhevített zselatint. Összekavarjuk, majd a massza felét átlátszó fóliával bélelt őzgerincformába nyomkodjuk, rásorakoztatjuk a főtt tojásokat, befödjük a maradék masszával, és kb. 2-3 órát hűtőben pihentetjük. Ha megdermedt, éles késsel szeleteljük és friss zöldséggel tálaljuk.
[caption id="attachment_47960" align="aligncenter" width="641"] Sonkavagdalt tojással[/caption]
Ünnepi színes kalács
Hozzávalók: A kalácstésztához: 60 dkg liszt, 15 dkg vaj, 3 dl tej, 2,5 dkg élesztő, 5 evőkanál cukor, 2 tojás, pici só, 1 citrom reszelt héja. A diós töltelékhez: 7 dkg dió, 4 dkg cukor, pici forró tej. A mákos töltelékhez: 7 dkg mák, 4 dkg cukor, pici forró tej. A rahátos töltelékhez: 10 dkg rahát.
Elkészítése: Egy deci tejet meglangyosítunk, belemorzsoljuk az élesztőt, hozzáadunk egy evőkanál cukrot és kevés lisztet, majd meleg helyen felfuttatjuk. Közben egy edényben megolvasztjuk a vajat, hozzáadjuk a maradék tejet, a négy evőkanál cukrot és a citrom reszelt héját, majd langyosra hűtjük. Egy tálba kimérjük a lisztet, pici sót szórunk bele, hozzáadjuk az olvasztott vajas keveréket, a felfuttatott élesztőt és két tojást. Összedolgozzuk, amíg a tészta kezd hólyagozni és leválik a kezünkről, majd meleg helyen egy órát kelesztjük. Ezalatt ledaráljuk a mákot és a diót, külön-külön összekeverjük a cukorral és a forró tejjel; a rahátot ujjnyi vastag csíkokra vágjuk. A tésztát hat egyenlő részre osztjuk, egyenként téglalap alakúra nyújtjuk – a téglalapok hosszúsága kicsivel kisebb legyen, mint a tepsi hosszúsága, a szélessége ne legyen több mint 12–15 cm. Két téglalapba elosztjuk a diós tölteléket, a másik kettőbe a mákost, míg a maradék két téglalap közepére szorosan egymás mellé rakjuk a rahátcsíkokat. Óvatosan felgöngyöljük mindegyiket. Két fonatot készítünk: egy diós, egy mákos és egy rahátos göngyöleget összefonunk, mint a hajfonatot, majd tepsibe tesszük. Ugyanígy járunk el a maradék három göngyöleggel is. Mindkét fonatot tepsibe téve 20 percet kelesztjük, majd lekenjük egy felvert tojással, villával megszurkáljuk, és előmelegített sütőben 35–40 perc alatt megsütjük.
[caption id="attachment_47961" align="aligncenter" width="1000"] Ünnepi színes kalács[/caption]