Széles körben elterjedt az iskolai zaklatás vidéki környezetben
A World Vision Románia friss kutatása szerint a vidéki térségekben élő diákok több mint 93 százaléka tapasztalt zaklatást az iskolában 2024-ben. Az alapítvány az erőszakmentesség iskolai napja alkalmából bejelentette: februárban egy 900 ezer eurós programot indít az iskolai erőszak visszaszorítására. A kezdeményezést az uniós társfinanszírozású SAVE (School Anti-Violence Ecosystem) program keretében ültetik gyakorlatba, 35 civil szervezet kapott támogatást.
A Vidéki gyermekek jólléte című jelentés szerint az iskolai zaklatás legelterjedtebb formája a szóbeli bántalmazás. A kutatás rávilágított, hogy az esetek 31 százalékában a tanulók nyilvános megszégyenítését nem az osztálytársak, hanem maguk a pedagógusok követték el.
A szülők 43 százaléka és a diákok 29 százaléka jelezte, hogy a zaklatás bejelentése után nem történt érdemi intézkedés. A tanulók 40 százaléka nem tudja, hogy iskolájában elérhető-e iskolapszichológus vagy tanácsadó. A pedagógusok 37 százaléka úgy érzi, nincs megfelelő képzettsége az erőszakot elszenvedő gyerekek felismerésére, és csupán 45 százalékuk mondta, hogy tudja, hogyan kellene eljárnia ilyen esetekben. A kutatás arra is rávilágított, hogy a tanulók többsége az osztályfőnökéhez fordulna, ha zaklatást tapasztalna, míg harmaduk inkább osztálytársaival vagy az iskola vezetőségével beszélne. A szülőkhöz csupán negyedük fordulna ilyen jellegű problémával.
A közlemény szerint Mihaela Nabăr, a World Vision Románia ügyvezetője hangsúlyozta: az iskolának olyan környezetnek kell lennie, ahol a diákok biztonságban érezhetik magukat, és biztosak lehetnek abban, hogy meghallgatják őket. Szerinte kulcsfontosságú egy tiszteleten és empátián alapuló nevelési közeg kialakítása, ahol a beavatkozás gyors, és a gyerekeknek nem kell tartaniuk a megaláztatástól.
A SAVE program keretében az alapítvány húsz megye iskoláiban támogat különböző prevenciós és intervenciós kezdeményezéseket. A 35 együttműködő civil szervezet hagyományos és interaktív programokat bonyolít le, köztük tájékoztató műhelymunkákat, szülői találkozókat, művészeti kiállításokat, alkotói versenyeket, színházi előadásokat, valamint oktatási platformok fejlesztését – idézte a közleményt az Agerpres hírügynökség.