Teret hódít a biogazdálkodás
Az ökológiai mezőgazdálkodás előtérbe helyezi a növények, állatok és a talaj természetes egyensúlyát. A biogazdálkodás alapelvével egyre több gazda ért egyet, így folyamatos növekedést mutat az ily módon gazdálkodók csoportja környékünkön is.
Egyre inkább népszerűvé válik Hargita megyében is a biogazdálkodás. Mostanában több bioképzés elérhető a gazdák számára, valamint mind többen is igénylik a bio minősítést.
– Évről évre nagyobb az érdeklődés a biogazdálkodás iránt. Mi sem bizonyítja jobban, mint hogy nagyon sokan jelentkeztek a Székely Gazdaszervezetek Egyesülete (SZGE) és a Pro Agricultura Hargitae Universitas Alapítvány közös szervezésében induló bioképzésre. Annak oka, hogy egyre többen állnak át biotermelőnek, a gazdák számára nyújtott támogatások mértékének növekedése is lehet. Nem utolsósorban pedig az is hatalmas segítség, hogy az SZGE falugazdász-hálózata vállalta, segítenek a szükséges dokumentáció összeállításában azon termelőknek, akik ezután szeretnének átállni biotermelésre – jegyezte meg dr. Máthé Emma, a Székelyföldi Bio Egyesület elnöke, a Pro Agricultura Hargitae Universitas Alapítvány felnőttképzésért felelős munkatársa.
A tapasztalatok azt mutatják, hogy aki biotermelőként végzi mindennapi tevékenységét, sokkal több papírmunkára számíthat, de a termékek minősége tükrözi a befektetett munkát.
Jobb minőségre törekednek
– Természetesen így is, úgy is arra törekedünk termelőként, hogy az általunk előállított termékek a legjobb minőséget érjék el. De biotermelőként számos olyan dologra rálátást kapunk, amire addig nem is gondoltunk. Nem sokkal nehezebb a biotermelés, például biotermelőként nekünk nem szabad bizonyos területekre vándorolnunk, viszont ár szempontjából nem tapasztalunk nagy különbséget a bio- és nem bioméztermékek között. Véleményem szerint ízleléssel nem érezhető a mézek között a különbség, viszont minőségi szempontból több eltérés is van – tudtuk meg Szász Ilyés korondi méhésztől.
A klasszikus gazdálkodásnál nincsenek olyan szigorú előírások, viszont akit biogazdálkodóként tartanak számon, számos szabályt kell betartania.
– Az ültetvényünk Csíkszeredától több mint száz kilométerre van, ezért is választottunk olyan kultúrát, amelyhez nem szükséges a folyamatos odafigyelés. A dió a szívügyünk is, a tárolása pedig sokkal könnyebben megoldható, ha megfelelő időben szedjük fel, akkor akár egy évig is eláll. Mindemellett fontosnak tartottuk a biogazdálkodást is, ugyanis a klasszikus gazdálkodás során számos műtrágyát és növényvédő szert használnak az emberek, ezek a szerek valószínű a végterméket is befolyásolják. A biogazdálkodásban mindez korlátozott, csak szintén organikus permeteket használhatunk. Például levéltetvek ellen csihányfőzetet használunk, ezzel a célunk pedig, hogy minél környezetbarátabbak lehessünk – válaszolt kérdésünkre Orbán Szabolcs diótermesztő.
Ahogyan a Székely Gazdaszervezetek Egyesületének tájékoztatójából kiderül, a biogazdálkodás gyakorlata a termeléstől a feldolgozáson keresztül a kereskedelemig állandó ellenőrzés alatt áll. Kiemelten kezeli a korszerű állatjóléti elvárásokat, a természeti környezet megóvását és a fenntarthatóságot, az elvek és szabályok betartását. A biogazdálkodás gyakorlatában két fontos időszakot különböztetünk meg: az ökológiai gazdálkodásra történő átállás időszakát, valamint az ökológiai gazdálkodás fenntartásának időszakát.
Az átállási időszak tartama változó a különböző növénykultúrák függvényében, illetve az állatok átállása különbözik a faj és hasznosítás függvényében. Az átállási időszak alatt már be kell tartani a biogazdálkodásra vonatkozó előírásokat, azonban ekkor még a termékek nem értékesíthetők biotermékként.
Jelentkezés a tanúsítási rendszerbe
A Székely Gazdaszervezetek Egyesületének falugazdászai vállalták, segítenek azoknak a gazdáknak, akik ezután szeretnék a biominősítést igényelni. A falugazdászok segítségével a gazda a Romániában működő 13 tanúsító szervezet közül kiválasztja a preferált céget, felveszi vele a kapcsolatot, és a kapott bejelentkező csomagot (a kitöltött adatlapokat, nyilatkozatokat, illetve az együttműködési megállapodást) visszaküldi a tanúsító szervezetnek, amely nyilvántartásba vétel után kézbesíti az igénylőnek az aláírt szerződést.
A tanúsító cég által visszaküldött, aláírt szerződés másolatát egy újabb kitöltött iratcsomóval együtt regisztrálni kell a Megyei Vidékfejlesztési és Mezőgazdasági Igazgatóságnál (DAJ), és ezzel a regisztrációba vétellel kezdődik a biogazdálkodásra való átállás.
A DAJ által kiállított igazolással a Mezőgazdasági Intervenciós és Kifizetési Ügynökségnél (APIA) a kompenzációs kifizetések M11-es biogazdálkodás-csomagját lehet igényelni. Az SZGE által összeállított táblázatban kiderül, hogy melyek is pontosan ezek a csomagok, illetve mekkora a támogatási összeg.
Szilágyi Dalma-Orsolya