Romániának véget ért a foci-Eb
Kikapott Albániától a román válogatott, így Anghel Iordănescu csapatának a csoportkör utolsó mérkőzésével véget ért az idei labdarúgó-Európa-bajnokság. Magyarország szombaton döntetlennel zárta az Izland elleni meccset, Bernd Storck csapata viszont a többi csoport eredményeitől függően továbbjuthat a nyolcaddöntőbe.
Két izlandi gól született szombaton, szerencsére a szigetországiak egyszer saját kapujukba találtak be, így Magyarország egy ponttal zárta a Franciaországban zajló labdarúgó-Európa-bajnokság csoportkörének utolsó előtti fordulóját. A magyarok eddig a várakozáson felül teljesítettek, hiszen két forduló után négy ponttal vezetik az F csoportot, amelynek olyan illusztris tagjai vannak, mint Portugália vagy Ausztria.
A magyarok végig nagyon jól játszottak Izland ellen, uralták a meccset, ám egy hiba elég volt ahhoz, hogy gólt lőjenek a szigetországiak. A 39. percben Guzmics tisztázott nagyon rosszul és lőhettek szögletet az izlandiak. Majd a szögletnél Király kezéből kiesett a labda, az orosz bíró lökést látott, és büntetőt ítélt. A 40. percben a 11-est Gylfi Sigurdsson értékesíte, így az izlandiak megszerezték a vezetést. A gól után sem változott sokat a játék képe, a magyarok „átköltöztek” az izlandiak térfelére, a szigetországiak pedig inkább az ellentámadásban bíztak, de a letámadásokkal védekezték ki a magyarok által indított rohamokat. A 88. percben Kleinheisler és Nikolics összjátéka után utóbbi beadását Birkir Saevarsson juttatta saját csapata kapujába, ezt követően a szigetországiaknak még volt egy veszélyes, a 16-os széléről elvégzett szabadrúgásuk, ám a labda a sorfalról levágódott, így Magyarország az Ausztria elleni győzelem után egy pontot szerzett Izlanddal szemben és négy ponttal várja a portugálok elleni összecsapást.
Román búcsú
A vasárnap esti román–albán meccsnek óriási volt a tétje, mindkét csapat a győzelemre hajtott, mely egyben továbbjutást is ért. A románok jól kezdték a meccset, az első tíz percben volt két óriási helyzetük, előbb Stanciu lövését követően kerülte el kevéssel a kaput a labda, majd Bogdan Stancu találta el az albán kapust, Berishát. Ám a mérkőzés első ziccerét Albánia hagyta ki, miután Ermir Lenjani hat méterről a félig üres román kapu mellé lőtt. Ezt követően többet támadtak és jobb helyzeteik voltak az albánoknak, majd a 43. percben Memushaj beadásánál Tătăruşanu rosszul mozdult ki, a beívelésbe nem tudott beleírni, Armando Sadiku pedig könnyedén szerzett így gólt. Egyébként ez volt az albán labdarúgó-válogatott első találata nagy nemzetközi tornán.
A szünet után Sânmărtean beállása sem hozott igazi lendületet a románoknak, de sokáig még lehetőségük sem volt a gólszerzésre. A 66. percben egy szabadrúgás hozta meg a reményeket, ám Sânmărtean 24 méterről belelőtte a labdát a sorfalba. A meccs hajrájában több jó indítása is volt a románoknak, ám az albánoknak mindig sikerült hatástalanítani a támadásokat, sőt Mavraj egy szöglet végén még egy ziccert is kihagyott.
Albániának a három pontjával még a többi csoportot kell figyelnie a továbbjutásért: a –2-es gólarányuk miatt nekik az kellene, hogy a jelenlegi (vagy jövőbeli) csoportharmadikok sokgólos vereséget szenvedjenek el a harmadik csoportmeccsükön. A csoportból az egymás ellen gól nélküli döntetlent játszó franciák és svájciak jutottak tovább első, illetve második helyezettként a nyolcaddöntőbe.
A vasárnap esti vereséget követően tegnap halálos fenyegetést kapott a románok edzője. A férfi reggel tárcsázta a 112-es sürgősségi számot, majd közölte: le akarja lőni Anghel Iordănescu tábornokot, a válogatott szövetségi kapitányát, valamint a román védelmi minisztérium egy másik főtisztjét is. Hírügynökségi beszámolók szerint a rendőrségnek rövid idő alatt sikerült azonosítania a telefonálót, akit előállítottak, kihallgattak, majd 500 lejre megbüntették a sürgősségi hívószámmal való visszaélés miatt.
A létszámbővítésről
Az Európai Labdarúgó Szövetség (UEFA) versenyigazgatója szerint bebizonyosodott, hogy jó döntés volt bővíteni az Eb mezőnyét, ezt igazolja az a tény is, hogy a franciaországi torna csoportszakaszának záróköre előtt a legtöbb csapatnak még van esélye a továbbjutásra, és a korábbi kontinensviadalokhoz képest szorosabbak a meccsek. Az UEFA nyolc éve döntött úgy, hogy 16-ról 24-re emeli a létszámot, esélyt kínálva ezzel a kontinens kisebb országainak is a részvételre.
„A versenyzés szempontjából talán ez a legjobb tornánk. Mindenki tudja, hogy a rendszer megváltoztatása sok kérdést vetett fel, de ahogy a selejtezők, úgy maga az Eb is nyílt és küzdelmes” – mondta Giorgio Marchetti, az UEFA versenyigazgatója.
HN-összeállítás